Čo viete o súboroch CHD a ako ich môžete použiť?

Hľadáte súbory CHD? Ak sa venujete retro hraniu, možno ste narazili na súbory s príponou .chd. Vo väčšine situácií majú tieto súbory úplne bežné veci: majú tajné názvy, sú pomerne veľké a v ničom nevyzerajú zásadne.Súbory CHD

Súbory CHD sú obrázky diskov z arkádových hier, ktoré používa MAME. Vysvetľuje to, prečo sú súbory tak veľké. V súčasnosti sa stávajú veľmi populárnymi medzi mnohými emulátormi, ktoré používajú veľké ROM. Zahŕňa tiež emulátory, ako sú niektoré jadrá PlayStation Libretro v Retroarch, a doplnky, všetky úžasné distribúcie zamerané na emuláciu pre Malinový koláč rad mikropočítačov.Ak sú vaše CHD MAME ROM, ukladajú sa do priečinkov s rovnakým názvom v spodnej časti hlavného priečinka MAME ROM.Ak ide o zálohy hier pre skutočnú PlayStation alebo konzolu, ktorá používa optické disky, mali by ste ich v niektorých situáciách vložiť priamo do podadresára ROM emulátora.mozes zohnat kodi na smart tv

Počas emulátorov konzoly obsahujú súbory CHD celú hru, takže ich môžete otvoriť v emulátore a začať hrať. V hre MAME sú síce súčasťou hry, pretože hra MAME emuluje arkádové stroje.Okrem herných konzol mali arkádové hry zvyčajne aj vyhradený softvér alebo hardvér, ktorý sa v jednotlivých hrách odlišoval. Softvérová časť je zvyčajne uložená v čipoch ROM. V určitom okamihu, keď sú čipy ROM dosť nákladné a hry sa zväčšujú pomocou pôsobivejšieho vizuálu, ich výrobcovia začínajú používať disky CD alebo jednotky pevného disku. Použili ich na uloženie najpodstatnejších prvkov hier - zvuku, grafiky, hudby, animácií - a zároveň ponechali menšie jadro hry na čipoch ROM.

Dôvod:

CHD sú zvyčajne s MAME samy osebe zbytočné. Chcete, aby ich používali skutočné súbory ROM, ktoré ich sprevádzajú. Súbory CHD však obsahujú aktíva hry, ale nie samotnú hru. Nájdete tiež pamäte ROM, ktoré sa pohybujú s konkrétnym súborom CHD, a všetky ďalšie súbory súvisiace s hardvérom, na ktorom hra bežala. Z tohto dôvodu, keďže zostáva legálnou šedou zónou, môžeme iba povedať, že Google je váš priateľ.Vložte tieto ROM do podadresára ROM MAME, vložte svoje CHD na rovnaké miesto, ale do podadresárov s vlastným menom, a potom skúste spustiť ROM pomocou MAME. Ak nemôžete použiť príkazový riadok, ale variant MAME založený na grafickom používateľskom rozhraní, pravdepodobne budete chcieť najskôr vykonať skenovanie / audit svojich ROM.Obsah súborov CHD

Úžasný nástroj na prácu so súbormi CHD pochádza z ich zdroja, od samotnej MAME. Je známy ako chdman. Závisí to však od vášho nastavenia MAME, je buď nainštalovaný, alebo ho dostanete na palubu pomocou príkazu:

extracthd

Ak chcete skontrolovať obraz CHD a zobraziť nejaké informácie o jeho štruktúre, použite:

extractcd

Upravte svoje CHD

Rovnaký nástroj môžete použiť aj na vytiahnutie obsahu súboru CHD a na jeho vytvorenie.

Vytiahnutie CHD do dostupnejšieho formátu, napríklad IMG na obnovu jednotky pevného disku alebo kombinácia BIN & CUE na zálohy CD. Má to zmysel, iba ak sa pokúšate použiť tieto súbory v samostatnom emulátore, ktorý nie je kompatibilný s formátom CHD. V prípade obrazových súborov pevného disku použite príkaz:

sudo apt install mame-tools

Pre obnovenie CD nahraďte

chdman info -i IMAGE_FILENAME.chd
s
chdman extracthd -i IMAGE_FILE.CHD -o OUTPUT_FILE.IMG
vo vyššie uvedenom príkaze.

ako poslať e-mail vo fronte

Po použití emulátora ako Demul alebo PCSX ReARMed, RetroArch alebo inej distribúcie emulátora pre váš Raspberry Pi. Musíte tiež vložiť svoje súbory CHD do cesty ROM emulátora, aby ste ich mohli skontrolovať a použiť.

Váš priečinok ROM tiež vyzerá neusporiadane, ak obsahuje obnovu viac ako jednej hry, ktorá:

ako posielať poštu v rade v gmaile -
  • Boli sme naozaj vo formáte CD
  • Teraz sú uložené v kombináciách BIN & CUE
  • Obsahoval niekoľko zvukových stôp

Je to spôsobené použitím kombinácie CUE & BIN. Každá stopa skutočného CD je uložená ako samostatný súbor BIN. Jednu hru teda možno rozdeliť na veľa súborov.

Formát súboru CHD sa tiež vytvoril ako pokročilý spôsob ukladania týchto ROM. Vynikajú tiež v každom ohľade. Všetko je možné pridať do jedného súboru. Napríklad typické údaje je možné komprimovať pomocou zlib algoritmus. Ale osobné stopy sú komprimované pomocou Flac.

Čo je viac?

Ak chcete zmeniť rozdelenie hry medzi CUE a veľa súborov BIN na jeden súbor CHD, použite:

chdman createcd -i 'FILENAME.cue' -o 'OUTPUT_FILENAME.chd'

Parametre kompresie však neupravujete. Automaticky sa vyberie optimálna voľba. Počas konverzie program chdman predstaví okrem iných informácií aj rôzne druhy kompresie, ktoré v obidvoch prípadoch používa.

Keď sa konverzia skončí. Jednoducho skúste načítať svoj najnovší súbor CHD do rovnakého emulátora, aký ste pôvodne použili na načítanie tejto hry. Ak to funguje, odstráňte pôvodné súbory a presuňte sa na druhú hru.

Ak stále držíte veľa retro hier, po zmene najväčšej z nich na formát CHD, aspoň pre emulátory, ktoré ju kompatibilujú. Môžete teda jednoducho skončiť s ukladaním niekoľkých gigabajtov priestoru.

Záver:

Tu je všetko o súboroch CHD. Ak čelíte problémom, dajte nám vedieť. Ak si myslíte, že je to užitočné, dajte nám vedieť svoje návrhy v sekcii komentárov nižšie. Poznáte inú alternatívnu metódu, o ktorej si myslíte, že sa v tejto príručke nemôžeme zaoberať?

Prečítajte si tiež: