DTS vs Dolby - Aký je skutočný rozdiel

Pretože sa domáce kino výrazne zlepšilo, objavili sa nové formáty priestorového zvuku. To prináša do filmových večerov viac detailov a realitu. Vráťme sa však k základom a pozrime sa tiež na dva najobľúbenejšie formáty priestorového zvuku: DTS a Dolby Digitálne. V tomto článku si povieme niečo o DTS vs Dolby - Aký je skutočný rozdiel. Poďme začať!





DTS aj Dolby Digital sú technológie kompresie zvuku, ktoré umožňujú filmovým tvorcom nahrávať priestorový zvuk. To sa môže reprodukovať v kinách i domácnostiach. Oba dodávajú viackanálový zvuk s mravenčením v chrbtici, aký je teda skutočný rozdiel? A ktorá je lepšia?



Diabol je v detaile alebo presnejšie v spôsobe, akým tieto dve technológie kódujú zvuk. DTS je v skutočnosti kódovaný pri vyššej bitovej rýchlosti, a preto ho niektorí odborníci považujú za kvalitnejší. Iní tvrdia, že technológia spoločnosti Dolby Digital je pokročilejšia a poskytuje tiež lepšiu kvalitu zvuku pri nižšej bitovej rýchlosti.

záložky obnovenia google chrome po havárii

Musíte byť zmätení? Dobrou správou je, že obe sú široko podporované a je pravdepodobné, že nebudete musieť hrať obľúbené.



DTS aj Dolby Digital vo svojej najzákladnejšej podobe skutočne podporujú 5.1-kanálový zvuk (t. J. Typický systém domáceho kina spolu s piatimi reproduktormi a jedným subwooferom). A pokročilejšie verzie formátov podporujú 7.1 kanály, priestorový zvuk HD a stropné reproduktory, ktoré majú formu DTS: X a Dolby Atmos.



DTS a Dolby Digital nájdete v prehrávačoch Blu-ray, systémoch domáceho kina, herných konzolách, počítačoch, set-top boxoch a dokonca aj v smartfónoch.

DTS vs Dolby



Čo je to Dolby Digital a DTS? DTS vs Dolby

Dolby aj DTS ponúkajú kodeky priestorového zvuku pre nastavenia 5.1, 6.1 (zriedkavo) a 7.1, kde prvé číslo označuje počet malých priestorových reproduktorov. A .1 je vlastne samostatný kanál pre subwoofer. Pre najbežnejšie aplikácie je prehrávanie filmov a televíznych programov prostredníctvom DVD, Blu-ray a káblových alebo satelitných televíznych systémov. Štúdio Použitie Oba štandardy spočívajú v kompresii hustých súborov dôležitých pre viackanálový zvuk a ich dekompresii cez prijímač na prehrávanie.



Okrem prehrávania reproduktorov 5.1 a 7.1 v mnohých formátoch majú oba štandardy aj niekoľko ďalších technológií. Ako napríklad špecifické kódovacie zariadenia pre vylepšené stereo, staršie štandardy Pro Logic, ktoré simulujú priestorový zvuk. Konverzia nahor alebo nadol, aby sa zhodoval s neštandardným počtom reproduktorov, vylepšený priestorový zvuk pre ďalšie ponorenie atď. Ale na účely štandardného Blu-ray alebo satelitného systému spolu so špičkovým audio prijímačom. V skutočnosti sa zameriame na prehrávanie priestorového zvuku.

Skutočne lacné nastavenie 5.1 reproduktorov s integrovaným prehrávačom Blu-ray. V skutočnosti nemusí byť kompatibilný s najvyššími bitrate štandardmi Dolby a DTS.

xvid video kodek pre Android

Oba formáty využívajú kompresiu kvôli šetreniu miesta (buď na disku, v prípade DVD a Blu-ray, alebo šírke pásma na streamovanie, v prípade služieb, ako je Netflix). Niektoré formy DTS a Dolby Digital sú stratové, čo znamená, že majú určitý stupeň degradácie zvuku z pôvodného zdroja. Ostatní však túto stratu zvuku obchádzajú kvôli bezstratovým štúdiovým úrovniam výkonu, zatiaľ čo kvôli úspore miesta stále ponúkajú určitú kompresiu.

