Vysvetlenie pamäte eMMC Flash: Je eMMC v každom prípade lepšia ako SSD?

30. novembra 2021 679 Názory Vysvetlenie EMMC Flash pamäte je EMMC lepšie ako SSD

Zaujíma vás, aké je porovnanie eMMC flash pamäte s SSD? Potom budete mať šťastie, pretože tento článok vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť o ukladaní flash pamäte eMMC.





Článok začínam prehľadom tejto nízkonákladovej technológie ukladania. Potom v druhej časti vysvetľujem, ako funguje technológia ukladania eMMC.



Nielen to, ale dozviete sa aj o funkciách úložnej technológie eMMC. V štvrtej časti sa podelím o klady a zápory eMMC.



Nakoniec tu mám sekciu, ktorá obsahuje bežné produkty, ktoré využívajú úložisko eMMC. K dispozícii je tiež sekcia s často kladenými otázkami o technológii úložiska eMMC.



Prehľadávať témy príspevkov



eMMC Flash Memory: Prehľad

Prehľad EMMC Flash pamäte

A Skratka MMC znamená vložený M ulti- M edia C ard. Skratka eMMC má dva dôležité prvky – embedded a Multi-Media Card

Na základe toho je prvá vec, ktorú treba poznamenať, že eMMC flash pamäť je založená na M ulti- M edia C ard štandard. Po druhé, výrobcovia vložia (spájkujú) zariadenie do hlavnej dosky plošných spojov hostiteľského zariadenia.



Ak napríklad smartfón používa úložisko eMMC, eMMC bude prispájkované k hlavnej základnej doske smartfónu. Na druhej strane, ak sa použije pre prenosný počítač, výrobcovia spájkujú eMMC priamo na základnú dosku prenosného počítača.



Dôsledkom spájkovania eMMC do základnej dosky zariadenia je, že používatelia nebudú môcť upgradovať úložisko. Keď si teda kúpite zariadenie s úložiskom eMMC, musíte zvážiť obmedzenie upgradovateľnosti.

Čo teda z hľadiska technológie znamená eMMC Flash Memory?

Úložisko eMMC je vyrobené z NAND flash pamäte. Konkrétne eMMC tvoria 3 komponenty – rozhranie MMC (Multi-Media Card), NAND flash pamäť a flash pamäťový radič.

V ďalšej časti vysvetlím, ako fungujú 3 komponenty.

Predtým, ako prejdem ďalej, je dôležité poznamenať, že výrobcovia zariadení používajú technológiu NAND flash pamäte v iných bežných úložných zariadeniach. Napríklad výrobcovia používajú rovnakú technológiu flash pamäte v USB kľúčoch, SD kartách a pevné disky (SSD) .

Ako funguje eMMC Flash pamäť?

V poslednej časti som spomenul, že eMMC má 3 komponenty – MMC rozhranie, NAND flash pamäť a flash pamäťový radič. Tiež som povedal, že celé zariadenie eMMC je prispájkované do hlavnej dosky plošných spojov hostiteľského zariadenia (alebo základnej dosky).

Konkrétne, dva z komponentov eMMC – pamäť flash a radič pamäte flash – sú zabudované do čipu Integrated Circuit (IC). Potom sa čip IC vloží do základnej dosky.

IC radič eMMC rieši úlohu umiestňovania údajov do úložiska. Toto oslobodí CPU od vykonávania tejto úlohy.

Skutočnosť, že kontrolér eMMC spracováva ukladanie údajov do úložiska, je veľmi dôležitá informácia. Jedným z dôsledkov toho je zvýšená rýchlosť.

prečo?

No, ak eMMC odoberie záťaž čítania a zápisu dát z CPU, CPU sa môže sústrediť na iné úlohy.

Pokiaľ ide o skutočné ukladanie údajov, eMMC flash pamäť zapisuje údaje do skupiny NAND flash. Jednou z dôležitých vlastností NAND je, že ide o energeticky nezávislú pamäť – čo znamená, že na uchovanie údajov nepotrebujú externé napájanie.

Vlastnosti technológie eMMC Flash Memory

Doteraz som uviedol rýchly prehľad o eMMC flash úložiskách. Tiež som vysvetlil, ako táto nízkonákladová technológia flash pamäte funguje.

V nasledujúcich podkapitolách sa dozviete o hlavných funkciách eMMC Flash Memory.

