Ako aktualizovať a odinštalovať ovládače v systéme Windows 10

Každé zariadenie pripojené k počítaču a komponenty v ňom sú spravované ovládačmi zariadení. Tieto ovládače zabezpečujú plynulý chod zariadení a podporujú všetky ich sady funkcií. Tieto ovládače vám umožňujú čo najlepšie využiť váš počítač - a systém Windows obsahuje zabudovaného správcu zariadení, ktorý sa dá použiť na správu ovládačov zariadení. Táto príručka sa bude zaoberať tým, ako používať Správcu zariadení Windows na údržbu ovládačov zariadenia. V tomto článku si povieme, ako aktualizovať a odinštalovať ovládače v systéme Windows Windows 10. Začnime!





Ak chcete otvoriť Správcu zariadení, stlačte kombináciu klávesov Windows + X a v rozbaľovacej ponuke kliknite na Správcu zariadení.



Správca zariadení predvolene zobrazuje všetky pripojené zariadenia v zozname zoradenom podľa typu funkcie, ktorú vykonávajú. Napríklad všetky zvukové zariadenia sú zoskupené. Ak chcete zobraziť konkrétny ovládač, musíte rozbaliť príslušnú časť. Raz uvidíte individuálneho vodiča. Môžete to spravovať kliknutím pravým tlačidlom myši.

Aktualizácia a odinštalovanie ovládačov

Možnosti správy, ktoré máte v ponuke po kliknutí pravým tlačidlom myši, vám umožňujú: aktualizovať ovládač, deaktivovať zariadenie a odinštalovať zariadenie.



Kliknutím na Odinštalovať zariadenie sa zobrazí varovné okno. Vyskakovacie okno vás informuje, že tým dôjde k odinštalovaniu zariadenia zo systému. K dispozícii je tiež začiarkavacie políčko, ktorým je možné tiež odstrániť softvér ovládača. Kliknutím na tlačidlo Odinštalovať zobrazíte pokyny na odstránenie prepojení medzi ovládačom a zariadením. Ak začiarknete políčko Odstrániť softvér ovládača z tohto zariadenia, úplne sa z počítača odstráni ovládač a príslušné kľúče databázy Registry. Každá z týchto akcií spôsobí, že zariadenie bude nepoužiteľné, kým znova nenainštalujete ovládač zariadenia.



Tip: Ak to urobíte napríklad na klávesnici, ktorá je stále pripojená cez USB, počítač už túto klávesnicu nerozpozná ako metódu vstupu. Odpojte a znova pripojte, aby ste zariadenie a ovládače znova nainštalovali.

Odinštalovaním zariadenia sa položka odstráni zo správcu zariadenia. Ak si to rozmyslíte, bude podstatne ťažšie zariadenie znova povoliť. U zariadení USB ich možno budete môcť znova pripojiť v inom porte, ale preinštalovanie interných komponentov môže byť oveľa ťažšie - pri používaní tejto funkcie buďte opatrní. To, že na zozname niečo nespoznávate, ešte neznamená, že to nepotrebujete!



Tip | Aktualizácia a odinštalovanie ovládačov

Pri odinštalovávaní ovládačov zariadení buďte neuveriteľne opatrní. Ak odinštalujete ovládač, ktorý spravuje základnú časť počítača. Napríklad procesor, ktorý môže poškodiť váš počítač alebo spôsobiť jeho nefunkčnosť. Ak neviete presne, o aké zariadenie ide, nemali by ste ho odinštalovať.



Kliknutím na Zakázať zariadenie sa tiež zobrazí varovné okno. Toto varovanie vás informuje, že deaktivácia tohto zariadenia spôsobí jeho nefunkčnosť. Ak kliknete na tlačidlo Áno, zariadenie sa deaktivuje. Zakázanie zariadenia je v podstate to isté ako odinštalovanie. Ale zostane v Správcovi zariadení a dá sa ľahko znova povoliť. Ak kliknete na Nie, akcia bude zrušená.

Tip | Aktualizácia a odinštalovanie ovládačov

Pri vypínaní zariadení buďte opäť veľmi opatrní. Ak zakážete niečo dôležité, mohlo by to poškodiť váš počítač. Môžete tiež skončiť deaktiváciou myši alebo klávesnice a nebudete môcť akcie vrátiť späť. Ak neviete presne, čo zariadenie deaktivujete, nemali by ste ho deaktivovať.

