Kompletný prehľad frekvencií a nastavení ekvalizéra

  Frekvencie a nastavenia ekvalizéra





Čo viete o frekvenciách a nastaveniach ekvalizéra? Všetky najlepšie hudobné prehrávače majú nastavenia hudobného ekvalizéra. Tiež prichádzajú s prednastaveniami, aby hudba znela naozaj dobre. Predvoľby sú definované žánrom, pretože sú najvhodnejšie pre rock alebo pop. Čo však viete o týchto záhadných nastaveniach, ktoré tvrdia, že zlepšujú náš zážitok z počúvania? Frekvencie a nastavenia ekvalizéra sú 100% skutočné, rovnako ako tvrdenie, že správne nastavenie zlepší kvalitu vašej hudby, ktorú počujete, v závislosti od toho, aké reproduktory máte. Poďte sa bližšie pozrieť na frekvencie ekvalizéra a čo je to ekvalizér:



Pozri tiež: Najlepší grafický ekvalizér pre Windows 10

Nastavenia ekvalizéra:

Nastavenia ekvalizéra sú veľmi staré. Nie sú vynálezom éry digitálnej hudby. Mnohí z nás ho používajú už od dôb kazetových prehrávačov a tu je úplný obraz toho, čo ekvalizér na mojom kazetovom prehrávači z roku 1000 p.n.l. Zdá sa, ako. Jeho podporné frekvencie sú od 100 Hz do 10 kHz.



Úvod ekvalizéra:

Ekvalizér umožňuje nastaviť frekvenciu rôznych zvukových kanálov. Rovnako ako svetlo vychádza z mnohých rôznych vlnových dĺžok, zvuk existuje na rôznych frekvenciách alebo kanáloch. Množstvo hudobných nástrojov a tiež ľudský hlas sa rozprestiera na rôznych frekvenciách. Ako vieme, ženy majú ostrejší hlas a muži hlbšie; rôzne frekvencie alebo výšku tónu. Existuje celý rad frekvencií, ktoré ľudské ucho nedokáže rozpoznať a píšťalka psa je najlepším príkladom len jednej takejto frekvencie. Sú niektoré ďalšie, ktoré počujeme lepšie ako iné. Ponorte sa nižšie a dozviete sa viac o frekvenciách a nastaveniach ekvalizéra!



Niektoré frekvencie sú vytvorené tak, aby zneli ostrejšie a zdôrazňovali určitý zvuk alebo frekvenciu, zatiaľ čo mnohé iné sú tichšie. Cieľom je, aby výrobok znel jasne a dobre a aby sa odstránil „šum“ zo štúdiových nahrávok atď. Keď sa produkuje hudba, je ideálna pre konkrétny hudobný žáner, ktorý bol vyrobený. Kedykoľvek počúvame hudbu s predvoleným nastavením ekvalizéra, kde majú všetky frekvencie rovnakú úroveň, počujeme ju ľahko, ale nie veľmi dobre. Takže prichádzajú rôzne prednastavenia. Prichádzajú však s preferovanými úrovňami pre rôzne frekvencie ekvalizéra, vďaka ktorým bude konkrétny hudobný žáner znieť dobre a lepšie.

Rôzne frekvencie ekvalizéra

Predpokladajme, že nechcete používať žiadne predvoľby a chcete sa s týmito posuvníkmi hrať sami. Mali by ste vedieť, čo upravujete a či je to dobrý nápad alebo nie. Skôr než prejdeme k detailom, čísla, ktoré vidíte na paneli ekvalizéra, sú frekvencie (merané v Hertzoch). Každá frekvencia sa používa pre iný zvukový kanál. Frekvencie sú uvedené od najnižšej po najvyššiu.



Rozsah zvuku sa pohybuje od 32 Hz do 16 kHz. V pokročilejšom softvéri sa bude frekvencia zvuku pohybovať medzi 20 Hz až 20 kHz. Tieto frekvencie zodpovedajú špecifickému rozsahu zvuku.



