Ako vynútiť použitie programu GPU v systéme Windows

vynútiť program na použitie GPU





Priemerný počítač sa v zásade dodáva s dvoma grafickými kartami. Prvá, predvolená, sa nazýva grafická karta „On-board“ a tiež je to väčšinou čip Intel. Druhou z nich je grafická karta ‘Dedicated’ a Nvidia a AMD sú vlastne tie najlepšie dostupné. V tomto článku si povieme, ako vynútiť použitie programu GPU v systéme Windows. Poďme začať!



Špeciálna grafická karta sa bežne nachádza na herných počítačoch, nie je však nezvyčajné nájsť grafický procesor nižšej triedy aj na iných ako herných zariadeniach.

Čo je to GPU?

Moderná grafická procesorová jednotka alebo grafický procesor je rovnaký ako procesor, využíva však paralelné spracovanie. A je schopný zvládnuť veľa procesov a vlákien súčasne. GPU má veľa procesorových jadier, procesor ich má však iba niekoľko.



Vďaka svojmu paralelnému spracovaniu sa GPU bežne používa aj na grafické spracovanie a vykresľovanie.



Používam svoju vyhradenú grafickú kartu?

Kedykoľvek požiadavky aplikácie presiahnu možnosti integrovanej grafickej karty, váš systém sa prepne na vyhradený grafický procesor. To sa v skutočnosti stáva väčšinu času, keď hráte hry. Môžete však vynútiť aplikáciu, aby mohla používať vyhradený grafický procesor. Teraz sa pozrime ako.

Ako už bolo spomenuté, na trhu v zásade dominujú dvaja hlavní výrobcovia GPU; Nvidia a AMD tiež. Ukážeme vám, ako môžete vynútiť aplikáciu, aby ste mohli používať vyhradený grafický procesor od oboch výrobcov.



záznam makra Windows 10

Prečo a kedy by sa mal použiť vyhradený GPU?

GPU by sa mal používať pre programy a aplikácie, ktoré spúšťajú rôzne vlákna a procesy a ktoré tiež potrebujú paralelné spracovanie. Ak aplikácia potrebuje na spracovanie svojich údajov iba jedno jadro spracovania. Jeho spustenie s GPU zníži jeho výkon. Je to preto, lebo jadrá CPU sú tiež výkonnejšie ako jadrá GPU.



Spustenie aplikácií spolu s vyhradeným grafickým procesorom tiež spotrebuje viac energie. Ak máte výdrž batérie a chcete tiež predĺžiť čas jej používania. Mali by ste tiež zvážiť použitie samostatného GPU pre žiadnu aplikáciu.

Nastavenia systému Windows 10 | prinútiť program používať GPU

Vy určite musíte bežať Windows 10 1809 alebo novší, aby to tiež fungovalo. Nezáleží na tom, aký GPU máte, pretože to bude fungovať pre oba.

  • Najskôr musíte otvoriť nastavenie aplikáciu a choďte do Systém skupina nastavení.
  • Vyber Displej kartu a potom prejdite nadol.
  • Klepnite na „ Grafické nastavenia „Možnosť.
  • Potom na obrazovke Nastavenia grafiky a otvorte Vyberte aplikáciu a nastavte predvoľby ‘Rozbaľovacia ponuka.
  • Vyberte typ aplikácie, pre ktorú chcete nastaviť použitie GPU; Klasická aplikácia pre desktopové aplikácie a Univerzálna aplikácia aj pre aplikácie UWP alebo Store.

Po výbere klepnite na Prechádzať tlačidlo a vyberte aplikáciu. Klepnite na „ možnosti „Tlačidlo pod aplikáciou, keď bola skutočne pridaná.

V okne, ktoré sa otvorí, stačí zvoliť ‘ Vysoký výkon „A klepnite na“ Uložiť '.

vynútiť program na použitie GPU

Vynútiť aplikáciu, aby ste mohli používať grafickú kartu NVIDIA

Za zmienku stojí fakt, že NVIDIA využíva technológiu Optimus. Kedykoľvek zistí, že aplikácia potrebuje ďalšie, výkonnejšie zdroje a naštartuje sa aj vyhradený grafický procesor. To znamená, že vy stále môžete donútiť aplikáciu, aby používala vyhradený grafický procesor.

S NVIDIA je to celkom jednoduché | prinútiť program používať GPU

Musíte otvoriť ovládací panel NVIDIA. Kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a vyberte možnosť Ovládací panel NVIDIA „Možnosť z kontextového menu.

Prejdite do ponuky Pracovná plocha a zapnite ‘ Pridajte položku Spustiť s grafickým procesorom do kontextovej ponuky možnosť.

stratený diaľkový ovládač

Teraz sa vráťte na plochu. Pravým tlačidlom myši kliknite na aplikáciu, ktorú chcete vynútiť, aby ste mohli používať vyhradený grafický procesor. Kontextová ponuka s pravým kliknutím bude mať možnosť „Spustiť s grafickým procesorom“. Vyberte si „Vysokovýkonný procesor NVIDIA“ z čiastkových možností a tiež bude aplikácia bežať cez váš vyhradený GPU.