DTS vs Dolby - rozdiel

Hlavný rozdiel medzi DTS a Dolby Digital je viditeľný v skutočnosti v bitových rýchlostiach a úrovniach kompresie. Dolby digital tiež komprimuje 5,1-kanálové digitálne zvukové údaje až po surový bitový tok 640 kb / s (kb / s). Avšak 640 kb / s je použiteľná iba pre disky Blu-ray. Maximálny dátový tok, ktorý Dolby Digital podporuje pre DVD Video a tiež DVD audio, je viac ako 448 kb / s.

Ak chcete vtesnať všetky príslušné údaje, Dolby Digital využíva variabilnú kompresiu okolo 10 až 12: 1. DTS priestorový zvuk na druhej strane uplatňuje maximálny hrubý bitový tok viac ako 1,5 megabitov za sekundu. Ale táto bitová rýchlosť je na DVD videu obmedzená na približne 768 kilobitov za sekundu. Kvôli vyššej bitovej rýchlosti podporovanej týmto formátom vyžaduje DTS výrazne nízku kompresiu okolo 4: 1.

lg v20 android 8.0

DTS vs Dolby

Teoreticky platí, že čím je kompresia použitá pri kódovaní menšia, tým je zvuk realistickejší, pretože lepšie predstavuje pôvodný zdroj. To znamená, že DTS má potenciál produkovať lepšiu kvalitu zvuku ako Dolby Digital. Tu je rozpis rôznych verzií, ktoré nájdete v každom štandarde, a tiež ich bitové rýchlosti.

DTS

  • DTS Digital Surround - maximálny 5.1 kanálový zvuk pri 1,5 Mb / s
  • DTS HD Master Audio - 7,1-kanálový maximálny zvuk pri 24,5 Mb / s (bezstratová kvalita)
  • DTS HD vysoké rozlíšenie - 7,1-kanálový maximálny zvuk pri 6 Mb / s

Dolby

  • Dolby Digital - 5,1-kanálový maximálny zvuk pri 640 kb / s (bežné na DVD)
  • Dolby Digital Plus - 7,1-kanálový maximálny zvuk pri 1,7 Mb / s (podporované streamovacími službami, ako je Netflix)
  • Dolby TrueHD - 7,1-kanálový maximálny zvuk pri 18 Mb / s (bezstratová kvalita dostupná na diskoch Blu-Ray)

Ktorý z nich je superior? DTS vs Dolby

Ak porovnáme DTS a Dolby Digital v spotrebiteľských aplikáciách, vyjde nám, že oba štandardy sú si zvukovým prejavom bližšie. Ak sa pozrieme na vyššie uvedené špecifikácie, zdá sa, že DTS má oproti Dolby výhodu kvôli vyššej bitovej rýchlosti vo všetkých jeho troch verziách. Vyššie bitové rýchlosti ale nie vždy znamenajú vyššiu kvalitu. Existujú aj ďalšie faktory, ako je pomer signálu k šumu a dynamický rozsah. Že niektorí audiofili by mohli považovať za lepšie v Dolby namiesto DTS.

Väčšina moderných prijímačov skutočne disponuje podporou DTS Master Audio aj Dolby TrueHD. Možno si teda ani nebudete musieť vybrať medzi týmito dvoma. Ale ak ste zvukovým nadšencom a chcete niečo mimoriadne nádherné. Potom by ste sa mali pozrieť na technológie ako DTS: X alebo Dolby Atmos. Rovnako ako prijímače a tiež domáce kiná, ktoré ich podporujú. Avšak pri zriedkavých príležitostiach, ktoré si musíte zvoliť medzi DTS a Dolby Surround, choďte s DTS kvôli vyššej bitovej rýchlosti.

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám páči tento článok o DTS vs Dolby, a tiež vám pomôže. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Google Maps vs Waze - najlepšie navigačné aplikácie