Dell Inspiron vs Latitude: Ktorý je lepší notebook Dell?

6. decembra 2021 2708 Názory Dell Inspiron vs Latitude, ktorý je lepší notebook Dell

Nakoniec ste sa rozhodli kúpiť notebook Dell, ale neviete, ktorý si kúpiť? Tento článok Dell Inspiron vs Latitude vám pomôže.





V tomto článku máme Dell Inspiron 1520 predstavujúci sériu Inspiron. Medzitým sme si vybrali Dell Latitude E7440, ktorý predstavuje sériu Latitude.



Aby som určil lepšiu možnosť medzi notebookmi Inspiron a Latitude, prevediem vás komplexným porovnaním týchto dvoch notebookov. V tomto procese v prvom rade porovnám dizajn a konštrukciu oboch notebookov, kým sa pustím do detailov ich výkonu.

Preto preskúmam a porovnám ich výkon CPU, GPU, RAM a batérie. Z môjho komplexného prehľadu a porovnania preto vypracujem rozumný záver, ktorý popisuje prípady, kedy bude pre vás dobrý ktorýkoľvek z týchto dvoch notebookov.



Predovšetkým sa dozviete, ktorý z dvoch notebookov by ste si podľa nás mali zaobstarať.



Prehľadávať témy príspevkov

Dell Inspiron vs Latitude: Moje prvé myšlienky

Moje prvé myšlienky Dell Inspiron vs Latitude

Dell, ako už väčšina z nás vie, je jedným z najinovatívnejších a najvplyvnejších výrobcov notebookov. Znovu a znovu stavali na svojej povesti, že neustále ponúkajú niečo pre rôzne kategórie používateľov, a to všetko za porovnateľné ceny.



Bezprostredným príkladom je prípad týchto dvoch notebookov, ktoré sa chystáme porovnať – Dell Inspiron a Latitude. Tieto notebooky patria medzi dve najobľúbenejšie série Dell, ktoré boli navrhnuté tak, aby vyhovovali konkrétnym používateľom.



Na základe záverov, ktoré som vyvodil z oficiálnej webovej stránky spoločnosti Dell, je Dell Inspiron univerzálny prenosný počítač zameraný na spotrebiteľov. V porovnaní s Dell Latitude je Inspiron cenovo dostupnejší.

Cítil som, že cena Inspironu bola zaujímavá, kým som ho nemal pred sebou. Keď som vykonal svoje pravidelné prvé rýchle hodnotenie prenosného počítača, jeho kvalita zostavy sa nezdala povzbudzujúca – nechcem však robiť unáhlené závery, takže sa tejto myšlienky držme.

Na druhej strane, notebook Latitude zameraný na podnikanie bol v porovnaní s jeho kolegom Inspiron pevnejší. Bol dokonca ľahší, napriek tomu, že bol odolnejší.

Okrem ich fyzických vlastností ma ich značne odlišné špecifikácie nutkalo ponoriť sa priamo do porovnania oboch notebookov. Moje prvé myšlienky o týchto notebookoch ma presvedčili, že hlavný rozdiel medzi nimi vyplýva z ich účelu.

Z nejakého dôvodu to vysvetlilo, prečo je Latitude ľahší a na dotyk odolnejší – určite vydrží aj služobné cesty. Medzitým špecifikácie Inspironu naznačovali, že Inspiron môže byť notebookom vhodnejším na hranie – to ďalej potvrdzuje jeho univerzálnu značku.

Mohli by byť moje prvé myšlienky o notebookoch Dell Inspiron a Latitude správne? Môžeme to zistiť iba hlbším pohľadom na ne.

Dell Inspiron vs Latitude Design, porovnanie rozmerov a hmotnosti

Ak vychádzame zo súčasných trendov dizajnu notebookov, Dell Inspiron a Latitude, ktoré v súčasnosti porovnávame, sotva obstoja v porovnaní s väčšinou notebookov. Tým nechcem povedať, že vyzerajú veľmi zle, skôr ide o zastaraný dizajn.

Dell Inspiron a Latitude, ktoré sme si vybrali na toto porovnanie, sú predsa len trochu staré.

Hlavným dôvodom, prečo tieto notebooky nebudú pre väčšinu očí esteticky príjemné, bude to, že teraz existujú oveľa krajšie notebooky. Ak by mali byť predstavené pred desiatimi rokmi, som si istý, že mnohí budú obdivovať, ako vyzerajú.

Obdiv však možno príde až po dôkladnom posúdení. Úprimne povedané, ani Dell Inspiron, ani Latitude okamžite neupútajú pozornosť.

Zatiaľ čo Inspiron je oveľa lepší pri získavaní okamžitej pozornosti – vďaka farebnému krytu –, Latitude má jednoduchší vzhľad. Na rozdiel od notebooku Inspiron, ktorý sa dodáva v luxusných farebných variantoch, je Latitude konzervatívne elegantný notebook.

Toto je prvý rozdiel, ktorý by si niekto všimol v dizajne oboch notebookov. Podrobný obraz oboch notebookov vám nakreslím v nasledujúcich odsekoch.

Ak poznáte Inspiron 1720, pravdepodobne už máte hrubý náčrt toho, ako tento notebook vyzerá. Dôvodom je skutočnosť, že počítač Inspiron 1520, ktorý práve recenzujeme, je z hľadiska fyzického vzhľadu takmer úplnou replikou modelu Inspiron 1720.

