Porovnanie dynamického disku a základného disku: Je dynamický disk lepší?

Mali by ste konvertovať disk Windows Basic na dynamický disk alebo nie? Prečítajte si toto porovnanie dynamického disku a základného disku a zistite, ktorý je lepší.







Autor: Ikechukwu Ugwuanyi | Aktualizované 3. marca 2023 | 15 minút čítať

Základný aj dynamický disk majú svoje jedinečné schopnosti. Takže začnem túto príručku s prehľadom oboch diskov, po ktorom nasleduje, ako fungujú.



Po prvých dvoch častiach je zostávajúca časť tejto príručky štruktúrovaná nasledovne. Tretia časť porovnáva funkcie dynamického disku vs. Dasic Disk, zatiaľ čo štvrtá časť porovnáva ich výhody a nevýhody.



Nakoniec je tu sekcia FAQ, ktorá poskytuje ďalšie informácie o dynamickom disku vs. základnom disku.



Prehľad

V predvolenom nastavení vytvorí nová inštalácia operačného systému Windows na počítači základné oddiely na pevnom disku. Týmto spôsobom sa pevný disk automaticky stane základným diskom.



Naopak, inštalácia operačného systému Windows štandardne nevytvára dynamický disk. Namiesto toho ste to vy, používateľ počítača, kto konvertuje predvolený základný disk systému Windows na dynamický.

Základné disky obsahujú oddiely namiesto zväzkov. Oddiel je samostatná časť disku naformátovaná platným systémom súborov, ako je FAT, FAT32 alebo NTFS.

Typ oddielu používaného dynamickým diskom sa však nazýva „zväzok“. Podobne ako základná oblasť, aj dynamický zväzok používa rovnaký systém súborov, ako napríklad FAT, FAT32 alebo NTFS.

To znamená, že základný disk má dva typy oddielov – primárny oddiel a rozšírený (logický) oddiel.

zakorenené triky s Androidom

Na primárnom oddiele môžete pridať viac miesta rozšírením oddielu. Rozšíriť však možno iba primárne oddiely so systémom súborov NTFS.

Môžete tiež rozšíriť logickú jednotku. Rozšírenie musí spadať do rovnakého súvislého voľného priestoru v oddiele, ktorý ho obsahuje.

Medzitým dynamický disk podporuje MBR štýl oddielu. Podporuje tiež  GPT štýl oddielu.

Dynamické disky vytvárajú zväzky, ktoré môžu rozšíriť viacero fyzických diskov. Zväzky, ktoré zahŕňajú viacero diskov, sa nazývajú rozložené a pruhované zväzky.

Dynamický disk vs základný disk: Porovnanie ich fungovania

Základný disk má štyri primárne oddiely alebo tri primárne oddiely a jeden rozšírený oddiel. Medzi ne patrí EFI oddiel , zotavenie oddiel , a C: oddiel (ktorý zahŕňa súbory OS).

Keď sú tieto oddiely naformátované, disk uchováva informácie o všetkých oddieloch pomocou tabuľky oddielov.

Tabuľka oddielov je špeciálna tabuľka so segmentmi, ktoré popisujú umiestnenie a veľkosti oddielov na disku. Tento popis zjednodušuje dopytovanie disku, pretože dopyty pred nájdením údajov neprečítajú veľa bajtov.

Naopak, dynamický disk môže mať niekoľko dynamických zväzkov – až 2 000. Tieto objemy môžu byť Jednoduché , Rozložené , Zrkadlené , Pruhované , alebo RAID-5 typy objemov.

Keď vytvoríte dynamické disky zo základného, ​​neuložia sa informácie o svojich zväzkoch do tabuľky oblastí. Namiesto toho používa databázový súbor na ukladanie informácií.

Je zaujímavé, že dynamická databáza dokáže opraviť poškodený zväzok pomocou informácií z databázy iného zväzku. Je to preto, že každý dynamický zväzok ukladá rovnakú kópiu tohto databázového súboru.

Databázový súbor sa nachádza v poslednom 1 MB priestore dynamického disku alebo v skrytom 1 MB priestore. Umiestnenie disku, na ktorom sú tieto informácie uložené, závisí od toho, či používate štýl rozdelenia MBR alebo GPT.

Schémy základného aj dynamického disku vám umožnia rozšíriť oddiely a zväzky. Obe diskové schémy však pristupujú k rozšíreniu mierne odlišne.

