LibreELEC vs OSMC vs OpenELEC - ktorý z nich je najlepší

Zákonníka





Kedykoľvek ide o operačné systémy, máte k dispozícii tri hlavné možnosti: LibreELEC, OpenELEC alebo OSMC. Všetky tieto operačné systémy boli vyvinuté špeciálne za účelom spustenia na obmedzenom hardvéri. Väčšina bude fungovať iba na niekoľkých platformách a všetky obsahujú nejakú formu Kodi ako vstavanú funkciu. V tomto článku si povieme niečo o LibreELEC vs OSMC vs OpenELEC - ktorý z nich je najlepší. Poďme začať!



LibreELEC vs OSMC vs OpenELEC - ktorý z nich je najlepší

Aby sme lepšie pochopili, čo ich odlišuje - a ako sú tiež rovnaké. Pomáha tiež získať predstavu o tom, odkiaľ LibreELEC, OpenELEC alebo OSMC vlastne pochádzajú. Najstaršia z trojice je v skutočnosti OpenELEC. Vlastne to začalo v roku 2009 ako nič iné ako ďalšia príchuť Linuxu, v podstate ako open-source operačný systém. Táto distribúcia bola skutočne jedinečná, pretože sa primárne zameriavala na fungovanie XMBC, vlastne predchodcu spoločnosti Kodi.

Nezahŕňal to extra balíčky, ktoré umožňujú väčšinu distribúcií Linuxu, aby sa zo surového počítača stal použiteľný stroj. OpenELEC bol rýchly a efektívny a v skutočnosti obsahoval XMBC.



Kedykoľvek bol Raspberry Pi uvedený na trh v roku 2012 (viac o tom neskôr). Potom sa rýchlo objavila ako vhodná lacná platforma na zostavenie multimediálneho počítača. Nebolo to teda veľmi dlho predtým, ako sme videli portovaný OpenELEC na túto platformu, ktorá mala všetky potrebné funkcie. Vďaka integrovanému softvéru prehrávača médií a schopnosti pracovať s obmedzeným hardvérom bol ideálnou voľbou.



Ďalej | LibreELEC vs OSMC

Potom prišlo OSMC. OSMC vlastne začalo ako RaspBMC, čo je jeden z dvoch operačných systémov, ktoré sa na Raspberry Pi ponúkali vždy, keď vyšiel. Bol to druh zmenšenej Raspbian a druhej pôvodnej možnosti Raspberry Pi OS. A sám osebe zmenšená verzia Debianu Linux - so zabudovaným softvérom XMBC tiež.

Najmladšou z troch je jednoznačne LibreELEC, ktorá vyšla až v marci 2016. Bola vydaná prostredníctvom skupiny bývalých vývojárov OpenELEC, ktorí projekt opustili kvôli kreatívnym rozdielom. Spolu s otvoreným zdrojom OpenELEC v skutočnosti kódujú kód do svojho vlastného OS. Hovorí sa, že dnes a väčšina bývalých vývojárov OpenELEC je vlastne spolu s tímom LibreELEC.



Čo jeMalinový koláč?

Pretože použijeme Raspberry Pi ako zjednotenú platformu na porovnanie všetkých troch operačných systémov, pozrime sa teraz, o čom toto zviera je. Raspberry Pi je vlastne krížením medzi domácim počítačom, rovnako ako tým, ktoré pravdepodobne práve teraz používate. A doska mikrokontroléra, akú by ste našli v mnohých inteligentných zariadeniach.



LibreELEC vs OSMC

Bol vyvinutý vo Veľkej Británii prostredníctvom neziskovej organizácie s názvom Raspberry Pi Foundation ako nástroj. Aby bolo možné učiť základnú informatiku na školách a tiež v rozvojových krajinách. Vďaka množine funkcií, prispôsobivosti, veľkosti a cenovej dostupnosti (okolo 35 dolárov) sa stal nesmierne slávnym aj mimo svojho zámerného publika. Mnoho ľudí to považovalo za ideálnu platformu pre najrôznejšie aplikácie. Patria sem aj prehrávače médií. Po svojom pôvodnom vydaní v roku 2012 sa ho po celom svete predalo až 11 miliónov kusov.

Najnovší a najbežnejší model súčasnosti, Raspberry Pi 3 Model B, ponúka skutočne skvelé funkcie a možnosti prepojenia. Má 1,2 GHz, 64-bitový, štvorjadrový procesor ARM Cortex-A53, tiež vysoko výkonný grafický procesor Broadcom VideoCore IV, 1 GB RAM, video, audio, Ethernet, WiFi a USB rozhranie. je to vlastne veľmi výkonné a všestranné zariadenie. Všetko potrebné má aj v prehrávači médií pripojenom k ​​televízoru.

