Tablet vs notebook: Ktorý je lepší prenosný počítač?

6. septembra 2021 376 Názory Tablet vs notebook, ktorý je lepší prenosný počítač

Hľadáte porovnávací článok medzi tabletmi a notebookmi, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie? Potom už nehľadajte!





Tento článok začína porovnaním tabletov a notebookov z ich definícií. Potom v druhej časti porovnám oba typy počítačov vysvetlením, ako fungujú.



poznámka 8 root snapdragon

Potom prichádza najzaujímavejšia časť sprievodcu – časť 3, kde porovnávam funkcie oboch typov prenosných počítačov. To nie je všetko, dozviete sa aj o výhodách a nevýhodách tabletov v porovnaní s notebookmi.

Sprievodca obsahuje aj časť o bežných tabletoch a notebookoch. Nakoniec je tu sekcia FAQ, kde odpoviem na akékoľvek ďalšie otázky, ktoré by ste ešte mohli mať.



Prehľadávať témy príspevkov



Tablet vs notebook: Prehľad

Porovnanie definícií tabletu a notebooku

Myšlienka pokúsiť sa odlíšiť tablet od notebooku podľa definície sa môže zdať nemožná. Pre začiatok sú to oba počítače poháňané procesorom.

Oba majú okrem procesora aj pamäť, batériu a väčšinu ďalších komponentov, ktoré tvoria počítač. Existujú však jasné funkcie, ktoré odlišujú tablet od notebooku (viac o tom v ďalšej časti).



Jedným z takýchto hlavných rozdielov medzi tabletom a notebookom sú operačné systémy, ktoré na nich bežia.



Tablet zvyčajne používa mobilný operačný systém. Naopak, na notebooku beží plná verzia operačného systému. Tablet sa tiež ovláda pomocou dotykovej obrazovky, zatiaľ čo laptop potrebuje myš a klávesnicu.

Okrem toho tabletu tiež chýba väčšina I/O portov, ktoré by ste bežne našli v notebooku. Napríklad tablet nebude mať port VGA, port Ethernet alebo port HDMI.

Naopak, väčšina notebookov bežne obsahuje tieto I/O porty. Napokon, tabletové počítače sú zvyčajne oveľa menšie ako notebooky.

Takže z hľadiska definície je tablet prenosný počítač s dotykovým displejom, mobilným operačným systémom, ale chýbajú mu bežné I/O porty, ktoré sa nachádzajú v štandardnom počítači.

Naopak, laptop je prenosný počítač s plnohodnotným operačným systémom, nedotykovým* displejom, myšou a klávesnicou. Prenosný počítač má tiež bežné I/O porty, ktoré sa nachádzajú vo väčšine osobných počítačov.

*Konvertibilné notebooky 2v1 môžu mať dotykové obrazovky (podrobnosti nájdete v nižšie uvedených typoch notebookov)

Typy tablet vs notebook

Aby som ešte viac zdôraznil rozdiel medzi tabletom a notebookom, v nasledujúcich 2 podsekciách sa podelím o bežné typy tabletov a notebookov.

Typy tabliet

Existujú 4 hlavné typy tabletových počítačov.

Tabletové počítače Slate

Keď hovoríte o porovnaní tabletu a notebooku, nemôžete si priať lepší rozlišovací znak ako tabuľky. Slate nie sú notebooky a nehanbia sa za to.

Slate sú tablety, bodka!

Bridlicové tablety sú bežné tablety, ktoré nájdete u väčšiny ľudí. Tieto typy tabletov majú všetky funkcie smartfónu, no sú len väčšie.

Napríklad tablet Slate má zvyčajne prednú (selfie) a zadnú kameru. Okrem toho väčšina z nich podporuje 3G, 4G a / alebo Wi-Fi.

Tablety, ktoré sa označujú ako bridlice, zvyčajne merajú niekde medzi 200 mm (výška) x 114 mm (šírka) až 287,5 mm (výška) až 200,4 mm (šírka).

Čo sa týka hmotnosti, bridlice vážia od 470 g do 800 g.

Vynikajúcim príkladom tabletu Slate je Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (3G) .

Tabletové počítače Slate – Surface Book 3

Tabletové počítače 2 v 1

Tablety 2 v 1 prinášajú zaujímavý zvrat v porovnaní medzi tabletmi a notebookmi. Nie sú to ani čisté tablety, ani čisté notebooky – sú oboje!

Na rozdiel od tabletov typu Slate, ktoré sú čisto tabletovými počítačmi, môžu tablety 2 v 1 fungovať ako tablety aj ako notebooky. Výrobcovia začali vyrábať 2-v-1, aby využili oba trhy.

Vďaka tomu, že tablety 2 v 1 môžu fungovať ako tablety a notebooky, majú všetky funkcie typického notebooku. Napríklad na rozdiel od typických tabletov (slate), 2-v-1 obsahuje väčšinu portov v notebooku.

Okrem bežných portov v notebooku alebo PC má tablet 2 v 1 aj dotykovú obrazovku. Dôvod je zrejmý.

Keď sa tablet 2 v 1 zmení z prenosného počítača na tablet, na interakciu s ním potrebujete dotykovú obrazovku.

Nakoniec existujú dva typy zariadení 2 v 1. Niektoré z nich môžete získať s neodnímateľnými displejmi. Tieto sa nazývajú kabriolety.

Niektoré z nich môžete získať aj ako odnímateľné – niekedy sa im hovorí hybridné notebooky.

Microsoft vyrába vo svojej značke Surface niekoľko skvelých odnímateľných komponentov. Dobrým príkladom je Surface Book 3 – jeho displej môžete odpojiť od klávesnice.

Tabletové počítače 2 v 1 – Surface Book 3

Surface Book 3 – obrazový kredit: Microsoft.com

phablety

V časti Slate Tablet tejto príručky som spomenul, že tablety majú všetky funkcie smartfónu. Namiesto toho, aby ste mali smartfón a tablet ako samostatné zariadenia, prečo ich nespraviť v jedno!

S týmto vedomím sa zrodili phablety. Keď skombinujete telefón a tablet, vytvoríte phablet.

Tieto zariadenia zvyčajne kombinujú funkcie typického smartfónu a typického tabletu. Veľkosť phabletov je tiež stredná medzi veľkosťou typického smartfónu a tabletu.

