Supermasívna čierna diera sídli vo vnútri supermasívnej galaxie

Oči sveta sa otočili k Messier 87 nie je to tak dávno, keď vedci vypustili prvý navždy obraz čiernej diery. Ďalej tento obrázok zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu NASA naznačuje, že systém príšer, v ktorom prebýva dnes uznávaná čierna diera, postupne ukazoval.





Zobrazená čierna diera bola skutočne obrovská s hmotnosťou rovnajúcou sa 6,5-násobku hmotnosti nášho Slnka. A čo viac, svet, ktorý ho obklopuje, Messier 87, je rovnako obrovský. Známy ako superobrovský kruhový svet, je vynikajúcim produktom medzi najrozsiahlejšími kozmickými systémami, ktoré ľudstvo pozná, a je hostiteľom podstatného množstva guľových zväzkov.



Supermasívna čierna diera

Obrázok zachytil Spitzer demonštruje vesmír v infračervenej oblasti, nie ako rádiové vlnové dĺžky použité na zachytenie obrazu čiernej diery. Infračervené svetlo pochádzajúce z kozmického systému s vlnovými dĺžkami 3,6 a 4,5 mikrónov sa javí ako modré a zelené, čo je vec, ktorá označuje hviezdy na obrázku. Červené zóny sú prachové zvýraznenia, ktoré trblietajú s vlnovou dĺžkou 8,0 mikrónov.



Pozri tiež: Produktová ponuka spoločnosti Sony z roku 2019: 98-palcová 8K LED | Stáť viac ako Corvette



Temný bafať uprostred Spitzerovho obrazu je ústredným bodom systému, kde žije supermasívna čierna diera. Pri náhodnom pohľade môžete vidieť dva oranžové trsy, ktoré vychádzajú z tohto stredného bodu. Jedná sa o roviny materiálu s vysokou vitalitou, ktoré prudko stúpajú do vesmíru, keď častice otáčajúce sa okolo čiernej diery kolísajú okolo obklopujúceho plynu, čo vytvára tlakovú vlnu infračerveného svetla.

Je to skutočne nárazová vlna, ktorú Spitzer rozpoznal, viac ako samotné lietadlá. Rázové vlny sú dva jedinečné tvary vo svetle ich pozícií voči Zemi. Správna tlaková vlna vyzerá väčšia a nádhernejšia z dôvodu, že ide prakticky priamo k nám, a z hľadiska toho, že ide takmer ľahkou rýchlosťou, je podstatne brilantnejšia. Druhá nárazová vlna vľavo je slabšia a slabšia, pretože sa pohybuje ďaleko od nás.



Zdroj: NASA