Úložisko eMMC je zabudované do základnej dosky zariadenia

Toto je prvá a najdôležitejšia funkcia ukladania flash pamäte eMMC. Už skôr v tomto článku som naznačil, že výrobcovia vkladajú eMMC do základnej dosky zariadenia.

Toto je základná funkcia, ktorú si treba všimnúť, pretože ovplyvňuje jej rozšíriteľnosť. Konkrétne, keďže je zariadenie prispájkované k základnej doske, nemôžete ho upgradovať.

Ak si teda kúpite prenosný počítač so 16 GB úložného priestoru eMMC, zostanete s ním. Úložisko nemôžete upgradovať na 32 GB, aj keby ste chceli.

Preto je dôležité zvážiť vaše požiadavky na úložisko predtým, ako sa rozhodnete, akú veľkosť úložiska by ste si mali kúpiť s prenosným počítačom alebo smartfónom s podporou eMMC.

najlepší launcher pre batériu

Ponúka priemernú prenosovú rýchlosť až 400 MB/s

eMMC prichádza v rôznych špecifikáciách. Najnovšia (od októbra 2021, keď som uverejnil tento článok) bola verzia 5.1.

eMMC verzia 5.1 ponúka typickú prenosovú rýchlosť až 400 megabajtov za sekundu (MBps). Aby sme vám pomohli porovnať túto prenosovú rýchlosť, disk SSD využívajúci pripojenie SATA ponúka približne rovnakú prenosovú rýchlosť.

Ak teda vezmete do úvahy nízke náklady na eMMC, získať prenosovú rýchlosť úložiska porovnateľnú s SSD nie je zlé.

Typické eMMC ponúka veľkosť úložiska 32 GB alebo 64 GB

Ak si kúpite prenosný počítač s pamäťou eMMC flash, zvyčajne dostanete buď 32 GB alebo 64 GB. Môžete však nájsť aj zariadenia s eMMC úložiskom 128 GB alebo 256 GB.

Musím zdôrazniť, že väčšia veľkosť eMMC úložiska nie je bežná.

Vďaka tomu je veľkosť úložiska 32 GB alebo 64 GB obmedzená. To vysvetľuje, prečo výrobcovia používajú túto technológiu ukladania v lacných zariadeniach.

Úložisko eMMC zvyčajne nájdete v smartfónoch, tabletoch a lacných notebookoch, ako sú Chromebooky. Nie je to zlá vec, pretože existuje trh s takýmito lacnými zariadeniami.

Ak napríklad potrebujete prenosný počítač na prehliadanie internetu alebo streamovanie Netflixu, nepotrebujete nevyhnutne špičkový prenosný počítač. V tomto prípade bude notebook nižšej triedy s eMMC fungovať dobre.

Nízka spotreba energie

Skutočnosť, že výrobcovia zariadení vkladajú eMMC flash do integrovaného obvodu, znamená, že vyžaduje nízku spotrebu energie. Podľa samsung.com , ich úložisko eMMC spotrebuje približne 0,5 wattu energie.

To je takmer o 84 % menej ako u najmenej náročného SSD.

Jednou z výhod nízkej spotreby energie eMMC je, že zlepšuje výdrž batérie hostiteľských zariadení.

Spracováva čítanie a zápis údajov

Skôr v tomto článku som spomenul, že kontrolér eMMC spracováva ukladanie údajov. Tiež som uviedol, že to uvoľní CPU hostiteľského zariadenia na vykonávanie iných úloh.

Na porovnanie, CPU hostiteľského zariadenia spravuje čítanie a zápis údajov na HDD.

najlepšie arabské doplnky pre kodi

Ako uvidíte neskôr v časti Klady a zápory tejto príručky, výhodou je skutočnosť, že flash pamäť eMMC má vstavaný radič, ktorý spravuje čítanie a zápis údajov.

Výhody a nevýhody eMMC Flash pamäte

Výhody a nevýhody eMMC Flash pamäte

Teraz, keď som diskutoval o fungovaní úložiska eMMC a jeho funkciách, je čas pozrieť sa na jeho výhody a nevýhody.

Tieto znalosti vám pomôžu pri rozhodovaní o kúpe vášho zariadenia.