Napríklad veľkosť obrazovky phabletu je medzi 5,5″ až 5,6.

Niektoré skvelé príklady phabletov sú Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G a Surface Duo .

Galaxy Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Mini tabletové počítače

Mini tabletové počítače sú veľmi podobné tabletom. Hlavným rozdielom medzi nimi je ich veľkosť.

Veľkosť obrazovky typického tabletu sa pohybuje medzi 9,7″ až 10,1″. Naopak, minitablet má typickú veľkosť obrazovky 7″ až 7,9″.

Amazon uviedol na trh prvé komerčné mini tabletové počítače Amazon Kindle . Medzi ďalšie príklady patrí iPad Mini 5 a ASUS Nexus 7 (2013).

Typy notebookov

V poslednej podkapitole som rozobral 5 typov tabliet. Táto podsekcia sa zaoberá typmi notebookov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako kategorizovať prenosné počítače. Notebooky môžete napríklad kategorizovať podľa veľkosti.

Okrem toho môžete notebooky kategorizovať podľa operačných systémov. Najvhodnejšia kategorizácia na porovnanie tabletu a notebooku je však podľa veľkosti.

V nasledujúcich podkapitolách rozoberiem bežné typy notebookov kategorizované podľa veľkosti. Je dôležité zdôrazniť, že väčšina výrazov používaných pri kategorizácii notebookov sú marketingové výrazy vymyslené.

Na základe toho sa rozsahy veľkostí priradené ku každému typu notebooku opísanému v nasledujúcich podkapitolách môžu u jednotlivých výrobcov líšiť.

Notebooky Laptopy

Notebooky majú typickú veľkosť obrazovky 15,6″. Čo sa týka rozmerov, typický notebookový notebook má rozmery 363,2 x 246,3 x 19,8 mm.

Notebooky ponúkajú aj priemernú hmotnosť. Ak si zaobstaráte notebook, jeho hmotnosť sa bude pohybovať okolo 2267,96 g (5 libier).

Ultraprenosné notebooky

Čo sa týka kategorizácie notebookov podľa veľkosti, Ultraportable sú hneď vedľa notebookov. Pokiaľ ide o veľkosť obrazovky, ultraprenosné zariadenia sa pohybujú od 13,3″ do 14″.

Navyše vážia oveľa menej ako notebook. Typický notebook označený ako ultraprenosný bude vážiť menej ako 1814,37 g (4 libry).

Náhradné notebooky

Ak je laptop opísaný ako Desktop Replacement Laptop (DRL), môžete hádať, že to musí byť veľký displej a ťažký notebook.

Tieto notebooky sú určené pre spotrebiteľov, ktorí by sa neradi vzdali svojho stolného počítača kvôli notebooku. Myšlienkou je poskytnúť týmto spotrebiteľom osobný počítač s veľkou obrazovkou, no zároveň je to mobilné zariadenie.

Po tomto všetkom by vás neprekvapilo, keby ste sa dozvedeli, že typická DRL má veľkosť obrazovky 17,3″. Pokiaľ ide o hmotnosť, ako sa očakávalo, tieto notebooky majú veľkú veľkosť.

Netbookové notebooky

Keď som predstavoval typy notebookov, spomenul som, že moja kategorizácia bude striktne založená na veľkosti. Mám však pocit, že zaradenie netbookov do tejto kategórie je dôležité vzhľadom na ich jedinečnosť.

Netbooky sú špeciálne lacné notebooky predstavené okolo roku 2007.

Hoci je táto kategorizácia primárne založená skôr na vlastnostiach ako na veľkosti, netbooky majú typické veľkosti obrazovky od 5″ do 12″. Navyše zvyčajne vážia okolo 2200 g (4,8 libier).

Čo definuje netbooky, je ich cenová dostupnosť. Cenová dostupnosť však často znamená, že niektoré funkcie sú odstránené.

Napríklad, keď boli v roku 2007 predstavené netbooky, jedným z významných prvkov, ktoré výrobcovia odstránili, boli optické mechaniky.

Chromebooky sú dnes skvelým príkladom netbookov. Sú veľmi cenovo dostupné, fungujú na nízkom alebo lacnom hardvéri, ale chýbajú im sofistikované špecifikácie, ktoré ponúkajú špičkové notebooky.

Tablet vs notebook: ako fungujú porovnanie

Ako fungujú tablety a notebooky v porovnaní

Tento článok doteraz pokrýval niektoré dôvody.

Tabletový počítač som definoval ako prenosný počítač s mobilným operačným systémom a dotykovou obrazovkou. Naopak, laptop som definoval ako mobilný počítač, na ktorom beží plná verzia operačného systému a zadáva vstup z klávesnice a myši.

Okrem toho, ako spôsob porovnania tabletu a notebooku, som tiež pokryl ich typy – hlavne so zameraním na ich veľkosti.

V tejto časti sa ponorím do toho, ako tieto zariadenia fungujú. Pochopenie toho, ako funguje tablet a notebook, ďalej vysvetlí rozdiely medzi nimi.

Okrem toho pochopenie toho, ako fungujú, tiež zvýrazní podobnosti medzi nimi.

Ako fungujú tabletové počítače

Pokiaľ ide o interakciu používateľa, tablet prijíma vstup od používateľa prostredníctvom dotykovej obrazovky. Používateľ ťuká prstom alebo dotykovým perom.

Keď tablet prijme príkaz pomocou dotyku prsta alebo dotykového pera, spracuje informácie a vráti výstup používateľovi.

To je to, čo používateľ vidí. Avšak okrem toho, čo používateľ vidí proces tabletu, ktorý zadáva klepnutie cez jeho CPU.

Okrem CPU má tablet aj úložisko a pamäť (RAM).

Na účely porovnania fungovania tabletu a notebooku je hlavným rozdielom to, že procesor, ktorý poháňa tablet, môže byť zámerne podtaktovaný. To znamená, že procesor spustí menej inštrukcií, ako keby bol použitý v notebooku.

Jednou z výhod podtaktovania procesora je šetrenie batérie. Podtaktovaný procesor produkuje menej tepla, čím šetrí batériu.

Takže pokiaľ ide o to, ako funguje tablet v porovnaní s tým, ako funguje laptop, možno zistíte, že tablety nemusia spracovávať požiadavky tak rýchlo ako laptop. Jedným z dôvodov je podtaktovaný procesor.

Ako fungujú prenosné počítače

Ako tabletový počítač prijíma aj prenosný počítač pokyny od používateľa. Na rozdiel od tabletu však používateľ komunikuje s klávesnicou a myšou*.

*Ako som už naznačil v tomto článku, notebooky 2 v 1 majú dotykovú obrazovku. Keď sú však v režime prenosného počítača, používatelia interagujú predovšetkým s klávesnicou a myšou.

Pokiaľ ide o to, čo sa deje v zákulisí, napríklad pri tabletovom počítači, požiadavky odoslané používateľom spracováva CPU. Jedným z hlavných rozdielov medzi procesorom v notebooku a procesorom v tablete je ich rýchlosť taktovania.

Na rozdiel od procesora v tablete, ktorý môže byť zámerne podtaktovaný, procesor notebooku je zvyčajne plne taktovaný. Niekedy CPU nainštalované v notebookoch ponúkajú frekvenciu zosilnenia.

Frekvencia zosilnenia umožňuje používateľom nakonfigurovať procesor tak, aby taktoval nad rámec štandardnej rýchlosti hodín. Toto sa nazýva pretaktovanie.

Dôsledkom pretaktovania je, že prenosný počítač zvyčajne vykonáva úlohy rýchlejšie ako tablet. Nevýhodou však je, že notebook bude generovať viac tepla.

To zase znamená nižšiu výdrž batérie.

Tablet vs notebook: Porovnanie funkcií

Táto časť porovnáva funkcie tabletov a notebookov v kľúčových oblastiach výkonu. V ďalších podsekciách sa dozviete, ako je na tom tablet v porovnaní s notebookom, pokiaľ ide o dizajn, rozmery, hmotnosť a displej.

Okrem toho, že sa dozviete o ich rozdieloch z hľadiska dizajnu a hmotnosti, dozviete sa aj to, ako ich procesory ovplyvňujú ich výkon. Porovnám tiež tablety a notebooky z hľadiska ich pamäte RAM, úložiska, výdrže batérie a ceny.

Nakoniec na konci časti je súhrnná tabuľka, ktorá porovnáva funkcie vedľa seba.

Porovnanie dizajnu, rozmerov a hmotnosti tabletov a notebookov

Pokiaľ ide o dizajn, rozmery a hmotnosť, rozdiel medzi tabletmi a notebookmi nemôže byť jasnejší. Počnúc dizajnovým prístupom je tablet plochý s dotykovým displejom.

Naopak, notebook má veko (ukrýva displej) a klávesnicu. Na rozdiel od tabletu zvyčajne pánty oddeľujú veko notebooku od klávesnice.

Pre prenosnosť, ktorá je mierou rozmerov a hmotnosti, sú tablety prenosnejšie. Vidno to na ich menších rozmeroch a hmotnosti.

Čo sa týka rozmerov, bežné tablety majú šírku v rozmedzí od 149,4 mm (5,88″) do 243,4 mm (9,58″). Pokiaľ ide o výšku, váš typický tablet sa pohybuje okolo 245,2 mm (9,65″).

Naopak, šírka typického notebooku sa pohybuje okolo 363,2 mm až 429,2 mm. Z týchto čísel je zrejmé, že tablety sú menšie ako notebooky.

Navyše, keď porovnáte hmotnosť tabletu a notebooku, výsledok je podobný. Kým tabletové počítače vážia okolo 299 g až 607 g, notebooky vážia okolo 1900 g až 4700 g.

Niet pochýb o tom, že tablety sú prenosnejšie ako notebooky.

Zobrazenie porovnania tabletov a notebookov

A čo zobrazovacie funkcie tabletov a notebookov? Ako by ste očakávali, displeje týchto dvoch typov počítačov sa tiež líšia.

Existujú dva prvky zobrazovacej technológie, ktoré použijem na porovnanie tabletov a notebookov. Najprv porovnám bežné materiály používané pri navrhovaní displejov tabletov v porovnaní s notebookmi.

Potom porovnám typické rozlíšenia displeja tabletov a notebookov.

Čo sa týka zobrazovacích technológií, výrobcovia tabletov využívajú široké spektrum. Súdiac podľa informácií na stránke špecifikácií nášho tabletu, väčšina výrobcov tabletov navrhuje displeje tabletov s LED diódami a ich variantmi.

ako fungujú úrovne pary

Napríklad u väčšiny iPadov nájdete LED displeje. Naopak, Samsung preferuje pokročilú verziu LED s názvom Super AMOLED.

Niektoré tablety sú vybavené aj LCD displejmi v rôznych variáciách. Konkrétne, niektoré tablety sú vybavené TFT LCD, zatiaľ čo iné sú vybavené výkonnejšími IPS LCD displejmi.

Keď prejdeme k notebookom, väčšina výrobcov sa uspokojí s IPS displejmi. Je to zrejmé aj z notebookov na našej stránke so špecifikáciami notebookov – väčšina z nich má IPS displeje.

Keď som uviedol túto časť, spomenul som, že porovnám materiály použité na dizajn displejov tabletov a notebookov. Povedal som tiež, že porovnám typické rozlíšenia, ktoré ponúkajú tablety vs notebooky.

Doteraz som diskutoval o zobrazovacej technológii používanej pri navrhovaní dvoch typov prenosných počítačov.

Čo sa týka rozlíšenia displeja, tablety väčšinou disponujú rozlíšením Full HD (1080p). Niektoré tablety však môžu ponúkať vyššie rozlíšenie displeja.

Naopak, notebooky ponúkajú vyššie rozlíšenia displeja. Ľahko tak získate notebook s rozlíšením až 4K UHD (2160p).

Je dôležité spomenúť, že tablety ponúkajú obmedzené rozlíšenie displeja kvôli ich procesorovým obmedzeniam. Okrem toho použitie displeja s vyšším rozlíšením sťažuje presné príkazy na dotykovej obrazovke.

Takže v porovnaní s tabletom, ak potrebujete vysoké rozlíšenie displeja, budete na tom lepšie s notebookom.