Nie však úplne. Ako som už spomenul, tento Dell Inspiron prichádza s efektnými farebnými možnosťami veka – niečo, čo nebolo ponúkané s Inspironom 1720.

Hlavným cieľom spoločnosti Dell pre model Inspiron je osloviť širokú škálu možností, je jedným z vrcholov tohto porovnania. V porovnaní s Dell Latitude Inspiron viac zohľadňuje individuálne preferencie.

Keď si chcete kúpiť Dell Inspiron, môžete si vybrať požadovanú farbu veka zo zoznamu približne ôsmich farebných možností. Tieto farebné možnosti zahŕňajú Jet Black, Espresso Brown, Alpine White, Ruby Red, Midnight Blue, Spring Green, Flamingo Pink a Sunshine Yellow.

Zdá sa, že spoločnosť Dell je skutočne odhodlaná vynaložiť všetko úsilie, aby splnila svoju túžbu uspokojiť rôzne chute. Farebné možnosti veka Inspironu sú určite dostatočné na výber.

Okrem toho sa myšlienka prispôsobenia spoločnosti Dell vzťahuje aj na typ povrchovej úpravy, s ktorou by mohol byť navrhnutý kryt Inspironu. Všetky tieto farebné možnosti uvedené vyššie môžu byť k dispozícii v štandardnom matnom čiernom, lesklom bielom alebo mikrosaténovom kryte Inspiron.

Napriek všetkým efektným farebným možnostiam uprednostňujem viečko Matte Black. Nazvite ma nudným, ale je to len moja ideálna možnosť.

V porovnaní s inými farebnými možnosťami pôsobí čierna farba upokojujúco a jednoducho. Okrem toho mám pocit, že je to jedna z tých farebných možností, ktoré lepšie harmonizujú so striebornou farebnou zmesou notebooku.

Napríklad strieborné logo Dell v strede veka Inspironu dokonale ladí s čiernou povrchovou úpravou našej kontrolnej jednotky. Strieborné strany notebooku tiež ponúkajú peknú schému.

Krása, ktorú táto farebná schéma dodáva Dell Inspiron, však nestačí na to, aby bol atraktívnejší ako Latitude. Podobne žiadna z ostatných farebných možností nevyzerá tak dobre ako Dell Latitude.

Dell latitude má elegantný dizajn, ktorý je oveľa príjemnejší v porovnaní s modelom Inspiron. Jeho hladko zakrivené okraje dodávajú triku za jeho elegantným vzhľadom.

Na rozdiel od Inspironu s ostrými ryhovanými hranami má Dell Latitude lepšie hrany, ktoré sú šetrnejšie k pokožke. Pri nosení Dell Latitude sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie ako pri nosení Inspironu.

Ďalším rozdielom medzi oboma notebookmi, ako som v tomto porovnaní niekoľkokrát uviedol, sú ich kryty. Na rozdiel od modelu Inspiron, ktorý sa dodáva s rôznymi farebnými možnosťami veka, je veko Latitude dostupné iba v striebornej farbe.

Rovnaká strieborná farba na veku sa šíri po celom vonkajšom kryte notebooku. Vďaka mäkkému materiálu z uhlíkových vlákien, ktorý spoločnosť Dell použila na vonkajšiu stranu notebooku Latitude, je mimoriadne príjemné držať notebook.

Vyžaruje taký terapeutický pocit, ktorého sa nemôžete nabažiť jediným dotykom. Dokonca sa nehanbím povedať, že som mal myšlienky na pár minút maznať notebook Latitude.

Rozhodnutie spoločnosti Dell ponechať povrch veka bez vzoru absolútne vítam. Hladká textúra veka umožňuje vychutnať si stavebný materiál v plnom rozsahu.

Keď už hovoríme o stavebných materiáloch, kvalita konštrukcie Dell Latitude naznačuje, že stavebný materiál Inspironu je dosť horší. Keď budete držať tieto dva notebooky, získate jasný rozdiel v špičkovej kvalite zostavy Dell Latitude.

Prenosný počítač Latitude je taký pevný, že by ste ho mohli neúmyselne spadnúť a napriek tomu očakávať, že ho budete môcť použiť na svojom ďalšom obchodnom stretnutí. Dell dosiahol túto tuhosť pôsobivým použitím odolných konštrukčných materiálov.

Pod robustné uhlíkové vlákna, ktoré tvoria povrch Latitude, pridal Dell niekoľko výstuh. Latitude bol vyrobený s použitím toho, čo Dell nazýva trojkovové šasi.

Tento konštrukčný proces zahŕňa vystuženie notebooku pomocou základného rámu vyrobeného z eloxovaného hliníka, zliatiny horčíka a ocele. Od tohto trojkovového šasi Dell prešlo MIL-STD-810G certifikáciu, môžete očakávať, že notebook odolá extrémnym podmienkam.

Aby som uviedol viac podrobností, Dell Latitude bude schopný odolať extrémnym teplotám, vibráciám, prachu a niekoľkým náhlym pádom.

Na druhej strane je Dell Inspiron vyrobený prevažne z plastu. Výsledkom je, že Inspiron nemôže držať sviečku vedľa Dell Latitude, pokiaľ ide o kvalitu zostavenia.