Výhody eMMC Flash pamäte

    Zariadenia, ktoré využívajú úložisko eMMC, sú lacnejšie. Toto je hlavná výhoda úložiska eMMC. Typické zariadenie poháňané úložiskom eMMC je lacnejšie ako zariadenia, ktoré používajú úložisko SSD alebo HDD.
    eMMC flash pamäť zvláda čítanie a zápis dát.Už som to viackrát spomínal v tomto článku. Skutočnosť, že úložisko eMMC má vstavaný radič, ktorý spravuje čítanie a zápis dát, uvoľňuje CPU na vykonávanie ďalších úloh.

    To je výhoda pre zariadenia poháňané eMMC. Keďže CPU nezvláda operácie čítania a zápisu, môže vykonávať iné operácie.

    To znamená, že celkový výkon zariadenia – smartfónu, notebooku alebo tabletu – bude rýchlejší.
    Nižšia spotreba energie. V porovnaní s SSD, eMMC flash pamäť spotrebuje približne o 84 % menej energie ako najlepšie SSD.
    Malý tvarový faktor vhodný pre mobilné zariadenia. eMMC flash sú veľmi malé, vďaka čomu sú vhodné pre mobilné zariadenia, eMMC flash pamäte nájdete v smartfónoch, tabletoch a lacných ultraprenosných notebookoch.
    Rýchla rýchlosť čítania a zápisu. eMMC 5.1 dokáže pracovať s rýchlosťou čítania až 400 MB/s. Navyše tieto zariadenia dokážu dosiahnuť rýchlosť zápisu až 200 MB/s.

    Ak vás zaujíma, čo znamená rýchlosť čítania a zápisu, čítanie nastane, keď otvoríte súbor na svojom zariadení. Na druhej strane pri ukladaní súboru dôjde k operácii zápisu.

    Keďže eMMC flash ponúka napríklad vyššiu rýchlosť čítania a zápisu v porovnaní s HDD, zariadenia s eMMC budú zvyčajne fungovať lepšie ako tie s HDD. To za predpokladu, že všetky ostatné faktory sú rovnaké.
    Úložisko flash pamäte eMMC je efektívne a bezhlučné. Už ste všetci pracovali na notebooku a počuli ste zvuk otáčania? Tento hluk je zvyčajne spôsobený otáčajúcimi sa hlavami HDD alebo ventilátormi.

    Naopak, počuli ste už na svojom smartfóne taký nepríjemný hluk? Odpoveď je Nie!

    Dôvod, prečo na svojom smartfóne nebudete počuť taký hluk, je ten, že váš smartfón pravdepodobne používa úložisko eMMC. To je hlavná výhoda.

Nevýhody eMMC Flash pamäte

    Obmedzená veľkosť úložiska. Už som spomenul, že typická veľkosť eMMC flash úložiska je 32 GB alebo 64 GB. Hoci môžete získať až 256 GB, nie je to bežné.

    To znamená, že ak získate zariadenie s úložiskom eMMC, je pravdepodobné, že akceptujete nízke úložisko. Ak porovnáte 32 GB s 2 TB, ktoré ponúkajú SSD, môžete začať oceniť rozsah tohto obmedzenia.

    V každom prípade dostanete to, za čo zaplatíte! V sekcii plusy som spomenul, že jednou z výhod eMMC flash pamäte je ich nízka cena. Jedným kompromisom, ktorý musia výrobcovia urobiť, aby mohli predávať zariadenia poháňané eMMC za nižšiu cenu, je veľkosť úložiska.
    Nie je možné aktualizovať alebo vymeniteľné . Nemôžem hovoriť o obmedzeniach úložiska eMMC bez toho, aby som spomenul ich nedostatok upgradovateľnosti. Ak by ste si prečítali tento článok od začiatku, dozvedeli by ste sa prečo.

    Úložné zariadenia eMMC nemôžete upgradovať, pretože výrobcovia vkladajú čip do základnej dosky hostiteľského zariadenia. Okrem toho, že sa nedá upgradovať, nemôžete ho ani nahradiť.

    Ak je teda úložisko eMMC vo vašom zariadení poškodené, nemôžete ho nahradiť – aspoň nie sami!
    Nie pre vysoko náročné úlohy. Výrobcovia nenavrhujú zariadenia napájané eMMC flash pamäťou na zvládanie vysokovýkonných úloh. Ak teda potrebujete notebook na hranie alebo graficky náročné úlohy, úložisko eMMC nie je pre vás.