Vlastnosti procesora Porovnanie tabletov a notebookov

V poslednej podkapitole som naznačil, že procesory obmedzujú rozlíšenia displeja ponúkané v tabletoch. Už táto informácia poukazuje na fakt, že v porovnaní s tými v notebookoch sú procesory v tabletových počítačoch menej výkonné.

To by vás nemalo prekvapiť, pretože tablety majú menšie rozmery (formový faktor), ako aj menšie batérie. Menší tvarový faktor pre tablety znamená, že nemajú priestor pre ventilátory.

Keď som predtým v tomto článku hovoril o tom, ako fungujú tablety, spomenul som, že v tabletových počítačoch sú CPU zámerne podtaktované. Tiež som naznačil, že jednou z výhod podtaktovania CPU je, že generuje menej tepla.

Bohužiaľ, podtaktovaný procesor spracováva úlohy pomalšie ako jeho štandardne taktovaný náprotivok.

V porovnaní s procesorom notebooku ponúka tablet menej energie.

S ohľadom na všetky tieto skutočnosti bude typický tabletový počítač poháňaný procesorom s frekvenciou medzi 600 MHz a 2 GHz. Naopak, procesory, ktoré poháňajú notebooky, môžu taktovať na základnej frekvencii medzi 1,0 GHz a 2,5 GHz.

Okrem toho môžu procesory notebookov podporovať aj pretaktovanie, čím sa rýchlosť hodín procesora posúva ešte vyššie. Jednou z výhod vyššieho taktovania sú vylepšené možnosti lisovania, čo vedie k rýchlejšiemu zariadeniu.

Porovnanie funkcií RAM medzi tabletmi a notebookmi

Podobne ako pri ukladacích jednotkách výrobcovia tabletov pripájajú pamäte RAM priamo na svoje základné dosky. Navyše veľkosť a výkon pamäte RAM v tabletoch sú oveľa menšie ako v prenosných počítačoch.

Pokiaľ ide o veľkosť pamäte RAM, rozdiely medzi tabletmi a notebookmi nemôžu byť jasnejšie. Veľkosť RAM v tabletoch sa pohybuje od 512 MB do 2 GB.

Naopak, RAM, ktoré poháňajú notebooky, sa pohybujú od 2 GB a môžu dosiahnuť až 64 GB! Okrem jasných veľkostných rozdielov sa RAM v tabletoch nedajú upgradovať.

Na druhej strane výrobcovia notebookov navrhujú notebooky s možnosťou upgradovať veľkosť pamäte RAM.

Niektoré notebooky môžu mať stále zabudované RAM (RAM prispájkované k základnej doske). Vo väčšine prípadov nie je možné inovovať zabudovanú RAM.

Ešte raz, možnosti RAM a výkon, notebooky porazili tablety.

Funkcie úložiska Porovnanie tabletov a notebookov

Rovnako ako väčšina funkcií, o ktorých sa hovorí v tejto časti porovnávania funkcií tabletov a prenosných počítačov, úložný priestor v tabletoch sa tiež líši od úložného priestoru v tabletoch.

V prvom rade sa väčšina tabletov vyznačuje nízkou cenou eMMC úložisko typy. Naopak klasické HDD alebo novšie a rýchlejšie SSD disky napája väčšinu notebookov.

Okrem výkonu sa eMMC od HDD a SSD líši aj inými spôsobmi. Napríklad výrobcovia zvyčajne pripájajú jednotky eMMC k základnej doske zariadenia.

Naproti tomu konektory pripájajú štandardné HDD alebo SSD k základnej doske zariadenia. Okrem toho sú úložiská eMMC v porovnaní s pevnými diskami alebo SSD zvyčajne menšie.

Po zvážení všetkých vecí bude úložná jednotka v notebooku ponúkať vyššiu rýchlosť a veľkosť. Na rozdiel od úložných jednotiek v tabletoch môžete tiež upgradovať úložné jednotky v prenosných počítačoch.

Niektoré lacné prenosné počítače, ako napríklad Chromebooky, majú úložisko eMMC.

Nakoniec je spravodlivé povedať, že notebooky ponúkajú lepší úložný výkon ako tablety.

Porovnanie výdrže batérie tabletov a notebookov

Teraz už viete, že malá veľkosť notebookov ovplyvňuje to, čo výrobcovia dokážu vtesnať do tvarového faktora. Toto obmedzenie platí aj pre veľkosti batérií.

Čo sa týka veľkosti batérií, v porovnaní s notebookmi majú tablety menšie batérie.

Je zaujímavé, že aj keď sú veľkosti batérie v tabletoch zvyčajne menšie ako v prenosných počítačoch, tablety zvyčajne ponúkajú dlhšiu výdrž batérie. Dôvod som už naznačil v predchádzajúcich častiach tejto príručky.

Ako som už uviedol, jedným z dôvodov sú podtaktované procesory v tabletových počítačoch. Ďalším dôvodom je, že vo všeobecnosti sú požiadavky na úlohy v tabletoch zvyčajne menej náročné ako úlohy v notebookoch.

Porovnanie cien tabletov a notebookov

Nakoniec sa môžeme baviť o cene tabletov vs notebookov! Na základe všetkých funkcií, ktoré sme doteraz porovnávali, nie je ťažké uhádnuť, že tablety by mali byť lacnejšie ako notebooky.

Rýchly pohľad na našu stránku Špecifikácie tabletu ukazuje cenové rozpätie od 58 do 480 USD. Na druhej strane naša stránka Špecifikácie notebooku ponúka cenové rozpätie od 179,99 USD do 5 000 USD!

Ak otvoríte vyššie uvedené odkazy na naše stránky so špecifikáciami tabletov a notebookov, môžete filtrovať podľa cien.