Ak sa chystáte vyčerpať voľné miesto na základnom oddiele, môžete ho rozšíriť. Základný oddiel však musí byť naformátovaný pomocou systému súborov NTFS, aby bolo možné ho rozšíriť.

Okrem toho voľný priestor, ktorý pridávate do základnej oblasti, musí byť na rovnakom fyzickom disku ako oblasť.

Naopak, dynamický disk umožňuje pridať voľné miesto na dynamický zväzok z iného fyzického disku. To znamená, že s dynamickou schémou získate viac voľného miesta, keď na vašom aktuálnom zväzku dochádza miesto.

Takže z hľadiska dostupnosti miesta a obnoviteľnosti dát je dynamický disk lepší ako základný disk. Napriek tomu stále existujú určité nevýhody používania dynamického disku – viac o tom v časti Klady a zápory tejto príručky.

Dynamický disk vs základný disk: Porovnanie funkcií

V tejto časti porovnám funkcie dynamického disku a základného disku. Toto porovnanie vnesie viac svetla do toho, ktorá schéma rozdelenia disku je lepšia.

Vlastnosti dynamického disku vs. základného disku sú teda nasledovné.

Dynamický disk a základný disk obsahujú zväzky a oddiely

Základný pevný disk má rôzne časti naformátované do platného systému súborov. Tieto časti sa nazývajú „partície“ a môžu obsahovať rovnaké alebo rôzne typy súborov.

Typ oddielu, ktorý dynamický disk používa, sa nazýva „zväzok“. Podobne ako základné oddiely aj dynamický zväzok používa platný súborový systém.

Moreso, dynamické zväzky aj základné oddiely majú priradené písmeno jednotky.

Napríklad oblasť môže mať písmeno jednotky C: a zväzok môže mať tiež písmeno jednotky E: V tomto zmysle ide o logické jednotky existujúce na fyzickom pevnom disku.

Zvyčajne používajú štýl oddielu MBR a GPT

Master Boot Record (MBR) a GUID Partition Table (GPT) sú štýly rozdelenia disku OS Windows.

Každý diskový zväzok alebo oddiel, ktorý vytvoríte na počítači so systémom Windows, musí zodpovedať štýlu oddielu – GPT alebo MBR. Operačný systém Windows používa štýl oddielov na pochopenie spôsobu prístupu k údajom na disku.

ako sa pozerat na nfl na kodi

GPT je oveľa lepší ako MBR a umožňuje vytvárať objemy väčšie ako 2 TB. Staršia schéma rozdelenia MBR sa používa na pamäťových kartách a 32-bitových počítačoch alebo starších počítačoch.

vyhrať umiestnenie inštalačných súborov

Po vytvorení zväzkov alebo oblastí pomocou niektorej zo schém možno budete chcieť neskôr zmeniť štýl rozdelenia. Ak chcete previesť disk z MBR na GPT alebo naopak, musíte najprv vymazať všetko na disku.

Preto potrebujete vedieť viac o Rozdelenie MBR a GPT pred výberom jednej z nich.

Podpora pre rozšírenie primárnych oddielov a logických zväzkov

Ako som už spomenul, základný oddiel je možné rozšíriť, ak potrebujete viac miesta. Je však možné rozšíriť iba primárne oddiely pomocou systému súborov NTFS.

Uvedomte si teda, že staré súborové systémy FAT a FAT32 neumožňujú pridanie voľného miesta po prvom vytvorení. Keď to budete vedieť, pomôže vám to urobiť informované rozhodnutie pred formátovaním oddielu.

Môžete tiež rozšíriť logickú jednotku. Rozšírenie musí spadať do rovnakého súvislého voľného priestoru v oddiele, ktorý obsahuje zväzok.

Lepšie povedané, dynamický disk umožňuje rozšírenie zväzku na voľné miesta na iných fyzických diskoch. Takýto dynamický objem sa nazýva rozložený objem.

Je dôležité spomenúť, že na základnom disku neexistuje nič také ako rozložená oblasť.

Dynamický disk tiež podporuje MBR a GPT štýly oddielov. Okrem týchto dvoch schém používa správcu logických diskov (LDM) a virtuálne diskové služby (VDS).

V dôsledku toho je schéma dynamického disku efektívna, bezpečná a ponúka lepšiu správu miesta na disku.