    V tomto prípade vám odporúčam, aby ste si vybrali notebooky s SSD.

Notebooky, smartfóny a ďalšie zariadenia sú vybavené eMMC flash pamäťou. V tejto časti som uviedol niektoré z našich odporúčaných notebookov, smartfónov a tabletov, ktoré využívajú úložisko eMMC.

Vybral som 3 odporúčané notebooky, ktoré používajú eMMC flash pamäť. Tu sú…

ASUS Chromebook C423NAASUS Chromebook C423NA$188,00 Pozri Dohoda Podrobnosti Honor 7XASUS VivoBook Flip 12 TP202NA$383,98 Pozri Dohoda Podrobnosti Často kladené otázky o eMMC Flash pamätiMicrosoft Surface Go 2$391,99 Pozri Dohoda Podrobnosti

Vybral som 3 odporúčané smartfóny, ktoré používajú eMMC flash pamäť. Tu sú…

Honor 7X$98,00 Pozri Dohoda Podrobnosti LG Stylo 5$119,00 Pozri Dohoda Podrobnosti LG K20$405,00 Pozri Dohoda Podrobnosti

Často kladené otázky o eMMC Flash pamäti

1. Čo znamená 64GB eMMC Flash pamäť?

64GB eMMC flash pamäť označuje interné úložisko vášho zariadenia. Ak napríklad špecifikácia vášho telefónu zobrazuje 64 GB eMMC flash pamäte, znamená to, že máte 64 GB na uloženie fotografií, stiahnutých videí a podobne.

2. Môžete zmeniť eMMC na SSD?

Nie. Na rozdiel od SSD sú úložné zariadenia eMMC zabudované do základnej dosky notebooku. To znemožňuje upgradovať eMMC z jednej veľkosti na inú alebo ich dokonca zmeniť na SSD.

3. Aký je rozdiel medzi SSD a eMMC?

Hlavné rozdiely medzi SSD a eMMC sú jeden, zatiaľ čo eMMC je prispájkovaný k základnej doske zariadenia, SSD je pripojený k základnej doske cez konektor SATA alebo M.2. Po druhé, typická veľkosť eMMC flash pamäte je 64 GB a môže dosiahnuť až 256 GB.

Naopak, úložisko SSD môže dosiahnuť až 2 TB. Ďalším rozdielom medzi eMMC a SSD je ich cena.

Zatiaľ čo eMMC sa zvyčajne používajú v cenovo dostupných, lacných zariadeniach, SSD sa nachádzajú v špičkových zariadeniach, ktoré stoja oveľa viac.

4. Je eMMC pomalé?

Nie. V porovnaní s SSD disky eMMC ponúkajú približne rovnakú prenosovú rýchlosť až 400 MB/s. Pre mobilné zariadenia, ktoré väčšinou používali úložisko eMMC, je rýchlosť 400 MB/s dostatočne rýchla.

5. Sú eMMC notebooky dobré?

Krátka odpoveď je áno, eMMC notebooky sú dobré. Medzitým táto odpoveď závisí od toho, na čo chcete notebook používať. Keďže notebooky eMMC sú zvyčajne lacné notebooky, sú určené na každodenné používanie.

Ak si zaobstaráte notebook eMMC, nemali by ste ho používať na hranie alebo iné náročné počítačové úlohy. Na prehliadanie internetu alebo streamovanie Netflixu by ste mali radšej používať notebooky eMMC.

Notebooky eMMC sú vhodné aj na iné nenáročné úlohy, ako je písanie wordových dokumentov alebo vytváranie snímok.

6. Je eMMC NAND?

Áno, eMMC NAND flash pamäť. Konkrétne eMMC tvoria 3 prvky – rozhranie MMC (Multi-Media Card), pamäť NAND flash a radič flash pamäte.

7. Je eMMC pomalší ako HDD?

Nie, eMMC je rýchlejšie ako HDD. Ako som už spomenul v tejto príručke, eMMC verzie 5.1 dokáže poskytnúť prenosovú rýchlosť až 400 MB/s.

Naopak, klasický HDD ponúka prenosovú rýchlosť v rozmedzí približne 100 MB/s – 200 MB/s

8. Čo je lepšie eMMC alebo HDD?