Tablety vs notebooky: Zhrnutie funkcií

V tabuľke nižšie sú zhrnuté funkcie tabletov a notebookov, ktoré sme porovnávali v tejto časti…

Porovnanie funkciíTabletyPrenosné počítače
Rozmery a hmotnosť Rozsah šírky od 149,4 mm (5,88″) do 243,4 mm (9,58″), zatiaľ čo hmotnosť sa pohybuje medzi 299 g a 607 gPre notebooky sa šírka pohybuje od 363,2 mm do 429,2 mm pri hmotnosti od 1900 g do 4700 g
Displej Väčšinou obsahujú LED a AMOLEDLCD a IPS LCD
procesor CPU zámerne podtaktované, produkuje menej teplaProcesory sú plne taktované a ponúkajú aj rýchlosť pretaktovania. Bohužiaľ to znamená, že produkujú viac tepla
RAM V porovnaní s notebookmi sú rozmerovo menšie. Okrem menšej veľkosti sú tiež zvyčajne prispájkované k doske a nedajú sa upgradovaťNotebooky ponúkajú väčšie a rýchlejšie pamäte RAM. Väčšina výrobcov ponúka aj upgrade RAM
Skladovanie Podobne ako RAM, aj úložné zariadenia v tabletoch sú menšie, pomalšie, sú prispájkované k základnej doske a nedajú sa upgradovaťNotebooky majú zvyčajne väčšie a rýchlejšie úložné jednotky. Prenosné počítače tiež ponúkajú možnosti inovácie svojich úložných jednotiek.
Batéria Tablety majú zvyčajne menšie batérie. V porovnaní s notebookmi však ponúkajú dlhšiu výdrž batérieAj keď notebooky obsahujú väčšie batérie, nároky na procesor znamenajú, že ich batérie nemusia vydržať tak dlho ako batérie v tabletoch
cena Na základe našej stránky so špecifikáciami tabletov sa ceny pohybujú od 58 do 480 USDNaopak, podľa našej stránky so špecifikáciami notebooku sa ceny pohybujú medzi 179,99 USD a 5 000 USD

Tablet vs notebook: Porovnanie výhod a nevýhod

Tablet vs notebook: Porovnanie výhod a nevýhod

Ďalším vynikajúcim spôsobom, ako porovnať tablety a notebooky, je preskúmať ich výhody a nevýhody. Aby bola technológia alebo zariadenie prijateľné pre koncových používateľov, musí ponúkať určité výhody.

Dobrou správou je, že tablety a notebooky majú koncovým používateľom čo ponúknuť. Bez ohľadu na to, aká skvelá je technológia, bude mať určité vzdialenosti alebo obmedzenia.

Bohužiaľ, tablety a notebooky majú svoje nevýhody a obmedzenia.

Táto časť skúma a porovnáva výhody a nevýhody tabletov a notebookov.

Výhody a nevýhody tabletových počítačov

Z diskusií v predchádzajúcich častiach tejto príručky ste si možno všimli niektoré výhody tabletov. Možno ste tiež odvodili niektoré nevýhody alebo obmedzenia tabletových počítačov.

Tu sú niektoré z výhod tabletových počítačov:

    Ľahký a prenosný: Neexistuje lepší bod na začatie výhod tabletov, ako je jeho prenosnosť. Prenosnosť a jednoduchosť mobility sú pravdepodobne hlavnými dôvodmi, prečo si ľudia kupujú tablety.Cenová dostupnosť: Tabletové počítače sú okrem prenosnosti aj lacnejšie ako prenosné počítače. Za zlomok toho, čo zaplatíte za notebook, môžete vlastniť tablet. Tablet navyše dokáže robiť väčšinu vecí, ktoré dokáže laptop.Jednoduchosť použitia: Ďalšou výhodou tabletových počítačov je ich jednoduché používanie. Keďže je tablet ľahký, môžete ho ľahko prenášať. Okrem toho môžete tablet používať v ľahu alebo pri chôdzi. Dotyková obrazovka tabletu tiež prispieva k jeho jednoduchosti použitia – stačí klepnúť a môžete začať!Lepšie pre zábavu a učenie detí: Toto je tiež odnož prenosnosti tabletových počítačov. Keďže ide o ľahké zariadenia, deti ich môžu nosiť. Niektorí výrobcovia ako Amazon dokonca vyrábajú tablety špeciálne navrhnuté pre deti .Prináša to najlepšie z cloudového úložiska a mobilnej výpočtovej techniky: Keď ste na cestách, tablety sú skvelé nástroje na aktualizáciu vašich nápadov. Ak ste spisovateľ alebo tvorca, táto výhoda je umocnená. Vaša schopnosť používať tablety na zachytenie alebo aktualizáciu vašich nápadov je možná najmä vďaka cloudovému úložisku. Ak si napríklad robíte poznámky pomocou aplikácie Google Keep, môžete na svojom tablete zdvihnúť z miesta, kde ste sa zastavili na prenosnom počítači.

Ako som už spomenul, každá skvelá technológia má nejaké nevýhody a/alebo obmedzenia. Výnimkou z tohto pravidla sú tabletové počítače.

Tu sú nevýhody používania tabletu v porovnaní s prenosným počítačom:

    Znížené možnosti procesora: Už som v tomto článku viackrát spomenul, že procesory v tabletoch sú pomalšie. Jedným z dôsledkov toho je, že na vykonávanie určitých úloh nemôžete používať tablety. Tablety napríklad nedokážu hrať niektoré hry náročné na CPU/GPU.Obmedzené alebo žiadne I/O porty: I/O porty zlepšujú funkcie osobných počítačov. Ak napríklad nechcete na svojom notebooku používať podložky pod myš, môžete jednoducho pripojiť USB myš. Rovnaká logika platí aj pre klávesnice. Naopak, externé zariadenia vo väčšine tabletov použiť nemôžete. To znižuje funkčnosť tabletu.Sú krehké ap rone to damade : Prenosnosť tabletov môže byť aj ich nepriateľmi. Keďže ich môžete ľahko prenášať, tablety sú náchylnejšie na padanie. Ak vám tablet spadne lícom nadol, je pravdepodobné, že stratíte obrazovku.Multitasking na tabletoch je náročný: Tabletový počítač nemôže nahradiť laptop. Jedným z dôvodov je to, že na tablete nemôžete jednoducho robiť viac vecí naraz.Nie je skvelé pre úlohy s dlhou produktivitou: Tablet môžete jednoducho použiť na prehliadanie internetu alebo streamovanie filmu na Netflixe. Okrem toho je tablet skvelý na prehrávanie hudby alebo nenáročné hranie. Ak však chcete zadať veľké množstvo údajov do Tabuliek Google alebo Excelu, je lepšie to urobiť na prenosnom počítači.