OpenELEC | LibreELEC vs OSMC

Podľa webu OpenELEC-u je OpenELEC v skutočnosti malý operačný systém Just Enough (JeOS) založený na Linuxe, ktorý je od základu vyrobený ako platforma. Aby sa z vášho počítača skutočne stalo mediálne centrum Kodi. Niekto by namietal, že existuje tiež rozpor medzi úplne od začiatku a tiež založeným na systéme Linux. To je však nad rámec tohto článku. OpenELEC je k dispozícii aj pre niekoľko platforiem, vrátane štandardných počítačov založených na procesoroch Intel, Raspberry Pi. Rovnako ako aj zariadenia We Tek, Cubox a Hummingboard.

Inštalácia OpenELEC na Raspberry Pi

Cieľom tohto článku teda nemá byť návod, ako nainštalovať operačné systémy. Inštalácia je však väčšinou prvým kontaktom používateľa - a jeho prvým dojmom. Cítime, že je dôležité prediskutovať kroky. To platí najmä vtedy, ak si myslíte, že práve tu je najviac rozdielov. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prejsť na stránku sťahovania OpenELEC a stiahnuť si softvérový obrázok do svojho počítača.

Stránka je v skutočnosti trochu neprehľadná, najmä ak ste v tejto oblasti nováčikom. Poskytuje len málo informácií o tom, ktorý súbor by si mal človek stiahnuť. Našťastie odkaz na začiatok sekcie Raspberry Pi obsahuje pokyny na inštaláciu.

Pre bežného používateľa teda tento proces vyžaduje inštaláciu samostatného softvéru, ktorý umožní rozbalenie stiahnutého obrazového súboru. A ďalší softvér na zápis obrazu tiež na kartu SD alebo USB. Keď je obrázok napísaný, potom ako ste prišli na to, ako na to. V pokynoch o tom vlastne nenájdete veľa informácií. Vytvorené médium použijete na naštartovanie zariadenia a jednoducho postupujte podľa tejto výzvy na inštaláciu.

ako poslať návrhy priateľov na facebooku

Cez OpenELEC

Ak ste oboznámení s programom Kodi, potom bude použitie OpenELEC ľahká úloha. Nabootuje sa priamo do Kodi, takže o ňom ani nebudete vedieť. Budete tiež môcť pridať zdroj súborov v Správcovi súborov, nainštalovať úložiská a tiež nainštalovať akýkoľvek doplnok pomocou akejkoľvek metódy dostupnej v aplikácii Kodi. Za predpokladu, že už ste s Kodi dobre oboznámení, bude používanie OpenELEC naozaj príjemným zážitkom. A potom vzhľadom na to, že operačný systém je vyčistený od všetkých ďalších softvérov. Všetky dostupné hardvérové ​​zdroje budú venované tomu, aby sa vaše mediálne zážitky ešte zlepšili.

LibreELEC | LibreELEC vs OSMC

LibreELEC bol skutočne zostavený zo zdrojového kódu OpenELEC, takže je dosť podobný. Jeho hlavný rozdiel je v zásade vo frekvencii jeho aktualizácií. Od svojho uvedenia pred rokom a pol sa teší stále väčšej obľube tak u používateľov, ako aj u vývojárov. Harmonogram aktualizácií LibreELEC-u úzko nadväzuje na Kodi’s. Takže kedykoľvek sa v Kodi objaví nová funkcia, LibreELEC sa okamžite aktualizuje spolu s novou verziou Kodi. Okrem toho v skutočnosti nie je toľko rozdielov. Niektorí tiež budú tvrdiť, že výkonnosť produktu LibreELEC je lepšia. Ak je, tak iba s malou rezervou.

Inštalácia FreeELEC

Jedným z miest, kde tím LibreELEC skutočne strávil veľa času, je zjednodušenie procesu inštalácie. Vďaka skutočne skvelému malému kúsku softvéru s názvom LibreELEC USB-SD Creator . Inštalácia operačného systému si vyžaduje jediné stiahnutie a iba niekoľko klepnutí. Najprv pôjdete do Stránka na stiahnutie LibreELEC a potom stiahnite vhodný softvér pre váš počítač,

LibreELEC vs OSMC

Softvér nevyžaduje žiadnu inštaláciu. potom ho jednoducho spustíte, zvolíte typ hardvéru, na ktorom budete LibreELEC používať, a tiež verziu. Ak ju chcete nainštalovať, vyberte kartu SC alebo jednotku USB a klepnite na ikonu Napíš tlačidlo.

povrchový obchod s programom

LibreELEC vs OSMC

Vy, chlapci, jednoducho vložte novo vytvorenú kartu SD do svojho Raspberry Pi, nabootujte ju a odpovedzte na niekoľko konfiguračných otázok a to je všetko. Celý proces v skutočnosti trvá menej ako desať minút.

Cez LibreELEC

Rovnako ako jeho bratranec, aj LibreELEC bootuje priamo do Kodi. Ak viete, ako používať Kodi, budete vedieť, ako používať LibreELEC. Všetko od Kodi tam je a funguje úplne rovnako. V porovnaní s OpenELEC je to skutočne podobná a ak nie identická používateľská skúsenosť.