Kvalita zostavenia Inspironu nie je príliš zlá, ale jednoducho sa nedá porovnávať.

Napriek plastovej konštrukcii modelu Inspiron stále váži viac ako Dell Latitude. Zatiaľ čo Dell Latitude váži 1630 g, Inspiron váži 2902,9 g.

Pamätáte si, keď som povedal, že by ste sa cítili pohodlnejšie držať Latitude ako Inspiron? Áno, rozdiel v ich hmotnosti tiež uprednostňuje zemepisnú šírku natoľko, aby bolo toto tvrdenie pravdivé.

Pokiaľ ide o ich tvarový faktor, Latitude je kompaktnejší notebook, aj keď sú oba relatívne robustné. Dell Latitude má rozmery 337 x 231,5 x 21 mm, zatiaľ čo Inspiron meria 358,6 x 268,9 x 41,9 mm.

Keď som sa presunul do vnútra oboch notebookov, reagoval som na to, čo som videl, dvoma úplne odlišnými spôsobmi. Zatiaľ čo strieborný plastový interiér Inspironu bol dosť ohromujúci, moju náladu zdvihol tmavý hliníkový leštený povrch, ktorý ma privítal v interiéri Dell Latitude.

Na spodnej časti vnútra Inspironu uvidíte v strede stiesnenú klávesnicu. Musím priznať, že táto klávesnica bola o niečo lepšia, ako som si myslel.

Klávesy pôsobili na dotyk jemne, no napriek tomu boli dostatočne pevné, aby ponúkli dostatočný stlačenie klávesov. Keď som pozoroval písanie na notebooku, nebolo sa takmer na čo sťažovať.

Prekvapilo ma, že klávesnica bola tichá aj pri rýchlom písaní. Okrem kompaktnosti klávesnice sa všetko ostatné zdalo byť v poriadku pre prenosný počítač tohto radu.

Aj keď bol na môj vkus príliš malý, touchpad Inspironu bol tiež dosť dobrý. Je plynulý a citlivý.

Keď som sa presunul k Latitude, s potešením som zistil, že Dell Latitude ponúka aj pohodlné písanie. V porovnaní s Dell Inspiron má laptop Latitude väčšie klávesy, ktoré sa mi zdajú dosť dobré.

Ako čerešničku na torte má klávesnica Dell Latitude štvorúrovňové podsvietenie, ktoré vám umožní jednoducho používať klávesnicu v tmavom prostredí.

Aj keď je touchpad Dell Latitude taký malý ako touchpad Inspiron, použiteľnosť je taká dobrá, ako by ste chceli. Je hladký, presný a citlivý.

Čo sa týka portov, oba notebooky nenechávajú veľa na obdiv. Obaja majú obmedzený výber portov.

Na Dell Inspiron nájdete iba 4 porty USB 2.0 a 1 port Ethernet. Dell Latitude ponúka 2 porty USB 3.0, 1 ethernetový port a 1 port HDMI.

Toto kolo bezpochyby vyhráva Dell Latitude. Má lepší dizajn a odolnejšiu konštrukciu.

Výsledkom je, že Dell Latitude dosahuje osem bodov v porovnaní dizajnu a zostavy Dell Inspiron vs. Latitude. Medzitým Dell Inspiron dosiahol sedmičku.

Porovnanie výkonu procesorov Dell Inspiron a procesorov Latitude (CPU).

Porovnanie výkonu procesorov Dell Inspiron a procesorov Latitude (CPU).

Dell Inspiron a Latitude nie sú najvýkonnejšie notebooky, s ktorými sa môžete stretnúť. Ako som už poznamenal, oba notebooky majú trochu starú verziu, takže to nie je veľké prekvapenie.

Bez ohľadu na to, oba notebooky majú dobrý výkon. Zo zrejmých dôvodov som pochyboval, aké relatívne efektívne môžu byť.

Keďže procesor Intel Core 2 Duo T7500 Dell Inspiron je starý procesor, obmedzil som svoje očakávania na minimum. Aj keď bol tento procesor v čase svojho vydania veľmi rýchly, technologický pokrok nám predstavil oveľa rýchlejšie procesory.

Podobne aj procesor Intel Core i7-4600U Dell Latitude patrí do starej kategórie notebookov. V porovnaní s procesorom Dell Inspiron Duo T7500 je to však výkonnejší procesor.

Procesor Duo T7500 má dve jadrá, 4 MB vyrovnávaciu pamäť a základnú frekvenciu 2,20 GHz. Medzitým má procesor Dell Latitude Core i7-4600U dve jadrá a 4 MB vyrovnávacej pamäte.

Každé z procesorových jadier Latitude ponúka základnú rýchlosť 2,10 GHz a ich taktovacia frekvencia sa môže zvýšiť pomocou turbo boostov o 3,30 GHz. Vďaka schopnosti jadier spracovať až štyri vlákna naraz je možné procesor plne využiť.

Nerád by som vás nudil technickými detailmi, takže prejdime k hlavným udalostiam tejto príležitosti. V tomto aspekte nájdeme odpoveď na veľkú otázku – ktorý z nich ponúka lepší výkon procesora medzi Dell Inspiron a Latitude?

Aby som zistil, ktorý z týchto dvoch notebookov má lepší výkon procesora, vykonám na oboch notebookoch reálny a benchmarkový test výkonu. Najprv sa pozrime na to, ako obidva notebooky fungovali v teste v reálnom svete.