Výhody a nevýhody prenosných počítačov

Tu sú výhody používania prenosného počítača:

    Vynikajúce možnosti spracovania a možnosti upgradu : Na rozdiel od procesorových obmedzení tabletových počítačov ponúkajú notebooky rýchle procesory. Okrem ich rýchlosti máte možnosť upgradovať na rýchlejší procesor.Ponúka veľa I/O portov: Na rozdiel od tabletu môžete jednoducho rozšíriť možnosti vášho notebooku pomocou I/O portov. Ak napríklad preferujete väčšiu klávesnicu, môžete ju pripojiť cez USB port.Vylepšené rozlíšenie displeja: Predtým som v tejto príručke spomenul, že najlepšie rozlíšenie, ktoré môže väčšina tabletov ponúknuť, je Full HD (1080p). Naopak, v notebookoch získate až 4K UHD (2160p) rozlíšenia. Vylepšené rozlíšenia sa premietajú do lepšej kvality obrazu. Ak sledujete film na displeji s rozlíšením FHD a ten istý film sledujete na displeji s rozlíšením 4K, zážitok bude inýLepšia kvalita zvuku: Ak prehrávate hudbu na tablete, bude sa vám páčiť. Prehrávanie hudby na prenosnom počítači by vám však malo poskytnúť lepší zážitok.Notebooky ponúkajú lepší herný zážitok: Ak ste hardcore hráč, nemôžete používať tablet, bodka! V najlepšom prípade môže tablet hrať niektoré low-end hry. Ak si však chcete užiť hranie, potrebujete notebook. Navyše výrobcovia teraz vyrábajú herné notebooky.

Ak chcete ďalej porovnať tablet s prenosným počítačom, uvádzame niektoré z nedostatkov prenosného počítača:

    Vezme si viac peňazí z vášho bankového účtu: Toto je zjavná nevýhoda notebookov v porovnaní s tabletmi. Notebooky sú drahšie ako tablety. So všetkými funkciami a výhodami, ktoré notebook ponúka, je niekedy ťažké ospravedlniť ich cenu.Vytvára viac tepla: Zlepšený výkon procesora prenosných počítačov má určité nevýhody. Jednou z takýchto bolestí hlavy je množstvo tepla, ktoré notebooky generujú. Stojí za zmienku, že výrobcovia notebookov robia veľa pre zlepšenie vetrania prenosných počítačov. Jednou z takýchto inovatívnych technológií je ErgoLift od spoločnosti ASUS. Podľa ASUSu technológia ErgoLift nielen zlepšuje chladenie, ale zlepšuje aj pohodlie klávesnice a zvuk.Hluk ventilátora a otáčanie HDD: Kvôli teplu generovanému procesormi a inými komponentmi v notebooku potrebujú notebooky ventilátory. Ventilátor sa väčšinou nespustí, kým procesor nezačne vykonávať viacero úloh. Keď sa však spustia ventilátory, hluk môže byť nepríjemný, najmä ak ste zvyknutí na bezhlučný počítač, ako je tablet. Ak váš počítač používa pevný disk, okrem hluku ventilátora môže byť hlučné aj otáčanie.Nižšia výdrž batérie: Ďalšou nevýhodou vylepšeného výpočtového výkonu notebookov je zníženie životnosti batérie. To je obzvlášť nepríjemné, pretože notebooky majú väčšie batérie.
Tablet vs notebook Naše odporúčané produkty

Táto príručka zdôraznila niektoré podobnosti a rozdiely medzi tabletmi a prenosnými počítačmi. V tejto sekcii sa podelím o naše produkty v oboch kategóriách.

Odporúčané produkty v tejto časti sú založené na typoch tabletov a prenosných počítačov, o ktorých sa hovorí vyššie v tomto článku.

Odporúčané produkty v tejto sekcii sú dostupné na Amazon, eBay, Walmart a AliExpress. Ak si zakúpite produkt prostredníctvom odkazu Zobraziť ponuku, môžeme získať províziu za oprávnené predaje.

V tejto podsekcii nájdete skutočné tablety Slate, tablety 2 v 1, phablety a mini tabletové počítače.

    Samsung Galaxy Tab 4 10.1: toto je vynikajúcim príkladom tabletu Slate. Ide o tablet štandardnej veľkosti. Má rozmer Rozmery (V x Š x H): 176,4 x 243,4 x 7,9 mm.

Aj tento tablet váži 495 g. Pokiaľ ide o displej, Samsung Galaxy Tab 4 10.1 je vybavený 10,1-palcovým TFT LCD s HD rozlíšením.

Pokiaľ ide o hardvér, ponúka 1,5 GB a interné úložisko s veľkosťou 16 GB. Okrem interného úložiska s kapacitou 16 GB tento tablet Slate podporuje kartu MicroSD až do veľkosti 64 GB.

Nakoniec, Samsung Galaxy Tab 4 10.1 má predný a zadný fotoaparát, ale bohužiaľ nemá WiFi. Tablet podporuje iba 3G.

Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (3G)Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (3G)$164,95 Pozri Dohoda Podrobnosti
    Samsung Galaxy Book 2: náš druhý funkčný tablet je Samsung Galaxy Book 2. Toto je skvelý príklad tabletového počítača 2 v 1.

Prvá vec, ktorú si všimnete, je, že Samsung Galaxy Book 2 je objemnejší a ťažší ako Samsung Galaxy Tab 4 10.1. Keď už hovoríme o veľkosti a hmotnosti, Samsung Galaxy Book 2 má rozmer (V x Š x H): 287,5 x 200,4 x 7,4 mm.

Tiež váži menej ako jeho bridlicový náprotivok. Samsung Galaxy Book 2 váži 793,8 g.

Doteraz by ste si všimli, že tento tablet 2 v 1 od Samsungu je väčší a ťažší ako tablet Slate, Samsung Galaxy Tab 4 10.1. Okrem toho ponúka Samsung Galaxy Book 2 lepší a väčší displej.

Samsung Galaxy Book 2 je vybavený 12″ Super AMOLED displejom s rozlíšením FHD+.