Podpora pre obnovu dát a odolnosť voči chybám

Základný disk má malú alebo žiadnu schopnosť obnoviť svoje údaje, keď disk zlyhá alebo keď sa poškodí oddiel.

Takže ak sa základný sektor pokazí, existuje len niekoľko spôsobov, ako sa dostať von. Patrí medzi ne použitie záložnej kópie, duplikátu oddielu alebo obnovy virtuálneho oddielu.

V opačnom prípade bude obsah oddielu alebo sektora obnoviteľný pomocou softvéru tretej strany alebo sa natrvalo stratí.

Toto nie je prípad Dynamického disku.

Presne na opravu poškodeného zväzku používa dynamickú databázu. S dynamickou databázou sú šance na obnovu dát vysoké.

Spravuje priradenia písmena jednotky pre zväzky/oddiely a pre CD-ROM

Ďalšou spoločnou vlastnosťou dynamického disku vs. základného disku je schopnosť zvládnuť priradenie písmena jednotky.

Písmenami jednotiek mám na mysli názvy identifikácie oblasti/zväzku alebo disku.

Napríklad základný disk bude mať oddiely ako (C:), (E:) alebo (G:). Rovnakým spôsobom, ak používate dynamický disk, uvidíte zväzky ako (E:), (K:) atď.

Či už teda vytvárate základné oddiely alebo dynamické zväzky, názvy oddielov sa priraďujú automaticky. To isté platí pre názvy diskov alebo jednotiek, ako je jednotka DVD RW (G:), Disk 1 alebo Disk 2.

Preto sa nemusíte obávať pridelenia vhodného písmena jednotky oddielu alebo zväzku. Ako ste však možno urobili predtým, môžete zmeniť písmeno jednotky na preferované písmeno jednotky.

wmpnetwk exe veľká pamäť

Dynamický disk vs základný disk: Porovnanie výhod a nevýhod

Výhody dynamického disku vs. základný disk

  1. Dynamický disk aj základný disk môžu rozšíriť oblasť/zväzok. Toto je pozoruhodná vlastnosť dynamických a základných diskov. Keď vám dochádza miesto na oddiele, môžete do oddielu pridať viac miesta z existujúceho voľného miesta.

    Tu však vznikajú určité rozdiely v schopnostiach.

    Pri základných diskoch môžete oblasť rozšíriť iba pomocou susedného voľného miesta na rovnakom fyzickom disku. Medzitým dynamické disky dokážu viac.

    Dynamický zväzok možno konkrétne rozšíriť pomocou voľného miesta na rovnakých aj rôznych fyzických diskoch.
  2. Obe schémy zaisťujú jednoduchú správu diskov a partícií. Dynamické disky a základné disky vykonávajú určitú prácu pre používateľa počítača. To pomáha ušetriť používateľa od niektorých únavných úloh spojených so správou diskov.

    Niektoré z úloh, ktoré riešia automaticky, zahŕňajú uchovávanie záznamov o informáciách o diskoch.

    Vedieť, ktorý sektor disku obsahuje oddiel alebo zväzok, nie je ľahká úloha. Znalosť typu súborového systému každého oddielu a jeho veľkosti môže byť tiež ťažkopádna.

    Je zrejmé, že disková schéma, ktorú používate, vás šetrí od týchto únavných prác.
  3. Podporujú rôzne typy oddielov/zväzkov . Základné diskové oddiely môžu byť primárne alebo rozšírené oddiely. Oddiely tohto typu môžu v počítači slúžiť na rôzne dôležité účely.

    Môžu sa napríklad použiť ako priestor rezervovaný systémom na uchovávanie súborov zavádzania systému alebo výpisu zlyhaní.

    Zaujímavé je, že dynamická schéma vytvára viac typov zväzkov ako základná schéma. Keď už hovoríme o tom, ktorý prvý môže mať typy zväzkov Simple, Spanned, Striped, Mirrored a RAID 5.
  4. Podporuje konverziu z jednej schémy na druhú . Zo základného disku môžete konvertovať späť na dynamický disk a naopak.

    Výber jedného typu správy diskov vás teda neobmedzuje natrvalo. Keď budete cítiť potrebu, môžete prejsť na iný typ.

    Pri prevode z dynamickej schémy na základnú však musíte byť opatrní. Je to preto, aby ste predišli strate údajov, ako som zdôraznil v tejto príručke.
  5. Kompatibilita s mnohými verziami operačného systému Windows . Všetky OS Microsoft Windows štandardne vytvárajú základný disk. Mnohé verzie systému Windows tiež podporujú konverziu zo základnej na dynamickú schému.