OSMC | LibreELEC vs OSMC

OSMC, aj keď je postavený na báze Linuxu, rovnako ako tu diskutujú ďalšie dva operačné systémy, je úplne odlišný. Rovnako ako ostatné vytvára aj to, aby sa z počítača stalo mediálne centrum. Pôvodne to však nemalo byť spustené na obmedzenom hardvéri. Z tohto dôvodu ide v skutočnosti o menej obmedzený operačný systém. Zatiaľ čo OpenELEC a LibreELEC vám okrem Kodi skutočne nedovolia spustiť nič, OSMC je úplný operačný systém. Spolu s Kodi budete môcť prevádzkovať aj ďalší softvér.

Ľudia ho použili napríklad na spustenie webových serverov alebo serverov médií Plex. OSMC má dokonca aj obchod s aplikáciami ako Android alebo iOS. Budete tu môcť nájsť zaujímavý a užitočný softvér.

Veci sa teraz zmenili a dnes bude OSMC spúšťať iba Raspberry Pi, Apple TV alebo Vero. V prípade, že si myslíte, že Vero je vlastná hardvérová platforma OSMC. Je to vlastne televízny prijímač, ktorý sa predáva za približne 120 EUR a umožňuje skutočne prehrávať 4K video na kompatibilných televízoroch. Pripojí sa k portu HDMI a má tiež pripojenie WiFi a Bluetooth.

Inštalácia OSMC

Rovnako ako LibreELEC, aj OSMC má inštalačný program, ktorý sa postará o veľkú časť zložitosti vytvárania karty SC. Môžete si ho stiahnuť z Stránka na stiahnutie OSMC .

LibreELEC vs OSMC

Prejdite nadol po stránke a vyberte operačný systém počítača, aby sa spustilo sťahovanie. Po dokončení sťahovania stačí dvojitým kliknutím spustiť inštalátor. Rovnako ako USB-SC Card Creator od LibreELEC, nepotrebuje žiadnu inštaláciu.

Musíte len zvoliť jazyk a svoju inštalačnú platformu a potom klepnúť na šípku vpravo. Na ďalšej obrazovke sa zobrazí výzva na výber verzie OSMC, ktorú chcete nainštalovať. Odporúčame vám použiť ten najnovší. Potom si pre ľahkú inštaláciu Raspberry Pi zvolíte inštaláciu SD karty. Potom nakonfigurujte sieťové pripojenie. Nakoniec vyberiete cieľové zariadenie a prijmete licenčnú zmluvu.

Počas niekoľkých minút sa SD karta zapíše a po vložení do vášho Raspberry Pi a zavedení systému sa dostanete skutočne do OSMC.

Cez OSMC

Aj keď je Kodi v podstate neoddeliteľnou súčasťou OSMC, jeho prítomnosť nie je taká zrejmá ako pri ďalších dvoch možnostiach. Prvá vec, ktorú si všimnete, je to, ako sa jeho hlavné menu skutočne líši. Stále ste v Kodi, rovnako ako v skutočnosti s predchádzajúcimi možnosťami. Tím OSMC však vytvoril odlišne vyzerajúcu tému, ktorá poskytla ich systému jedinečný vzhľad.

Funkcionalita Kodi je stále tu a je tu všetko, čo môžete na Kodi robiť. Ak ste zvyknutí robiť veci na Kodi, pri navigácii v OSMC sa môžete cítiť trochu stratení. Základné funkcie je ľahké si predstaviť, ale zložitejšie úlohy. Napríklad inštalácia úložísk a doplnkov - určite budete musieť trochu kopať aj z vašej strany.

Záverečné slová LibreELEC vs OSMC vs OpenELEC - ktorý z nich je najlepší

Aj keď sme každý z nich predstavili iba LibreELEC, OpenELEC alebo OSMC. Výber najlepšej možnosti sa javí ako ľahká úloha. Je to však skutočne tak? Ak ste oboznámení s programom Kodi a chcete ho efektívne prevádzkovať na Raspberry Pi alebo na inej podporovanej jednodeskovej platforme, zdá sa byť LibreELEC tou najlepšou voľbou. Vďaka nástroju USB-SD Card Creator je jeho inštalácia tiež hračkou. Jeho používateľské rozhranie identické s každou normálnou inštaláciou Kodi navyše znamená, že sa budete cítiť ako doma.

Ak chcete mať viac možností a možno svoje zariadenie používať nielen pre Kodi, môže byť lepšou voľbou OSMC. Nielenže pobeží Kodi, ale aj ďalší softvér. A väčšinou sa dá väčšinou ľahko nainštalovať priamo z obchodu s aplikáciami OSMC. V skutočnosti bude váš hardvér kladený vyššie zaťaženie, avšak ponúkne väčšiu univerzálnosť.

A pokiaľ ide o OpenELEC, je takmer totožný s LibreELEC. Aktualizuje sa menej a je ťažšie ho nainštalovať. Vzhľadom na to všetko je skutočne ťažké nájsť dôvod, prečo to odporučiť. Stále je to naozaj dobrý operačný systém, už tiež nie najlepší.

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám týmto článkom LibreELEC vs OSMC páči, a tiež vám pomôžu. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky a problémy týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Ako opraviť problémy s čiernou obrazovkou webovej kamery