Samsung Galaxy Book 2 poháňa 4 GB internej pamäte RAM a 128 GB vnútorného úložiska. Okrem 128 GB interného úložiska obsahuje aj MicroSD kartu, ktorá môže zabrať až 512 GB.

Nakoniec je tablet vybavený jediným zadným fotoaparátom s rozlíšením 8 MP.

Samsung Galaxy Book 2LGSamsung Galaxy Book 2LG$649,98 Pozri Dohoda Podrobnosti
    Samsung Galaxy Note 10 Plus: toto zariadenie patrí do kategórie Phablety. Phablet kombinuje funkcie smartfónu a tabletu.

Čo sa týka hmotnosti, Samsung Galaxy Note 10 Plus je ľahší ako posledné dva uvádzané tablety. Tento Samsung Phablet má rozmery (V x Š x H) 162,3 x 77,2 x 7,9 mm. Tablet váži 196 g.

Z hľadiska hardvérovej konfigurácie je na tom tento tablet zatiaľ najlepšie. Disponuje internou pamäťou RAM s veľkosťou 12 GB. Ak patríte medzi používateľov náročných na úložisko, Samsung Galaxy Note 10 Plus si zamilujete.

S týmto phabletom získate buď 256 GB alebo 512 GB. Okrem pripraveného masívneho interného úložiska získate aj MicroSD kartu s kapacitou až 1 TB!

A nakoniec, displej Samsung Galaxy Note 10 Plus je poháňaný 6,8 dynamickým AMOLED Quad HD+ displejom. Zdá sa, že s týmto phabletom máte všetko!

Samsung Galaxy Note 10 PlusSamsung Galaxy Note 10 Plus$404,99 Pozri Dohoda Podrobnosti
    iPad Mini 5: ide o mini tablet s rozmermi (V x Š x H): 203,2 x 134,8 x 6,1 mm. Tento mini tablet od Apple sa dodáva v modeloch WiFi a WiFi + 3G.

Model Wi-Fi váži 300,5 g, zatiaľ čo model Wi-Fi + Cellular (3G) váži 308,2 g. Okrem toho má iPad Mini 5 7,9 Retina IPS LCD displej s rozlíšením QXGA.

iPad Mini 5 vám ponúka 3 GB RAM a 64 GB alebo 256 GB interné úložisko. Bohužiaľ, iPady neobsahujú MicroSD karty na rozšírenie úložiska.

iPad Mini 5iPad Mini 5$359,95 Pozri Dohoda Podrobnosti

Predtým v tomto článku som diskutoval o 5 typoch notebookov. Notebooky uvedené v tejto časti sú založené na týchto kategorizáciách.

    Razer Blade 15 Advanced Edition: Tento notebook s 15,6″ displejom patrí do kategórie notebookov. Ak to chcete uviesť do perspektívy tablet verzus laptop, môžete ľahko vidieť, že táto veľkosť obrazovky je väčšia ako všetky veľkosti obrazovky tabletov uvedených v poslednej časti.

Razer Blade 15 Advanced Edition váži 2140 g (4,71 libier). Ešte raz, táto hmotnosť je ďaleko za tým, čo váži ktorýkoľvek z tabliet v našej poslednej časti.

Ako som už v tomto návode niekoľkokrát spomenul, v porovnaní s tabletom ponúka notebook lepšiu hardvérovú konfiguráciu. Nie je teda žiadnym prekvapením, že Razer Blade 15 Advanced Edition môže mať až 16 GB 2933 MHz DDR4 RAM.

Toto úložisko navyše ponúka až 1 TB úložisko M.2 NVMe SSD.

Razer Blade 15 Advanced EditionRazer Blade 15 Advanced Edition$2 599,99 $1 750,00 Pozri Dohoda Podrobnosti
    ASUS ZenBook S13 UX392: Tento notebook je ultraprenosný. Disponuje obrazovkou s uhlopriečkou 13,9″ a rozlíšením FHD (1920 x 1080).

Ultraportable ponúka nielen menšie veľkosti obrazovky, ale sú aj ľahšie. Na základe toho váži 1100 g (2,42 libier), čo je približne polovica hmotnosti notebooku, ktorý sme uviedli v kategórii notebookov.

Ak teda uprednostňujete ľahký prenosný počítač, mali by ste zvoliť ultraprenosný počítač, nie notebook. Som si istý, že vás zaujíma, či Ultraportables ponúkajú menšiu hardvérovú konfiguráciu.

hip hopové hudobné torrenty

Nie nevyhnutne. Môžete získať také dobré alebo dokonca lepšie konfigurácie, než aké môže ponúknuť notebook.

Napríklad, aj keď je ASUS ZenBook S13 UX392 ultraprenosný počítač, stále získate až 16 GB pamäte (RAM). Na rozdiel od nášho odporúčaného notebooku Razer Blade 15 Advanced Edition je však pamäť RAM na ASUS Zenbook prispájkovaná k základnej doske.

Dôsledkom spájkovania pamäte RAM k základnej doske je, že ju nemôžete upgradovať. Preto sa odporúča získať veľkosť pamäte RAM, ktorú budete vždy potrebovať.

Je dôležité poznamenať, že nie všetky ultraprenosné zariadenia majú zabudované pamäte RAM. Niektoré z nich vám ponúkajú možnosť upgradu pamäte RAM prostredníctvom druhého slotu RAM.

Ak prejdeme k úložisku, ani v tejto oblasti neprichádza ASUS ZenBook S13 UX392 skrátka. Môžete získať až 1 TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD.

ASUS ZenBook S13 UX392ASUS ZenBook S13 UX392$854,20 Pozri Dohoda Podrobnosti
    Dell XPS 17 9700: toto je laptop na výmenu stolného počítača v celej svojej kráse! Dell XPS 17 9700 je vybavený 17,0-palcovým FHD (1920 x 1200) displejom.

Tento notebook môžete získať aj v 4K UHD+ (3840 x 2400) displeji. Jedinou nevýhodou notebooku je jeho hmotnosť.

Ak je však vaším cieľom získať prenosný počítač na výmenu stolného počítača, veľkosť prenosného počítača je výhodou. Dell XPS 17 9700 s hmotnosťou 2 530 g (5,57 libier) nie je v žiadnom prípade ľahký.