    Presnejšie povedané, dynamické zväzky môžete vytvárať v moderných verziách systému Windows, ako sú Windows 8.1, 10 a 11.

    Okrem toho môžete stále vytvárať dynamické zväzky na serveroch Windows OS. Verzie serverového operačného systému, ktoré ho podporujú, zahŕňajú Windows Server 2008, 2012, 2016 a 2022.

Nevýhody dynamického disku oproti základnému disku

  1. Nedostatok nástrojov na opravu poškodených oddielov/zväzkov. Keď sa zrúti sektor disku, poškodia sa oddiely/zväzky v sektore. Základné oddiely rozložené a pruhované dynamické zväzky nemajú nástroje na ich opravu, keď sú poškodené.

    Preto problém s fyzickým diskom otvára cestu k strate dát. Jedinou výnimkou sú zrkadlové zväzky a dynamické zväzky RAID-5.
  2. Problémy s prechodom na iný stroj. Dynamický disk je potrebné manuálne nastaviť na počítači, ktorý nebol použitý pri jeho vytváraní. To je predpoklad pred použitím takéhoto disku.

    Manuálne nastavenie disku je práca navyše, hoci to nie je príliš ťažké. Presun základného disku do nového počítača však nezahŕňa takúto prácu navyše.

    Po premiestnení na nový počítač počítač automaticky zistí základný disk.
  3. Podpora viacerých operačných systémov. Základný disk podporuje duálne spustenie, zatiaľ čo dynamický disk nepodporuje duálne spustenie.

    To znamená, že môžete mať napríklad OS Windows a Kali Linux na základnom disku a spustiť počítač s ktorýmkoľvek z nich.

    Pri použití dynamickej schémy však nemôžete zaviesť systém z viacerých operačných systémov.
  4. Konverzia dynamického disku na typ Basic môže viesť k strate údajov. Zatiaľ čo konverzia zo základného na dynamický disk nevymaže vaše údaje, konverzia naopak vedie k strate údajov.

    Ako som už viackrát spomenul, tomuto problému sa môžete vyhnúť iba používaním aplikácií tretích strán na konverziu. Napriek tomu ani aplikácie tretích strán nie sú 100% spoľahlivé.

    V tomto prípade je konečnou prevenciou straty údajov zálohovanie dôležitých údajov. To však znamená dodatočné náklady, pretože na zálohovanie musíte použiť ďalšiu úložnú jednotku.

často kladené otázky

1. Ktorý je lepší dynamický disk alebo základný disk?

Ako som už spomenul, dynamický disk a základný disk majú svoje vlastné výhody. Okrem toho majú obe mnohé spoločné črty.

Dynamická schéma však ponúka niekoľko funkcií, ktoré sa nenachádzajú na základnom disku. Dynamická schéma napríklad umožňuje vytváranie rozložených zväzkov a zväzkov RAID 5.

Rozložené zväzky ponúkajú viac úložného priestoru, zatiaľ čo zväzky RAID 5 ponúkajú lepšiu odolnosť voči chybám. Ak teda hľadáte tieto pokročilé funkcie disku, potom je lepší dynamický disk.

2. Aký je rozdiel medzi dynamickým diskom a základným diskom?

Základný disk je rozdelený na pevné oddiely, zatiaľ čo dynamický disk je rozdelený na dynamické zväzky.

Základný disk môže mať navyše maximálne 3 alebo 4 oblasti s jednou rozšírenou oblasťou. Naopak, dynamický disk takéto obmedzenie nemá.

Základný disk navyše uchováva záznamy o typoch, veľkostiach a umiestnení všetkých oddielov pomocou tabuľky oddielov. Medzitým dynamický disk zaznamenáva takéto informácie pomocou dynamických databázových súborov

3. Aké sú výhody dynamických diskov oproti základným diskom?

Hlavnou výhodou dynamických diskov je ich schopnosť vytvárať rôzne zväzky uvedené vyššie. Tieto objemy umožňujú používateľovi ukladať informácie oveľa rozmanitejším spôsobom.

Vplyv toho na uložené informácie je vyššia úroveň ochrany, ktorá nie je dostupná na základných diskoch.