Lepší typ úložiska medzi eMMC alebo HDD závisí od toho, či dávate prednosť väčšiemu úložisku alebo rýchlejšiemu úložisku. Ak chcete rýchlejší notebook, no nepotrebujete príliš veľa úložiska, vyberte si notebook eMMC.

Na druhej strane, ak dávate prednosť notebooku s väčším úložným priestorom, ale nie tak rýchlym, určite by ste mali siahnuť po notebooku s pevným diskom.

Napriek tomu existuje ďalší typ úložiska, ktorý vám ponúkne väčšiu veľkosť aj rýchlosť – SSD. Ak potrebujete prenosný počítač s vysokou rýchlosťou úložiska a veľkým úložným priestorom, je lepšie použiť notebook s SSD.

Ešte lepšie je, že si môžete kúpiť notebook, ktorý má hybrid SSD-HDD.

8. Ako sa eMMC líši od iných úložných zariadení?

Hlavným rozdielom medzi eMMC a ostatnými úložnými zariadeniami, konkrétne SSD a HDD, je spôsob pripojenia úložných zariadení k základnej doske hostiteľských zariadení.

Konkrétne je úložisko eMMC prispájkované k základnej doske hostiteľského zariadenia. Naopak, SSD alebo HDD sa pripája k základnej doske hostiteľského zariadenia cez rozhranie.

Dôsledkom toho je, že úložné zariadenia eMMC nemôže používateľ upgradovať ani nahradiť. Na druhej strane môže používateľ vymeniť alebo upgradovať HDD a SSD.

9. Je eMMC nestály?

Nie, eMMC je energeticky nezávislá pamäť. To znamená, že eMMC flash pamäť nemá energiu na uchovávanie údajov.

10. Čo je eMMC Flash pamäť v Chromebooku?

Pamäť eMMC flash na Chromebooku je miestne úložisko Chromebooku. Tu je nainštalovaný operačný systém Chrome OS a všetky aplikácie.

eMMC Flash Memory: Moje posledné myšlienky

eMMC flash pamäť je úložisko určené pre mobilné zariadenia. eMMC je navrhnutý tak, aby vyhovoval trhu lacných a cenovo dostupných zariadení.

Zariadenia, ktoré používajú eMMC, teda ponúkajú nízky lokálny úložný priestor. Je teda nespravodlivé porovnávať úložisko eMMC flash pamäte s typom úložiska SSD.

Pokiaľ však ide o rýchlosť, eMMC pracuje približne s rovnakou rýchlosťou 400 MB/s ako niektoré úložné jednotky SSD. Vzhľadom na to je dôležité poznamenať, že eMMC nie je určené na použitie v zariadeniach vyššej kategórie.

Úložisko eMMC zvyčajne nájdete v smartfónoch a tabletoch. Úložisko eMMC nájdete aj v Chromebookoch a niektorých lacných notebookoch so systémom Windows.

Ak teda potrebujete notebook na každodenné počítačové úlohy, ako je prehliadanie internetu alebo streamovanie Netflixu, notebook eMMC vám bude vyhovovať. Na druhej strane, ak potrebujete prenosný počítač na výkonné výpočtové úlohy, držte sa ďalej od notebookov alebo Chromebookov s podporou eMMC.

Dúfam, že sa mi podarilo ukladať eMMC flash pamäť a aké je to v porovnaní s inými typmi ukladania. Tiež dúfam, že sa vám článok zdal ľahko pochopiteľný?

Ak sa vám článok zdal užitočný a ľahko pochopiteľný, zahlasujte za áno bol tento príspevok užitočný?

Môžete tiež zdieľať podrobnú spätnú väzbu alebo príspevok pomocou formulára ZANECHAŤ ODPOVEĎ na konci tejto stránky.

Nakoniec vám môžu pomôcť aj ďalšie články na našej stránke Vysvetlenie technológie úložiska a diskov.

Referencie a ďalšie čítanie

  1. čo je eMMC? | Tech Talk | Simms International
  2. Úložisko eMMC vs. SSD: Aký je rozdiel? | Windows Central
  3. Čo je to eMMC (embedded MultiMediaCard)? – Definícia z WhatIs.com (techtarget.com)
  4. eMMC | eSTORAGE | Semiconductor Samsung
  5. Čo je to pamäť eMMC? (lifewire.com)