Ak porovnáte tento notebook s poslednými dvoma predstavovanými notebookmi, je ťažší. Navyše, pri porovnaní tabletu a notebooku je hmotnosť Dell XPS 17 9700 ešte zrejmejšia.

Vzhľadom na to, že najťažší tablet, ktorý sme uviedli v poslednej časti, váži 793,8 g (1,75 libier), Dell XPS 17 9700 je značne ťažké zariadenie.

Niektorých používateľov môže odradiť váha Dell XPS 17 9700. Ak však zvážite hardvérové ​​konfigurácie, možno zmeníte názor.

Na začiatok si môžete kúpiť Dell XPS 17 9700 s až 64 GB 2933 MHz DDR4 RAM. Notebook je vybavený 2 slotmi RAM, ktoré môžu mať maximálne 32 GB.

Ak ste ohromení konfiguráciou RAM tohto notebooku, budete ešte viac ohromení konfiguráciou úložiska. Spoločnosť Dell ponúka tento notebook na výmenu stolného počítača s až 2 TB úložiskom PCIe Gen3 M.2 SSD.

Jednou jasnou výhodou notebookov na výmenu stolného počítača oproti notebookom a ultraprenosným počítačom je ich lepšia hardvérová konfigurácia. Avšak, ako väčšina vecí v živote, dobré veci nie sú lacné a notebooky na výmenu pracovnej plochy nie sú výnimkou.

Ak porovnáte cenu tohto prenosného počítača s poslednými dvoma uvádzanými prenosnými počítačmi, cena prenosných počítačov na výmenu pracovnej plochy bude pravdepodobne vyššia.

Dell XPS 17 9700Dell XPS 17 9700$1 763,67 Pozri Dohoda Podrobnosti

Tablet vs notebook: často kladené otázky

Najčastejšie otázky týkajúce sa tabletu a notebooku 1. Čo je lepšie Tablet alebo Laptop?

Jednoduchá odpoveď je, že žiadny nie je lepší, váš výber závisí od vašich potrieb a preferencií. Na základe toho, ak chcete mobilný počítač na streamovanie filmov a vykonávanie základných počítačových úloh, mali by ste zvážiť zakúpenie tabletu. Na druhej strane, ak požadujete mobilný počítač s výkonnejšími konfiguráciami a môžete ho použiť na vykonávanie náročnejších výpočtových úloh, potom by ste si mali zaobstarať notebook.

2. Môžete používať tablet ako prenosný počítač?

Áno! Existujú tablety známe ako 2 v 1. Tieto typy tabletov môžu fungovať ako tablety aj ako notebooky. Príkladom tabletu, ktorý môžete použiť ako notebook, je Samsung Galaxy Book 2 .

3. Aké sú nevýhody tabletu?

Niektoré nevýhody tabletového počítača sú obmedzené možnosti procesora a obmedzené alebo žiadne I/O porty. Tablety sú tiež krehké, náchylné na poškodenie a ťažko sa používajú na multitasking. Napokon, tabletové počítače nie sú vhodné na dlhé úlohy súvisiace s produktivitou, ako je zadávanie obrovského množstva údajov do tabuľkového procesora.

4. Aké sú nevýhody notebooku?

V porovnaní s tabletmi sú notebooky drahšie. Tiež generujú viac tepla vďaka zlepšenej rýchlosti taktovania procesora. Ďalšími nevýhodami notebookov je nižšia výdrž batérie a hlučnosť od ventilátorov HDD a procesora.

5. Prečo sa notebooky prehrievajú?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa prenosný počítač môže prehrievať. Medzi tieto dôvody patrí prach alebo nečistoty vo ventilátore alebo na základnej doske. Keď sa na vašom notebooku nahromadí prach vo vnútorných obvodoch, ventilátor môže mať problémy s chladením notebooku. V dôsledku toho sa notebook prehrieva. O dôvodoch, ktoré môžu spôsobiť prehriatie notebooku ako starnúca batéria alebo úplne pokazený ventilátor.

Tablet vs Laptop: Moje posledné myšlienky

Na konci dňa rozhodnutie o kúpe tabletu alebo notebooku závisí od vašich potrieb a preferencií. Ak potrebujete mobilný počítač na vykonávanie základných úloh, ako je streamovanie Netflixu, tablet bude vhodný.

Na druhej strane, ak potrebujete mobilný počítač na vykonávanie zložitých úloh, je lepšie použiť notebook. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť, je cena a prenosnosť.

Tablet je v priemere lacnejšie a prenosnejšie zariadenie ako notebook. Moje odporúčanie je zvážiť vaše potreby, preferencie a rozpočet skôr, ako sa rozhodnete.

Dúfam, že vám tento podrobný sprievodca porovnaním tabletov a notebookov pomohol? Ak to považujete za užitočné, zahlasujte za áno bol tento príspevok užitočný? nižšie.

Prípadne môžete použiť možnosť ZANECHAŤ ODPOVEĎ na konci tohto článku a zanechať nám podrobnú spätnú väzbu.

Nakoniec, ak si chcete prečítať ďalšie články o počítačových technológiách, navštívte našu stránku Vysvetlenie počítačových technológií.

Referencie a ďalšie čítanie

  1. Tabletový počítač – Wikipedia
  2. 6 typov tabletových počítačov (s obrázkami) (red-dot-geek.com)
  3. Laptop – Wikipedia
  4. Čo je to tablet? (lifewire.com)
  5. Ako fungujú tablety | HowStuffWorks
  6. Čo je tablet PC? | Lenovo Spojené kráľovstvo
  7. Notebooky vs. Tablety: Výhody a nevýhody | Lenovo Spojené kráľovstvo
  8. Laptop vs. tablety: ako sa porovnávajú pre skutočnú produktivitu | PCWorld
  9. Rôzne typy a kategórie notebookov | Výskumné centrum Toshiba (dynabook.com)
  10. Laptop vs Notebook: Aký je rozdiel? | HP® Tech Takes
  11. Netbook – Wikipedia
  12. Najlepší procesor pre tablety – Sprievodca procesormi pre tablety (aktualizované v roku 2021) (tabletpccomparison.net)
  13. Prečo si zaobstarať tablet? | WhistleOut