Výkon Dell Inspiron bol z väčšej časti uspokojivý. Ukázalo sa, že je to schopný notebook – aspoň pre svoj rozsah.

Vybavovanie kancelárskych počítačových operácií nebude pre Dell Inspiron príliš veľkým problémom. Výsledky mojich testov tiež ukázali, že prenosný počítač je schopný tlačiť sa, aby zvládol niektoré ľahké multimediálne operácie.

Aby som uviedol viac podrobností, Dell Inspiron nemal problém s surfovaním na webe, vytváraním a upravovaním dokumentov, ako aj odosielaním e-mailov. Okrem toho sa Dell Inspiron darilo pomerne dobre pri vykonávaní menších úprav obrázkov.

Podobne bol výkon Dell Latitude dostatočný na zvládnutie všetkých počítačových operácií súvisiacich s kanceláriou, ktoré som na ňom vykonával. Prehliadanie internetu bolo rýchle, úprava dokumentov na notebooku bola príjemná a mohol som bez problémov posielať e-maily.

V skutočnosti bol Dell Latitude pri zvládaní týchto kancelárskych operácií podstatne lepší ako Inspiron.

Dell Latitude bol tiež výrazne lepší pri zvládaní multimediálnych operácií. Tento notebook dokázal v porovnaní s Dell Inspiron upravovať obrázky lepšie a rýchlejšie.

Z hľadiska benchmarku sme testovali výkon procesora oboch notebookov pomocou Cinebench R10 . Test Cinebench R10 je syntetický benchmark bežne používaný na testovanie spracovateľských schopností počítača.

Pomocou tohto benchmarku je možné otestovať všetky dostupné jadrá procesorov. Výsledkom je, že môžeme zistiť, ako dobre môže notebook fungovať, keď beží buď s jedným jadrom, alebo so všetkými jeho jadrami.

Keďže tento Cinebench R10 dáva po testovaní skóre, môžeme ho použiť na priame porovnanie výkonu dvoch procesorov. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo využívame benchmarkové testy.

V jednojadrovom aspekte tohto testu Cinebench R10 dosiahol Dell Inspiron 2389 bodov. Medzitým Dell Latitude dosiahol takmer dvojnásobok toho, čo dosiahol Inspiron – Dell Latitude dosiahol 4744 bodov.

Dokonca aj vo viacjadrovom aspekte tohto testu sa Dell Inspiron stále nevyrovnal efektívnemu výkonu Dell Latitude. Zatiaľ čo Dell Inspiron získal 4473 bodov, Latitude dosiahol pôsobivých 9345 bodov.

Úplne v rozpore s našou obvyklou tradíciou vykonávania Ručná brzda test konverzie videa, v tomto článku to neurobíme. Dôvodom je to, že ani jeden z týchto dvoch notebookov nemá schopnosť efektívne vykonávať operácie konverzie videa.

Zatiaľ čo Dell Latitude môže vykonávať úlohy konverzie videa pri relatívne dlhej dobe, pre Inspiron bude ťažké dokončiť túto úlohu. Oba notebooky nemajú dostatok hardvérového výkonu na pohodlné vykonávanie úloh úpravy videa.

Pri notebookoch ich radu sa ich výkon procesora nezdá byť príliš zlý, keď ich začnete s výpočtovou úlohou. Ak je to potrebné, prinajmenšom výkon oboch notebookov v testoch, ktoré som vykonal, je dostatočný na to, aby som vás presvedčil, že sú považované za schopné.

Okrem toho, výsledky testov výkonu oboch notebookov nám tiež jasne hovoria, ktorý notebook má lepší výpočtový výkon. Dell Latitude víťazí v tomto kole nad Inspironom veľmi presvedčivým spôsobom.

Výsledkom je, že Dell Latitude dosahuje sedem bodov v porovnaní výkonu procesorov Dell Inspiron a Latitude. Medzitým Dell Inspiron dosahuje šesť bodov.

Porovnanie výkonu Dell Inspiron a Latitude Memory (RAM).

Dell Inspiron a Latitude sa dodávajú s rôznymi konfiguráciami pamäte. Aby sme o tom povedali viac podrobností, Dell Inspiron je zvyčajne vybavený pamäťou typu DDR2 RAM s kapacitou 512 MB.

Keďže notebook má dva sloty RAM, pamäť Dell Inspiron môžete upgradovať na 4 GB. Upozorňujeme však, že toto je maximálna veľkosť, ktorú spoločnosť Dell podporuje pre pamäť Inspiron – pamäť notebooku nemôžete inovovať na viac ako 4 GB.

Dell Latitude je na druhej strane vybavený 2 GB DDR3L SDRAM. Rovnako ako Inspiron, aj Dell Latitude má dva sloty RAM.

Vďaka dvom slotom RAM môžete pamäť Dell Latitude upgradovať na maximálnu kapacitu 16 GB.

Ak poznáte hardvérové ​​špecifikácie notebookov, už by ste boli presvedčení, že Inspiron bude v tomto smere menej výkonným notebookom. No to si myslím aj ja.

Poďme otestovať ich výkon RAM, aby sme zistili, či máme pravdu alebo nie. Ako obvykle budeme sledovať naše porovnávacie a testovacie postupy v reálnom svete.

