Aká je moja architektúra procesora - 64-bitová alebo 32-bitová

aká je moja procesorová architektúra





Používatelia sa väčšinou pýtajú, či majú 32-bitové alebo 64-bitové verzie Windows . Je dosť ľahké zistiť, či už máte vo svojom systéme nainštalovaný systém Windows. Stačí len vyhľadať informácie. Tiež by ste sa mali opýtať, čo určuje, ktorý Windows musíte nainštalovať? 32-bitová alebo 64-bitová inštalácia systému Windows je v skutočnosti založená na architektúre procesora. V tomto článku si povieme, čo je moja architektúra procesora - 64-bitová alebo 32-bitová. Poďme začať!



ako skryť to, čo hráš na pare

Zjednodušene povedané, musíte skontrolovať, či je váš procesor 32-bitový alebo 64-bitový, aby ste zistili, ktorý systém Windows musíte nainštalovať. Tu je príklad, ako skontrolovať architektúru procesora a ako môžete skontrolovať, či máte v systéme nainštalovaný 32-bitový alebo 64-bitový Windows.

32-bitové a 64-bitové systémy: Aký je rozdiel?

Procesory na začiatku 90. rokov skutočne využívali 32-bitovú architektúru. To znamená, že ich dátová zbernica mala skutočne kapacitu na to, aby zvládla naraz 32 bitov. Ako technológia rástla, na scénu prišli aj 64-bitové procesory.



Tieto novšie procesory majú v skutočnosti šírku dátovej zbernice 64 bitov. To znamená, že sú minimálne dvakrát rýchlejšie ako ich 32-bitové náprotivky. Aby bolo možné využiť možnosti 64-bitových procesorov, začali operačné systémy vydávať aj 64-bitové verzie.



Jedna vec, ktorú si musíte pamätať, je, že 64-bitový procesor môže podporovať buď 32-bitový alebo 64-bitový OS. 32-bitový procesor však dokáže spustiť iba 32-bitový OS. Ak ste si kúpili počítač za posledných 7 - 8 rokov, mali by ste mať 64-bitový systém. Nebojte sa, nebudem vás nútiť, aby ste kopali a videli, kedy ste si kúpili počítač.

Aká je moja architektúra procesora - 64-bitová alebo 32-bitová?

Vo svojom počítači so systémom Windows musíte otvoriť príkazový riadok. Ak pochopiteľne nemáte nainštalovaný Windows a musíte určiť architektúru procesora, dostaneme sa tiež k tomu. V príkazovom riadku musíte zadať nasledujúce a kliknúť na kláves Enter.



lscpu

Ak príkazový riadok vráti AMD64, znamená to, že architektúra vášho procesora je v skutočnosti 64-bitová.



Príkazový riadok spolu bez nainštalovaného systému Windows

Aby ste to mohli urobiť, budete potrebovať bootovací Windows 10 USB. Teraz vložte USB a uistite sa, že je tiež prvým bootovacím zariadením. Môžete zmeniť poradie zavádzacích zariadení v systéme BIOS. Načíta sa tiež nastavenie systému Windows. Ak chcete pokračovať, vyberte si jazyk, metódu vstupu a tiež časové pásmo. Kedykoľvek sa zobrazí obrazovka „Inštalovať teraz“, neklikajte na tlačidlo Inštalovať teraz. Radšej sa pozrite do ľavého dolného rohu, kde uvidíte možnosť „Opraviť počítač“. Vyberte si to.

Potom vyberte možnosť Riešenie problémov. V časti Rozšírené možnosti a potom vyberte príkazový riadok. Spustením príkazu zistíte, či je váš procesor 32-bitový alebo 64-bitový.

ako zmeniť iphone imei

Windows - 32-bitový alebo 64-bitový

Zistenie, či máte Windows 32-bitový alebo 64-bitový systém, je celkom jednoduché.

Windows 10 | aká je moja procesorová architektúra

Najskôr otvorte aplikáciu Nastavenia v systéme Windows 10. Prejdite do skupiny nastavení Systém a vyberte tiež kartu Informácie. Teraz posuňte zobrazenie nadol a informuje vás, či máte nainštalovaný aj 32-bitový alebo 64-bitový Windows.

Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10

Funguje to tiež na všetkých verziách systému Windows od Windows 7 po Windows 10. Musíte otvoriť Ovládací panel. Prejdite na stránku Systém a zabezpečenie. Potom klepnite tiež na možnosť „Zobraziť množstvo pamäte RAM a tiež rýchlosť procesora“. Takto sa skutočne zobrazí komplexné zhrnutie vášho systému. To zahŕňa aj to, akú architektúru máte nainštalovanú v systéme Windows.

Je skutočne dôležité, aby sa nainštalovaný typ systému Windows zhodoval s tým, na čo je váš procesor skutočne určený. Pokiaľ to neurobíte, narazíte na problémy, ktoré budú musieť zdanlivo vyriešiť alebo dokonca aj zjavnú príčinu. A ak inštalujete aplikáciu a musíte si vybrať medzi x56 a x64. Ak chcete nainštalovať správnu verziu aplikácie, budete musieť znova poznať typ systému.

Ako zistiť, či je váš počítač 32-bitový alebo 64-bitový v systéme Linux | aká je moja procesorová architektúra

Ak používate systém Ubuntu alebo inú formu systému Linux. Potom je stále naozaj ľahké zistiť, či je váš systém 32-bitový alebo 64-bitový. Nezabudnite, že tu hovoríme o procesore, nie o samotnom OS.

Musíte otvoriť terminál a spustiť nasledujúci príkaz:

lscpu

Mali by ste vidieť takýto výsledok:

procesoruname -m

Potom musíte hľadať hranicu, ktorá začína spolu s Operačný režim CPU . Ako vidíte na vyššie uvedenom výsledku, môj procesor môže skutočne podporovať 32-bitové a 64-bitové verzie. To znamená, že mám 64-bitový procesor.

nemôžem sledovať zášklby na chrome

Ak vidíte v operačnom režime CPU iba 32-bit, máte 32-bitový systém.

Ako zistíte, či je Ubuntu 32- alebo 64-bitový

Takže sme práve videli, ako môžete zistiť, či je náš systém 32-bitový alebo 64-bitový. Ako sa však môžete dozvedieť, či je Ubuntu, ktorý máte nainštalovaný vo vašom systéme, 32-bitový alebo 64-bitový? Myslím tým, že 64-bitový systém môže skutočne podporovať aj 32-bitové aj 64-bitové operačné systémy. Takže ak máte 64-bitový systém, je lepšie (a odporúčané) nainštalovať 64-bitový OS.

Za účelom kontroly, či je nainštalovaný OS Ubuntu 32-bitový alebo 64-bitový. Potom použijeme rovnaký príkaz, ktorý sme použili v predchádzajúcej časti:

arch

Vo výsledku musíte hľadať riadok začínajúci sa na Architektúra . Toto vám v podstate povie architektúru OS.

  • x86, i686 alebo i386 znamená 32-bitový Linux
  • x86_64, amd64 alebo x64, čo znamená 64-bitový Linux

No, v mojom prípade som mal vo výsledku x86_64, čo znamená, že mám nainštalovaný 64-bitový Ubuntu.

Ďalej | aká je moja procesorová architektúra?

Rovnako môžete použiť tento príkaz, ktorý sme videli v staršom článku o hľadaní verzie Ubuntu Unity:

echo %PROCESSOR_ARCHITECTURE%

Výsledkom bude v skutočnosti x86, i686, i386, x86_64, x64 atď. A vy z toho môžete ľahko vypracovať architektúru operačného systému.

Môžete tiež použiť príkaz arch:

|_+_|

Výstup bude označovať, či je váš nainštalovaný systém Linux v skutočnosti 32-bitový alebo 64-bitový.

došlo k mnohým zlyhaniam prihlasovania

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám týmto páči, čo je môj článok o architektúre procesorov, a tiež vám pomôže. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky a problémy týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám skvelý deň!

Pozri tiež: Ako zvýšiť rýchlosť firmy Firestick - návod