Ako používať SMART na zistenie, či je PC HD blízko chybného

Naučte sa, ako diagnostikovať svoje zdravotné informácie o HD, aby ste predvídali zlyhanie

Pevné disky a disky SSD podliehajú kolapsom, vďaka ktorým môžu byť uložené údaje neprístupné.Jedným zo spôsobov, ako zabrániť strate súborov a vedieť, kedy je problém, je monitorovať takzvaný SMART.Táto technológia, univerzálna v pamäťových jednotkách používaných v počítačoch, overuje sériu technických aspektov disku, počítanie chýb čítania a zápisu a dokonca aj epizódy nárazov a pádov, skvelých záporákov HD diskov používaných v notebookoch.Tu je príklad, ako získať prístup k meraniam v reálnom čase od SMART na pevnom disku alebo SSD. Okrem toho sme oddelili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu identifikovať najdôležitejšie informácie, ktoré môžu signalizovať umierajúcu jazdu.najlepší kodi pre nfl

Ako používať SMART na zistenie, či je PC HD blízko chybnéhoPrezeranie informácií

Na začiatok budete potrebovať nejaký program venovaný tomuto typu diagnostiky. Dobrou správou je, že ich je niekoľko, pričom ide o niektorých výrobcov samotných a často zadarmo. Naše odporúčania súHDD Scan, Seagate SeaTools,aInformácie o Crystal Disk. Všetky sú k dispozícii zadarmo a fungujú s jednotkami SSD aj konvenčnými pevnými diskami.Na oknách

Krok 1. HDD Scan je dobrým nástrojom pre túto úlohu, pretože je ľahký a nevyžaduje žiadnu inštaláciu. Stačí si stiahnuť a spustiť nástroj priamo;Krok 2. Potvrďte výberom položky Súhlasím s spustením aplikácie;

ako zmazať všetky správy v spore

Krok 3. Tu môžete zvoliť, ktorú úložnú jednotku chcete skontrolovať;Krok 4. Kliknutím na SMART sa dostanete na obrazovku s nedávnymi výsledkami;Krok 5. Upozorňujeme, že aplikácia vám umožňuje uložiť obrazovku s výsledkami vyhľadávania do súboru.To je zaujímavé pre vykonávanie viacerých kontrol atribútov SMART na zistenie, či niektorá z nich v priebehu času osciluje.

Ako interpretovať informácie?

Ako ste si mohli všimnúť, SMART sleduje veľa zdravotných parametrov pevného disku a SSD. Aj keď je tu všetko dôležité, existujú opatrenia, ktoré sú významnejšie vo vzťahu k zdraviu jednotky a dajú sa použiť na predvídanie zlyhania.

  • Počet prerozdelených sektorov

Tento atribút monitoruje počet sektorov na disku, ktoré boli chybné a nebolo možné získať prístup k zápisu nových údajov, bolo potrebné ich znova premapovať do inej oblasti disku. Nový disk musí mať premiestnené nulové disky a zvýšenie hodnoty do tej miery znamená, že disk niečo postupne poškodzuje.

skener mac os x ip

Na HD to môže byť nesprávne vyrovnanie čítacích a zapisovacích hláv, ktoré pri fyzickom kontakte s povrchom disku spôsobujú škrabance, ktoré pomaly ničia HD. Na jednotke SSD môžu vysoké hodnoty prerozdelených sektorov ukazovať na to, že disk dosiahne koniec svojej životnosti.

  • Počet neopraviteľných sektorov

Podobne ako v predchádzajúcej otázke, aj tento atribút meria počet sektorov s chybami, ktoré na disku nemožno opraviť. Ak sa hodnota v priebehu času zvyšuje, existuje vysoké riziko straty jednotky a údajov.

  • Počet udalostí prerozdelenia

Tieto údaje dopĺňajú predchádzajúce a merajú pokusy, úspešné alebo nie, o premiestnenie chybných sektorov na povrch disku. Tu nahrané čísla tiež označujú disk s vážnymi problémami.

  • Spin Retry Count

V tejto metrike sa považujú neúspešné pokusy o pohon motora, ktorý spôsobuje roztočenie pevného disku - na diskoch SSD to teda nemá zmysel. Iné čísla ako nula tu naznačujú, že mechanická časť pevného disku má problémy a môže zlyhať.

  • Zostávajúci súčasný život

Tieto údaje určené pre SSD disky odrážajú odhad životnosti jednotky. Hodnota sa zobrazuje v percentách: SSD s 95 v tomto poli bude mať ešte 95% svojej životnosti vpred.

android 7.1 nugát rom
  • Miera chýb G-sense

Kľúčové pre HD, tieto dáta merajú počet epizód súvisiacich s nárazom. Presne povedané, atribút meria iba záznamy o otrasoch, ktoré môžu spôsobiť poškodenie pevného disku a následne jeho zrútenie. Meter môže stúpať aj na staré disky, ktoré neutrpeli nijaký úder.

  • Miera chybovosti čítania

Aj keď doslova rátate množstvo chýb čítania disku, nemusíte sa o tento parameter toľko starať, pretože niektorí výrobcovia prezentujú tieto informácie odlišne. Okrem toho, vzhľadom na spôsob fungovania pevných diskov, sa vysoké hodnoty v tomto atribúte - a tiež v miere chybovosti zápisu - ukazujú ako normálne.

Pozri tiež: Free Fire and Shadowgun Legends sú najlepšie hry pre Android v roku 2019