V momente, keď som začal testovať reálne možnosti výkonu RAM oboch notebookov, Dell Latitude nestrácal čas, aby sa predstavil ako kráľ nad Inspironom. V našom multitaskingovom teste podal Dell Latitude dobrý výkon.

Bežalo to hladko s 20 kartami Google Chrome, zatiaľ čo na pozadí bežali asi tri aplikácie. Jedna z kariet prehliadača Google Chrome dokonca streamovala epizódu Peňažná lúpež a stále som nezachytil, že laptop Latitude zaostáva alebo visí.

V porovnaní s Dell Latitude nie je Inspiron pôsobivým multitaskerom. Hoci to fungovalo dobre s až 15 otvorenými kartami prehliadača Google Chrome, dosiahol svoj limit a po pridaní niekoľkých operácií začal vykazovať známky obrovského utrpenia.

V momente, keď som začal streamovať YouTube video s dvomi spustenými aplikáciami na pozadí, Inspiron začal zaostávať. S nádejou, že Dell Inspiron získa o niečo lepšie výsledky, som prešiel na testovanie výkonu RAM oboch notebookov pomocou syntetického benchmarku.

Pre náš benchmarkový test som použil PCMark 5.

PCMark 5 pomáha hodnotiť celkový výkon systému počítačov, keď sú umiestnené pod pracovným zaťažením súvisiacim s kanceláriou. Keď som do tohto testu zaradil Dell Inspiron, dosiahol skóre 3720 bodov.

Medzitým Dell Latitude získal skóre 6449 bodov.

Keď zvážite, ako obidva notebooky fungovali v práve dokončených testoch výkonu RAM, všimnete si, že ide o rovnaký starý príbeh. Dell Latitude sa neustále dostáva do centra pozornosti, zatiaľ čo Inspiron zostáva v jeho tieni.

Okrem diskusie, Dell Latitude robí čisté zametanie aj v tomto kole. Naďalej ukazuje svoju nadradenosť nad Dell Inspiron.

Z tohto dôvodu má Dell Latitude v tomto prehľade výkonu pamäte RAM Dell Inspiron vs. Latitude osem bodov. Medzitým má Inspiron skóre šesť.

Dell inspiron 1520Dell inspiron 1520$175,00 Pozri Dohoda Podrobnosti Možnosti úložiska Dell Inspiron vs Latitude a porovnanie výkonuDell Latitude E7440$279,97 Pozri Dohoda Podrobnosti

Možnosti úložiska Dell Inspiron vs Latitude a porovnanie výkonu

Porovnanie životnosti a výkonu batérie Dell Inspiron a Latitude

Opäť získate dve úplne odlišné konfigurácie úložiska na zariadeniach Dell Inspiron a Latitude. Úložná kapacita je tiež ďalším veľkým rozdielom medzi týmito dvoma notebookmi.

Aby sme o tom poskytli trochu viac informácií, Dell Inspiron obsahuje 160 GB HDD, zatiaľ čo notebook Latitude je dodávaný s 256 SSD úložiskom.

Okrem týchto konfigurácií úložiska ponúka spoločnosť Dell aj ďalšie možnosti externého úložiska pre Dell Inspiron a Latitude. Keď si kúpite Dell Inspiron, získate čítačku kariet 8 v 1 pre možnosti externého úložiska.

Medzitým sa Dell Latitude dodáva so slotom na kartu SD na ukladanie kariet SD.

vybíja batériu nového spúšťača

Už na prvý pohľad si myslím, že mám istotu, kto bude víťazom tohto kola. Prečo si to myslím?

No, z mojich vedomostí o pevných diskoch, SSD (Solid State Drive) sú určite veľmi rýchle pevné disky. Sú oveľa rýchlejšie ako pevné disky (HDD).

Jednotky SSD sú jednotky zvyčajne postavené na pamäťových čipoch NAND flash a radiči flash. Keďže NAND flash pamäte majú takmer okamžitý prístupový čas, SSD dokážu čítať a zapisovať dáta veľmi rýchlo.

Viac si môžete prečítať na SSD je tu.

Teraz poďme otestovať rýchlosti úložiska oboch notebookov a zistiť, či je moja predpoveď správna. Rýchlosti úložiska oboch notebookov určím vykonaním testu prenosu súborov v reálnom svete a tiež testovaním pomocou benchmarku.

Využijem CrystalDiskMark 3.1 benchmark pre syntetický benchmark test. V prípade, že chcete vedieť, CrystalDiskMark je meradlom na meranie rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu úložných jednotiek.

Keď som testoval Dell Inspiron s týmto benchmarkom, ponúkal rýchlosť čítania a zápisu 164 MB/s a 159,39 MB/s. Medzitým Dell Latitude ponúkal oveľa lepšie rýchlosti čítania a zápisu 516,8 MB/s a 436,3 MB/s.

Dell Latitude neprevyšoval Inspiron len v teste benchmarku, ale dokázal to isté aj v teste v reálnom svete. Pri našom teste prenosu súborov trvalo skopírovanie súboru zmiešaných médií s veľkosťou 4,97 GB zariadeniu Dell Latitude 39 sekúnd.

Túto úlohu dokončil s rýchlosťou kopírovania 130,5 MB/s.

Na druhej strane, Dell Inspiron potreboval asi 2 minúty a 25 sekúnd na skopírovanie rovnakého súboru s veľkosťou 4,97 GB. Skopíroval súbor pri veľmi nízkej rýchlosti 60 MB/s.