Frekvenčný rozsah ekvalizéra:

  • Nízky rozsah: 20 Hz – 250 Hz
  • Stredný rozsah: 250Hz – 4kHz
  • Vysoký rozsah: 4kHz – 20kHz

Pozri tiež: Najlepšie aplikácie na úpravu zvuku pre Android, ktoré môžete použiť

systém Windows sa nedá nainštalovať na tento disk hardvéru tohto počítača

Úprava frekvencií ekvalizéra

  Upravte frekvencie ekvalizéra

Vo vyššie uvedenej časti vysvetlíme zhrnutie toho, aký „zvuk“ bude konkrétna frekvencia tichšia alebo hlasnejšia. Ak počúvate hudbu, vezmite si nápovedu z predvolieb. Skontrolujte zvukové frekvencie, ako sú pre ktoré typy hudby nastavené vyššie, a podľa toho ich môžete upraviť. Predvoľba „Rock“ ponúka pekné nastavenie V, vysoké alebo nízke rozsahy sú hlasnejšie, ale stredný rozsah je väčšinou udržiavaný na predvolenej úrovni alebo je tichší. Chcete upraviť frekvencie ekvalizéra?

Ak sa snažíte naučiť mixovať hudbu, pracujte tvrdšie. Posuňme sa ďalej s naším príkladom žánru „Rock“, kde sú vždy zapojené bicie alebo gitara. Bubny prispievajú k vysokým aj nízkym frekvenciám. Ale na druhej strane gitary v závislosti od typu, ktorý pokrýva celé spektrum. Elektrická gitara však špecificky prispieva k frekvenciám v rozsahu od 200 Hz do 2 kHz. Keďže závisí od typu použitej gitary alebo bubna, zvuky môžu ležať v nižších alebo vyšších frekvenciách. Na rýchlu orientáciu môžete použiť aj tabuľku, ale pre profesionálnu perspektívu sa pokúste dozvedieť viac o nástrojoch, ktoré miešate, a ich rozsahu.

Zdroj: Stavba gitary PDF

Basy a výšky

Možno skontrolujete nastavenia pre basy a výšky na niektorých audio prehrávačoch, alebo môžu existovať ako nastaviteľné nastavenia na reproduktoroch. Tieto nastavenia sú však kolektívne spravované pre vysoké alebo nízke frekvencie (v tomto poradí) ako jedno. Keďže ide o jeden prepínač pre vysoké a nízke frekvencie, efekt nie je taký dokonalý, ako by bol, keby ste ich nastavili individuálne. Chcete viac audio prehrávača na úpravu frekvencií ekvalizéra?

Decibely

Na meranie hlasitosti zvuku používame decibel a kdekoľvek to čítate, vzťahuje sa na hlasitosť. Zvýšením hlasitosti decibelov sa rovnomerne vylepší zvuk všetkých zvukových frekvencií, ktoré ste nastavili, takže bude znieť stále rovnako, ale ostrejšie. Hudobné prehrávače môžu podporovať veľmi hlasné decibely, ale vaše reproduktory to nepodporujú. Ak ale nastavíte prehrávač na vyšší decibel, ako váš reproduktor podporuje, jednoducho ich sfúknete.

Záver

Ak často počúvate hudbu, ekvalizéry zvuku sú nevyhnutné. Každý typ hudby má svoje vlastné nastavenia hlasitosti reproduktorov. Napríklad rytmy populárnej hudby sa líšia od ľudovej hudby. Zvukové ekvalizéry tiež upravujú nastavenia reproduktorov tak, aby boli v súlade s nejakou hudbou alebo typom zvuku, ktorý radi počúvate.

Frekvencie, nastavenia alebo predvoľby ekvalizéra sú nastavené tak, aby zlepšili nízke alebo vysoké frekvencie, ktoré môžete očakávať v konkrétnom hudobnom žánri. Nie sú vytesané do kameňa, takže hoci si s nimi mnohí z nás vystačia, vždy si ich môžete upraviť alebo sa pohrať podľa seba.

Prečítajte si tiež:

  • Rôzne spôsoby pridania zvukového ekvalizéra pre Windows 10