Kliknutím na Aktualizovať ovládač sa otvorí sprievodca aktualizáciou ovládačov. Sprievodca vám umožní zvoliť si medzi ním automatické vyhľadanie aktualizovaného ovládača a zadanie súboru ovládača na pevnom disku. Automatické vyhľadávanie nebude trvať príliš dlho a je možné ho vykonať kliknutím na možnosť Hľadať automaticky a vyhľadať aktualizovaný softvér ovládača. Sprievodca buď potvrdí, že našiel a aktualizoval ovládač, ak bol úspešný, alebo ak bolo vyhľadávanie neúspešné, potvrdí, že máte najnovší ovládač, a ponúkne vyhľadanie aktualizovaných ovládačov prostredníctvom služby Windows Update. Kliknutím na položku Vyhľadať aktualizované ovládače na webe Windows Update otvoríte aplikáciu nastavení na stránke Windows Update, kde budete musieť kliknúť na možnosť Vyhľadať aktualizácie.

Ak ste si už stiahli aktualizovaný ovládač, ale potrebujete ho iba nainštalovať, môžete tak urobiť kliknutím na ikonu Vyhľadať softvér ovládača v mojom počítači. Priečinok s vloženým ovládačom môžete zvoliť pomocou tlačidla Prehľadávať ....

Tip | Aktualizácia a odinštalovanie ovládačov

Je dobré ponechať začiarknutie políčka Zahrnúť podpriečinky, pretože to tiež skontroluje všetky priečinky vo vnútri priečinka, ktorý vyberiete.

Prípadne môžete kliknúť na položku Nechať ma vybrať zo zoznamu dostupných ovládačov v počítači a vybrať ovládače uložené v Obchode s ovládačmi vášho počítača. Toto, ak je k dispozícii, vám umožní vybrať si zo zoznamu všeobecných ovládačov, ktoré nemusia podporovať všetky funkcie, ale umožnia fungovanie zariadenia. Môžete si tiež zvoliť najnovší ovládač pre konkrétneho dodávateľa a v niektorých prípadoch aj predchádzajúci ovládač. To môže byť užitočné, ak novšia verzia spôsobuje problémy a chcete sa vrátiť k staršej verzii, ktorá pre vás fungovala.

Ak aktualizujete ovládač a potom s ním začnete mať problémy, je možné ho vrátiť späť. Urobíte to tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na zariadenie, pre ktoré chcete ovládač vrátiť späť, a potom z rozbaľovacej ponuky vyberte príkaz Vlastnosti. V okne vlastností zariadenia prejdite na kartu Ovládač a kliknite na Vrátiť späť ovládač. Zobrazí sa vyskakovacie okno so žiadosťou o spätnú väzbu, prečo sa vraciate späť. Vyberte dôvod, potom kliknite na Áno a ovládač sa vráti späť na predtým nainštalovanú verziu.

Niektorí vodiči majú od svojich výrobcov vydané špecifické nástroje na ich správu. Kľúčovým príkladom toho sú grafické ovládače. Nvidia aj AMD majú vlastný program na správu grafických ovládačov. Na tieto platformy je možné nainštalovať najnovšie ovládače skôr, ako sa zverejnia prostredníctvom služby Windows Update. Medzi ďalšie príklady patria periférne zariadenia, ako sú myši, klávesnice a tiež webové kamery, aj keď sa budú u jednotlivých značiek líšiť.

Periférne zariadenia vo svojich pokynoch na inštaláciu všeobecne spomenú svoje vlastné nástroje na správu ovládačov. Tieto nástroje je možné stiahnuť z webu výrobcu, ak sú k dispozícii, alebo sa môžu dokonca nainštalovať po prvom pripojení zariadenia.

Spravidla je dobré skontrolovať svoje pokyny v manuáli, kde nájdete informácie o problémoch s vodičmi, ak máte problémy s výkonom - aj keď sa tento predmet môže zdať komplikovaný, riešením problémov je často iba aktualizácia na novšiu verziu!

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám tento článok o aktualizácii a odinštalovaní ovládačov páči a je pre vás užitočný. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte chlapci ďalšie otázky týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Ako zmeniť 12-hodinový formát hodín v systéme Windows 10