Zdá sa, že som mal veľmi pravdu, však? Dell Latitude je opäť lepší notebook v inej sekcii. Z výsledkov testov, ktoré som vykonal, je jasné, o koľko rýchlejšie je úložisko Dell Latitude v porovnaní s úložiskom Dell Inspiron.

Preto má Dell Latitude v tomto porovnaní výkonu úložiska Dell Inspiron a Latitude osem bodov. Medzitým Dell Inspiron získal päť bodov za svoju pomerne nízku rýchlosť úložiska.

Porovnanie výkonu grafických kariet Dell Inspiron a Latitude

Nakoniec to vyzerá, že rozdiel vo výkone medzi týmito dvoma notebookmi sa v tomto aspekte trochu zmenšuje. Na základe konfigurácií GPU vyzerá Dell Inspiron viac ako kedykoľvek predtým, aby bol pripravený postaviť sa Dell Latitude.

Jeho grafické karty NVIDIA vyzerajú ako výkonní hráči. Ak chcete o tom poskytnúť viac informácií, spoločnosť Dell ponúka Inspiron s dvoma typmi možností grafickej konfigurácie.

Dell Inspiron si môžete kúpiť buď s dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 8400M GPU, alebo dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 8600M GT. GeForce 8400M GPU má vyhradenú VRAM 256 MB GDDR3 a základnú frekvenciu 400 MHz.

Medzitým má GeForce 8600M GT GPU vyhradenú VRAM 512 MB GDDR3 a základnú frekvenciu 475 MHz.

Rovnako ako Dell Inspiron, aj Latitude prichádza s dvoma možnosťami konfigurácie GPU. Dell Latitude si môžete kúpiť buď s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4400 alebo dedikovanou grafickou kartou AMD Radeon HD 8690M.

Zatiaľ čo Intel HD Graphics 4400 nie je dodávaný s vyhradenou VRAM, AMD Radeon GPU je dodávaný s 1 GB GDDR5 vyhradenou VRAM.

Okrem toho má Intel HD Graphics 440 základnú frekvenciu 200 MHz a boost frekvenciu 1100 MHz. Medzitým má AMD Radeon GPU základnú frekvenciu 775 MHz a boost frekvenciu 825 MHz.

Pre záznam, naša kontrolná jednotka Dell Inspiron obsahuje GPU NVIDIA GeForce 8400M. Medzitým Dell Latitude, ktorý sme použili v našej recenzii, bol vybavený grafickou kartou Intel HD Graphics 4400.

Dosť bolo s nudnými technickými detailmi. Teraz začneme porovnávať grafický výkon oboch notebookov na základe testov v reálnom svete a benchmarkových testov.

Najprv zvážime výsledky ich benchmarkového výkonu. Využijem 3DMMark 06 benchmark pre tento test.

Tento benchmark testuje výkon grafickej karty vášho počítača. Meria celkový výkon 3D herných možností vášho počítača.

Benchmark 3DMark to dosahuje pomocou komplexných testov 3D grafiky v reálnom čase. Na konci testu benchmark udáva absolútnu hodnotu, ktorá ukazuje, ako dobre si počítač viedol v teste.

Tento test som začal s Dell Inspiron, ktorý na moje prekvapenie fungoval celkom dobre. Získal 1940 bodov.

Hoci je toto skóre celkom dobré, Dell Inspiron stále nedokázal zachytiť vôňu Latitude. Skóre 3788 Dell Latitude zaistilo, že stále zostáva mimo dosahu Inspironu.

Kvôli komplexnej úplnosti som spustil aj reálne herné testy. Prvá vec, ktorú by ste mali mať na pamäti, je, že by ste na žiadnom z týchto notebookov nemali ani len pomyslieť na hranie hier s titulom AAA.

Dell Inspiron aj Latitude dokážu spustiť iba staré titulové hry s hrateľnými snímkovými frekvenciami. Väčšina z týchto starých titulových hier sa dá lepšie hrať s nastavením nízkej kvality.

To je dôvod, prečo som vykonal tento aspekt testu so starými titulovými hrami. Keď som bežal F.E.A.R na Dell Inspiron, laptop hral hru rýchlosťou 48 snímok za sekundu.

Medzitým ponúka Dell Latitude oveľa lepšiu snímkovú frekvenciu 74,8 snímok za sekundu.

Tiež som bežal dota 2 na oboch notebookoch. Na Dell Inspiron sa hra sotva hrala plynule.

Dell Inspiron ponúkal snímkovú frekvenciu 20,8 snímok za sekundu. Na druhej strane som si hru na Dell Latitude mohol užiť vďaka rýchlosti 44,8 snímok za sekundu.

Podobne aj hranie Špina 3 na Dell Latitude bol blažený zážitok. Dell Latitude ponúkal plynulé obnovovacie frekvencie 92,2 snímok za sekundu.

Medzitým Dell Inspiron hral hru rýchlosťou 23,6 snímok za sekundu.

Opäť sme na konci ďalšieho triumfu Dell Latitude nad Inspironom. Na základe všetkých našich testov si Dell Latitude zachováva svoje prvenstvo pred Inspironom.

Grafický výkon Dell Latitude v tomto porovnaní grafického výkonu prevyšuje grafický výkon Inspironu. Z tohto dôvodu odmením Dell Latitude vyšším skóre v porovnaní so skóre Inspironu.