4. Oplatí sa konvertovať na dynamický disk?

Áno, to, čo získate z dynamického disku, stojí za prepočet. Dôležitosť dynamického disku oceníte, ak niekedy stratíte svoje dáta kvôli poškodenému oddielu/zväzku.

Jednoducho povedané, obnoviteľnosť údajov z poškodených zväzkov vám dáva pocit bezpečia s dynamickými diskami.

5. Čo robí dynamický disk?

Dynamické disky využívajú viacero pevných diskov v počítači na zabezpečenie redundancie a zrkadlenia disku. To má za následok zvýšenie výkonu a spoľahlivosti.

6. Dá sa dynamický disk previesť späť na základný?

Áno, dynamický disk môžete previesť späť na základný. Je sklamaním, že takáto konverzia môže spôsobiť stratu údajov.

Aby ste predišli strate údajov, nezabudnite ich pred konverziou zálohovať.

7. Ako zmením z dynamického na základný bez straty údajov?

Zmena dynamického disku na základný vyžaduje, aby ste odstránili všetky jeho dynamické zväzky. To určite povedie k strate údajov obsiahnutých v dynamických zväzkoch.

Napriek tomu stále existujú riešenia tejto nechcenej nevyhnutnosti.

Aby ste predišli strate údajov, pred konverziou si ich zálohujte na externý disk. To je, ak chcete na konverziu použiť nástroj Windows Disk Manager.

Ako alternatívu môžete namiesto Správcu diskov systému Windows použiť softvér tretej strany. Jedným z takýchto softvérov tretích strán je AOMEI Partition Assistant Standard .

8. Čo je základný disk?

Keď nainštalujete operačný systém Windows do počítača s pevným diskom, pevný disk sa štandardne stane základným diskom.

Pojem základný disk teda označuje disk, ktorý obsahuje oddiely, ako sú primárne oddiely a logické jednotky. Disk je naformátovaný systémom súborov (napríklad FAT alebo FAT32) na ukladanie súborov.

9. Stratíte dáta pri konverzii na dynamický disk?

Nie, neprídete o dáta len kvôli konverzii na dynamický disk, pokiaľ sa počas konverzie nestane niečo iné. Je to preto, že nástroj Windows Disk Manager podporuje konverziu.

Jediný prípad, kedy dôjde k strate údajov, je použitie Správcu diskov pri konverzii z dynamického späť na základný disk.

10. Aké úlohy je potrebné vykonať pri výmene dynamického disku späť na základný disk?

Pred pokračovaním je potrebné zálohovať všetky údaje, ktoré si chcete ponechať. Je to dôležité, pretože konverzia vymaže všetky zväzky a údaje na dynamickom disku.

Bez ohľadu na to je zálohovanie údajov najpotrebnejšie, ak na vykonanie konverzie používate nástroj Windows Disk Manager.

Moje posledné myšlienky

Dynamický disk umožňuje rozšírenie jedného zväzku na iné fyzické jednotky. Okrem toho dynamická schéma umožňuje obnovu údajov z poškodeného zväzku.

Nemôžeme príliš zdôrazňovať dôležitosť týchto dvoch funkcií pre jednotlivcov a podniky. Koniec koncov, nikto si nikdy nepraje stratu údajov, hoci k tomu občas dôjde.

Medzitým je na základnom disku k dispozícii mnoho ďalších funkcií dynamického disku. Medzi tieto ďalšie funkcie patrí súborový systém, ktorý používajú, a ich automatické spracovanie priradenia písmen jednotky.

Ak teda nehľadáte nič iné ako tradičné ukladanie súborov, môžete sa držať predvoleného základného disku. Ak potrebujete väčšiu bezpečnosť pre svoje súbory, potrebujete konvertovať na dynamický disk.

Dúfam, že sa mi podarilo vysvetliť a porovnať dynamický disk vs základný disk a ako fungujú. Tiež dúfam, že článok bol pre vás zrozumiteľný.

Ak sa vám článok zdal užitočný a ľahko pochopiteľný, podeľte sa o svoj názor s našou komunitou odpovedaním na tému tohto článku na komunitnom fóre.

Na druhej strane, ak máte otázku týkajúcu sa dynamických alebo základných diskov, odpovedzte na tému tohto článku na fóre komunity a položte otázku.

Nakoniec na našom webe nájdete ďalšie užitočné články Vysvetlenie technológie úložiska a disku stránku.