Kompletný prehľad o ethernetovom porte

An Ethernetový port je známy ako jack alebo zásuvka. Je to však otvor na zariadení PC siete, do ktorého sa zapájajú ethernetové káble. Je určený na pripojenie hardvéru káblovej siete do ethernetovej siete LAN, metropolitnej siete (MAN) alebo rozľahlej siete (WAN).





Dôležité: Výslovnosť Ethernet s dlhým „e“ ako v slove jesť . Ethernetové porty sa vyslovujú aj pod inými názvami, ako sú LAN porty, Ethernetové konektory, Ethernetové pripojenia, LAN zásuvky a sieťové porty.



Ako vyzerajú ethernetové porty?

  Prehľad ethernetového portu

Ethernetové porty sa nachádzajú na zadnej strane počítača alebo na zadnej či bočnej strane prenosného počítača. Smerovač môže mať veľa ethernetových portov na pripojenie rôznych káblových zariadení v sieti. Platí to aj pre iný sieťový hardvér, ako sú modemy alebo rozbočovače.



Akceptuje však kábel s konektorom RJ-45. Možnosť použitia kábla s ethernetovým portom je Wi-Fi, čo odstraňuje potrebu oboch portov alebo kábla.



Ethernetový port je väčší ako telefónny konektor. Vďaka svojmu tvaru nemôžete ethernetový kábel vložiť do telefónneho konektora, čo značne zjednodušuje pripojenie káblov.

Ethernetový port je štvorcový s niekoľkými pevnými oblasťami pod ním. Tiež kábel je postavený podobným spôsobom. Má sponu na uchytenie kábla v ethernetovom porte.



Ethernetové porty na PC

Niektoré stolové počítače majú jeden vstavaný ethernetový port, ktorý sa používa na pripojenie zariadenia ku káblovej sieti. Vstavané ethernetové porty počítača sú pripojené k jeho internému sieťovému adaptéru Ethernet, známemu ako ethernetová karta, ktorý je pripojený k základnej doske.



Notebooky majú tiež ethernetové porty, len na pripojenie k sieti, ktorá nemá bezdrôtové možnosti. Výnimkou je MacBook Air, ktorý nemá ethernetové porty, ale môže podporovať pripojenie ethernetového kľúča k portu USB na počítači.

Riešenie problémov s ethernetovým portom

Ak má váš počítač problémy s internetovým pripojením, ethernetový port je prvým miestom, kam by ste sa mali pozrieť.

  Riešenie problémov s ethernetovým portom

Tu je niekoľko príčin problémov s pripojením:

  • Kábel je odpojený . Tento stav určite vedie k chybe odpojenia sieťového kábla. Chybové hlásenie sa však objaví pri premiestnení počítača alebo prenosného počítača. Môže tiež vyraziť kábel z ethernetového portu.
  • Sieťová karta nie je osadená . Po vymazaní počítača sa môže ethernetová karta uvoľniť z rozširujúceho slotu na základnej doske.
  • Ovládače sieťovej karty chýbajú alebo sú poškodené . S ethernetovým portom súvisí aj sieťový ovládač sieťovej karty. Stane sa však neaktuálnym, skorumpovaným alebo chýbajúcim. Jedným z najjednoduchších spôsobov inštalácie sieťového ovládača je bezplatný nástroj na aktualizáciu ovládačov.

Ethernetový port na smerovačoch

Všetky populárne širokopásmové smerovače majú veľa ethernetových portov. Pomocou tohto nastavenia môžu rôzne počítače s káblovým pripojením v sieti dosiahnuť internet a ďalšie pripojené zariadenia v sieti.

Uplink port (známy aj ako port WAN) je dôležitým ethernetovým konektorom na smerovači, ktorý sa pripája k širokopásmovému modemu. Bezdrôtové smerovače pridávajú port WAN a zvyčajne štyri ďalšie porty pre káblové pripojenia.

Ethernetové porty na spotrebnej elektronike

Iné druhy spotrebiteľských gadgetov (ako sú videoherné konzoly, televízory a digitálne videorekordéry) pridávajú ethernetové porty pre domácu sieť. Ďalším príkladom je Google Chromecast, pre ktorý si môžete zakúpiť ethernetový adaptér, aby ste ho mohli používať Chromecast bez Wi-Fi.

Záver:

To je všetko. Čo o tom vieš viac? Ak sa chcete podeliť o akúkoľvek inú metódu alebo tipy týkajúce sa článku, dajte nám vedieť nižšie. Pre ďalšie otázky a otázky nám dajte vedieť v sekcii komentárov nižšie!

Prečítajte si tiež:

  • Kompletná recenzia na Ethernet Splitter vs Hub vs Switch