S tým, čo bolo povedané, Dell Latitude dosahuje sedem v tomto porovnaní výkonu grafickej karty Dell Inspiron a Latitude. Na druhej strane Dell Inspiron dosahuje päťku.

Porovnanie životnosti a výkonu batérie Dell Inspiron a Latitude

Často kladené otázky Dell Inspiron vs Latitude

Dell sa tu rozhodol byť trochu flexibilný. Poskytli dve možnosti konfigurácie batérie pre Dell Inspiron a Latitude.

Dell Inspiron si môžete kúpiť so 6-článkovou alebo 9-článkovou lítium-iónovou batériou. Medzitým Dell dodáva Latitude buď s 3-článkovou lítium-iónovou batériou s kapacitou 34 Wh, alebo so 4-článkovou 47 Wh lítium-iónovou batériou.

Aby som vás nezmiatol, rád by som v rýchlosti uviedol, že naša kontrolná jednotka Dell Inspiron je vybavená 9-článkovou lítium-iónovou batériou. Na druhej strane, Dell Latitude, ktorý sme preskúmali, bol vybavený 3-článkovou lítium-iónovou batériou s kapacitou 34 Wh.

9-článková batéria Dell Inspiron s kapacitou 85 Wh v kombinácii s priemerným hardvérom notebooku by mala poskytnúť Inspironu relatívne dobrú výdrž. Bol som ohromený tým, čo som doteraz objavil o batérii tohto notebooku, okrem skutočnosti, že batéria trčí mimo šasi.

Keď je notebook zatvorený, môžete ho vidieť vyčnievať spoza základne notebooku.

Pri teste batérie som v prvom rade nechal oba notebooky bežať bez akéhokoľvek zaťaženia. Nechal som ich vybiť bez vykonania akejkoľvek operácie.

Pri tomto teste Dell Inspiron vydržal 8 hodín a 30 minút. Medzitým Dell Inspiron dosiahol 10 hodín a 15 minút pred spustením.

Po dokončení tohto testu som sa posunul ďalej, aby som otestoval oba notebooky v rámci nášho nepretržitého testu surfovania po webe. Keď som surfoval na webe s WiFi pri minimálnom jase obrazovky, Dell Inspiron ponúkal 4 hodiny a 50 minút prevádzky.

Na druhej strane, Dell Latitude vydržal 5 hodín a 17 minút. Podľa moderných štandardov Dell Inspiron ani Latitude neponúkajú uspokojivú výdrž batérie.

Okrem tohto porovnania bude ich výdrž batérie pri zaťažení počítačom vždy zle porovnateľná s inými bežnými prenosnými počítačmi.

Bez ohľadu na to je Dell Latitude lepším notebookom na základe kontextu tohto porovnania. Keďže prežije Dell Inspiron, má vyššie skóre ako Dell Inspiron.

Preto Dell Latitude dokončil toto porovnanie výkonu batérie Dell Inspiron vs. Latitude so skóre šesť. Medzitým Dell Inspiron dosahuje päťku.

Dell Inspiron vs Latitude: Náš súhrn hodnotení

Oblasti hodnoteniaDell InspironDell LatitudePoznámky/Komentáre
Dizajn78Toto kolo bezpochyby vyhráva Dell Latitude. Má lepší dizajn a odolnejšiu konštrukciu.
Procesor (CPU)67Výsledky testov výkonu oboch notebookov nám jasne hovoria, ktorý notebook má lepší výpočtový výkon. Dell Latitude víťazí v tomto kole nad Inspironom veľmi presvedčivým spôsobom.
Pamäť (RAM)68Okrem diskusie, Dell Latitude robí čisté zametanie aj v tomto kole. Naďalej ukazuje svoju nadradenosť nad Dell Inspiron.
Skladovanie58Dell Latitude je opäť lepší notebook v tejto sekcii. Z výsledkov testov, ktoré som vykonal, je jasné, o koľko rýchlejšie je úložisko Dell Latitude v porovnaní s úložiskom Dell Inspiron.
Grafická karta57Grafický výkon Dell Latitude v tomto porovnaní grafického výkonu prevyšuje grafický výkon Inspironu. To je dôvod, prečo odmeňujem Dell Latitude vyšším skóre v porovnaní so skóre Inspiron.
Životnosť batérie56Keďže Dell Latitude prekonáva Dell Inspiron, získava vyššie skóre.
Naše priemerné hodnotenie5.77.3V priemere je Dell Latitude lepší notebook.

Dell Inspiron vs Latitude: Často kladené otázky

Dell Latitude E7440 1. Sú notebooky Dell Inspiron dobré?

V závislosti od zakúpeného modelu si môžete byť istí, že za svoje peniaze dostanete dostatočnú hodnotu. Rozhodne nedisponujú špičkovými funkciami, ktoré uvidíte na prémiových notebookoch XPS, no niekoľko z nich získate, ak si zakúpite jeden z bežných notebookov Inspiron. Okrem toho sú notebooky Inspiron tiež širokou škálou notebookov, ktoré uspokoja rôzne potreby. Na základe dostupných cien sú tieto notebooky dostatočne dobré.