Vynútiť aplikáciu, aby ste mohli používať grafickú kartu AMD

Môžete vynútiť aplikáciu, aby mohla používať vašu grafickú kartu AMD, ale nie je to také ľahké alebo také dostupné ako možnosť NVIDIA. Spolu s AMD si môžete vybrať, ktoré aplikácie budú používať vyhradenú grafickú kartu. Vy, chlapci, nemáte možnosť v kontextovej ponuke. Radšej pridáte aplikácie do AMD Catalyst Control Center.

Najskôr otvorte aplikáciu AMD Catalyst Control Center kliknutím pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche.

  • Zvoľte „ Riadiace centrum katalyzátora „Z kontextového menu.
  • V zozname panelov vľavo vyberte možnosť „ Moc '.
  • Teraz v časti „Výkon“ musíte zvoliť „ Prepínateľné grafické nastavenia aplikácie '.

Tam uvidíte zoznam aplikácií, ktoré AMD už rozpoznáva ako aplikácie vyžadujúce lepšiu podporu GPU. Na tomto paneli je teraz tiež tlačidlo „Pridať aplikáciu“. Klepnite na ňu a vyberte EXE aplikácie, ktorú chcete vynútiť, aby ste mohli používať grafickú kartu AMD.

Po pridaní aplikácie otvorte rozbaľovaciu ponuku vedľa nej a nastavte možnosti grafiky. Vyberte možnosť „Vysoký výkon“ a vy ste hotoví. Aplikácia bude vždy používať grafické karty AMD.

Mali by sme spomenúť, že niektoré možnosti sa môžu líšiť v závislosti od verzie vášho ovládača a modelu GPU, ktorý máte. Tieto riešenia budú stále fungovať, možnosti však nájdete aj v inej ponuke.

Aplikácie Windows UWP - NVIDA GPU

Bohužiaľ to v skutočnosti nefunguje pre aplikácie Windows UWP. To neznamená, že ich nemôžete nútiť, aby používali vyhradený grafický procesor. Potom je ten proces odlišný pre grafickú kartu NVIDIA.

  • Najskôr musíte otvoriť ovládací panel NVIDIA a prejsť na Nastavenia 3D> Spravovať nastavenia 3D.
  • Vyberte kartu Nastavenia programu a klepnite na tlačidlo „Pridať“. Vyhľadajte požadovanú aplikáciu Windows UWP, aby ste mohli pracovať s vyhradeným grafickým procesorom, a pridajte ju.
  • V rozbaľovacej ponuke „Vyberte preferovaný grafický procesor pre tento program“ musíte zvoliť GPU.

Ako môžete zistiť, či sa používa konkrétny grafický procesor? | prinútiť program používať GPU

Aby sa však ubezpečil, že určitá aplikácia používa vyhradený GPU, ostatné používajú integrovanú. Môžeme to skontrolovať aj pomocou ovládacieho panela sekundárneho GPU.

  • Pravým tlačidlom myši klepnite na prázdne miesto na pracovnej ploche a potom vyberte položky GPU Ovládací panel .
  • Zapnite Zobraziť ikonu aktivity GPU v oblasti oznámení . Týmto sa tiež vytvorí nová ikona v pravom dolnom rohu obrazovky.
  • Klepnutím na túto ikonu zobrazíte všetky aplikácie prostredníctvom vyhradeného grafického procesora.

Môžete tiež skontrolovať aktivitu GPU na karte výkonu Správcu úloh systému Windows. Toto vám v podstate poskytne predstavu o tom, ktorý GPU sa používa.

Ako môžeme nastaviť predvolený GPU (celý systém)?

Ak máte stolný počítač, môžete predvolený grafický procesor spravovať pomocou BIOS a nastavte predvolený GPU na Integrované, tiež PCI alebo PCI-E .

V prípade prenosného počítača však nemožno predvolený grafický procesor spravovať prostredníctvom systému BIOS, pretože nemá žiadne sloty PCI. Môžeme to však spravovať aj cez ovládací panel GPU.

  • Ak máte grafickú kartu Nvidia, stačí otvoriť Ovládací panel Nvidia .
  • Na ľavom paneli musíte vybrať Spravujte nastavenia 3D .
  • Teraz v pravej časti okna pod položkou Globálne nastavenia kartu a klepnite na rozbaľovaciu ponuku pod Preferovaný grafický procesor .
  • Vyberte grafickú kartu, ktorú chcete nastaviť ako predvolenú, a klepnite na Podať žiadosť s cieľom presadiť zmeny

Ak sa to urobí inteligentne, potom táto možnosť využitia grafického procesora pre konkrétnu aplikáciu môže skutočne optimalizovať výkon systému na ďalšiu úroveň.

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám týmto programom núti používať článok o GPU, a tiež vám pomôže. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky a problémy týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Ako zapnúť DirectPlay v systéme Windows 10