2. Je Dell Latitude zastaraný?

Neexistuje žiadny iný spôsob, ako to vyjadriť. Áno, je. Keď porovnáte dátum vydania – 2014 – s aktuálnym rokom (2021), je to dlhý časový interval. V čase, keď čítate tento článok, to bude dokonca starší laptop!

3. Aký starý je Dell Inspiron 1520?

Dell Inspiron 1520 bol uvedený na trh v roku 2007.

4. Je Dell Latitude dotykový displej?

Nie to nie je. Displej Dell Latitude nie je dotykový.

5. Čo dokáže Dell Inspiron?

Notebooky a stolné počítače Dell Inspiron dokážu spojiť produktivitu so zábavou. Sú schopné zvládnuť operácie, ako sú kancelárske úlohy, streamovanie médií a každodenné počítačové úlohy. Notebooky a stolné počítače Inspiron sa skvele hodia pre rôzne potreby. Môžete zvážiť získanie notebookov Inspiron na školské, kancelárske a bežné použitie.

6. Je Dell Latitude E7440 dobrý?

Áno, je. Počas testov som bežal, aby som zistil, aký dobrý je Dell Latitude, fungoval dobre. Dell Latitude bežal hladko počas celého môjho multitaskingového testu. Dokonca to uľahčilo každú základnú počítačovú úlohu, ktorú som na ňom spustil. Nečakajte však, že sa Dell Latitude pretrhne náročnými výpočtovými operáciami, ako je úprava videa alebo hranie hier s titulmi AAA. Dell Latitude začne vykazovať známky úzkosti, ak je vystavený intenzívnej výpočtovej záťaži.

7. Je Dell Inspiron dotykový displej?

nie, nie je. 15,4-palcová obrazovka Dell Inspiron nie je dotyková.

8. Má Dell Latitude Bluetooth?

Áno. Dell Latitude prichádza s verziou 4.0 Bluetooth.

9. Aký ťažký je Dell Inspiron?

Dell Inspiron 1520 je pomerne objemný. Váži 2902,9 g.

10. Má Dell Latitude fotoaparát?

Áno. Dell Latitude je dodávaný s HD kamerou.

Dell Inspiron vs Latitude: Moje posledné myšlienky

Vzhľadom na to, aké staré sú oba tieto notebooky, nemali by ste od nich očakávať výkon na vysokej úrovni. Na základe ich rozsahu sa obe považujú za dostatočne dobré na bežné počítačové úlohy.

Aj keď je Dell Inspiron dobrý notebook na kancelársku prácu, v skutočnosti nemá veľa na to, aby bol hodný súťaženia. Dizajn notebooku je zastaraný, je objemný a na niektorých dokonca nemusí zapôsobiť jeho konštrukčný materiál.

Aj keď Dell Latitude nemá vzhľad, aby patril do ligy mimoriadne krásnych notebookov, jeho dizajn je lepší v porovnaní s notebookom Inspiron. Jeho dizajn je o niečo viac v súlade s tým, ako vyzerajú moderné notebooky.

Vďaka tomu je Dell Latitude ešte porovnateľnejší s inými bežnými notebookmi. Bude to vyžadovať bližšiu kontrolu, aby si človek všimol, aký starý je tento notebook.

Hovorte o výkone. Dell Latitude má Inspiron porazený aj v tomto aspekte.

Dell Latitude je úplne lepší, od výkonu procesora cez výkon pamäte, rýchlosť úložiska, grafický výkon až po výdrž batérie.

V skutočnosti je celkový výkon Dell Latitude oveľa lepší ako Inspiron.

Preto na základe nášho komplexného prehľadu Dell Inspiron vs Latitude odporúčame:

Dell inspiron 1520Dell Latitude E7440$279,97 Pozri Dohoda Podrobnosti

Ak však máte obmedzený rozpočet, odporúčam vám zaobstarať si Dell Inspiron. Koniec koncov, stále ponúka dobrý výkon.

Dell inspiron 1520$175,00 Pozri Dohoda Podrobnosti

Dúfam, že vám toto porovnanie Dell Inspiron a Latitude pomohlo? Ak vám porovnanie pomohlo, kliknite Áno to Bol tento príspevok užitočný? nižšie.

Môžete tiež skontrolovať tento produkt pomocou formulára Zanechajte odpoveď, ktorý nájdete na konci tejto stránky.

Nakoniec, ďalšie recenzie notebookov nájdete na našej stránke Recenzie porovnania notebookov. Veľmi užitočná môže byť aj naša stránka Špecifikácie notebooku.

Referencie a ďalšie čítanie

  1. Cinebench R10
  2. Dokumentácia ručnej brzdy — Rýchlosť kódovania videa
  3. Čo je to SSD disk? | Vysvetlenie jednotky SSD (Solid State Drive).
  4. CrystalDiskMark – Svet krištáľovej rosy
  5. Procesor pre notebook Intel Core 2 Duo T7500
  6. Procesor pre notebook Intel Core i7 4600U
  7. Notebook Dell Inspiron 1520
  8. Notebook Dell Latitude E7440
  9. Notebook DELL Latitude E7440-1741 – Herný výkon, hry pre notebook
  10. Skóre pevného disku CrystalDiskMark – Úložné zariadenia – Technické tipy Linus
  11. Recenzia Crucial MX100 256 GB a 512 GB SSD
  12. Dell Inspiron 1520, recenzia Dell Inspiron 1520
  13. Recenzia Dell Latitude E7440 – odborná kritika